Zwycięzcy 13. Edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019

Zwycięzcy 13. Edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019

Zwycięzcy 13. Edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019

Udostępnij

Wydarzenie „Obchody 100 - lecia I Powstania Śląskiego”, wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, a także edukacyjna strona internetowa „Powstańcy Śląscy” to zwycięzcy Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

 

Zwycięski projekt w kategorii Wydarzenie to „Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego”, których organizatorem było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Do najważniejszych wydarzeń zorganizowanych dla upamiętnienia 100-lecia I Powstania Śląskiego należały: Koncert „O mój Śląsku!", rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską, multimedialny spektakl muzyczny, wystawa „Śląsk − droga do Niepodległej". Ponadto została wydana płyta „Krew i gniew” zawierająca pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach.

I miejsce w kategorii Wystawa to ekspozycja „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, zrealizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Wystawa zorganizowana została z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w związku z inauguracją działalności berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Berlińska ekspozycja prezentowała nie tylko słynne raporty Pileckiego, ale także unikatowe obiekty, takie jak maszyna szyfrująca Enigma czy fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie.

Natomiast miano zwycięskiego projektu w kategorii Edukacja i multimedia otrzymała strona internetowa Powstańcy Śląscy, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach. Strona oparta jest w całości na oryginalnych materiałach archiwalnych. Celem portalu jest przybliżenie bogactwa informacji, skrywanego w archiwach, które dzięki postępowi technologicznemu jest dziś dostępne dla każdego i w każdym niemal zakątku świata oraz upowszechnianie wiedzy o pamięci wspólnej przeszłości Polaków.

Strona składa się z czterech zakładek: „Edukacja”, „Znajdź powstańca”, „Oparte na faktach” oraz „Wirtualny album”.

W II etapie internauci wybrali zwycięzców z listy 15 wydarzeń historycznych wybranych przez jury z blisko 200 zgłoszonych projektów.


Pozostałe projekty z finałowej piętnastki:


Kategoria „Wydarzenie”

  • Otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów)

  • Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie)

  • „Rok Wazowski 2019” w Zamku Królewski w Warszawie - Muzeum (Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum)

  • „Zawołani po Imieniu” – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)


Kategoria "Wystawa"

  •  „Dzieje złotego” (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka)

  • „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologiczne w Krakowie)

  • „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)

  • „SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach” (Muzeum Zamkowe w Malborku)


Kategoria „Edukacja  i Multimedia”

  • Box "100 na 100" (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)

  • Edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau" (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość")

  • „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu)

  • „Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury”. Nowa platforma cyfrowa zbiory.mnk.pl (Muzeum Narodowe w Krakowie)


Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W tym roku zostało zgłoszonym prawie dwieście projektów, które przesłali organizatorzy zarówno z kraju, jak i z ośrodków polonijnych z zagranicy, z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie niemal 50 tys. internautów.

Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępne jest filmowe ogłoszenie wyników oraz prezentacja laureatów: LINK.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)

Partnerzy: historia.org.pl, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Darczyńca: Fundacja Orlen

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Historia, Sieci, wSieci Historii.


Zobacz filmową prezentacje zwycięzców:

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się