Bestsellery Empiku 2021 rozdane

Bestsellery Empiku 2021 rozdane

Bestsellery Empiku 2021 rozdane

Udostępnij

Kolejny triumf Andrzeja Maleszki, druga z rzędu statuetka dla sanah i pierwsze wyróżnienia dla Natalii de Barbaro, B.A. Paris, Maty, Męskie Granie Orkiestra czy Jana Holoubka – Bestsellery Empiku 2021 trafiły do twórców najpopularniejszych książek, muzyki i filmów ubiegłego roku.

 W nowej kategorii Live bezkonkurencyjny okazał się FEST Festival 2021. Najchętniej słuchanym podcastem było Kryminatorium Empik Go 2 Marcina Myszki, a wśród audiobooków królował serial oryginalny Empik Go Wilkołak. Nagrodę Publiczności wyłonioną w drodze głosowania w aplikacji Empik odebrał Mata. Tego wieczoru poznaliśmy także kolejne Odkrycia Empiku – eksperckie Jury doceniło Aleksandrę Zbroję w Literaturze, Szczyla w Muzyce i Łukasza Grzegorzka w Filmie. Wręczaniu statuetek jak co roku towarzyszyło zaskakujące widowisko muzyczne z udziałem gwiazd polskiej sceny. 

Polska publiczność już po raz 23. wybrała swoich ulubionych twórców. Od pierwszej edycji, całoroczny plebiscyt i nagrody Empiku odzwierciedlają rzeczywiste zainteresowania czytelników, słuchaczy i widzów, a także wskazują najważniejsze trendy w rodzimej kulturze. Bestsellery Empiku 2021 zdominowali polscy twórcy.
 
Najczęściej czytani i słuchani
 
W wyścigu po statuetkę w Literaturze pięknej zwyciężyła Joanna Mokosa-Rykalska i jej pełna humoru książka Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte (Wielka Litera). Najbardziej poczytnym autorem Polskiej literatury dziecięcej nie po raz pierwszy okazał się Andrzej Maleszka. Czytelnicy docenili kolejną część serii Magiczne drzewo – Stwór (Znak Emotikon). Czuła Przewodniczka (Wydawnictwo Agora) poprowadziła tysiące Polek ścieżką wyznaczoną przez kobiecą intuicję i mądrość, a samą autorkę Natalię de Barbaro – po Bestsellera Empiku 2021 w kategorii Rozwój osobisty.
Wśród nagród w kategoriach książkowych nie zabrakło zagranicznego akcentu. Wielokrotnie nominowana w poprzednich latach B.A. Paris, w tym roku zwyciężyła w kategorii Literatura popularna za sprawą thrillera Terapeutka (Wydawnictwo Albatros).
 
- To dla mnie radość i zaszczyt, że "Terapeutka" zdobyła Bestsellera Empiku. Było to możliwe dzięki wielu osobom, przede wszystkim moim polskim czytelnikom – dziękuję im za czytanie moich książek – powiedziała B.A. Paris.
 
W 2021 roku najchętniej słuchaliśmy opowieści z dreszczykiem. Bestsellera Empiku 2021 w kategorii Audiobook odebrali twórcy Serialu Oryginalnego Empik Go i Wydawnictwa Marginesy Wilkołak na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, z Aleksandrą Popławską, Cezarym Pazurą, Krzysztofem Zalewskim i Filipem Kosiorem w rolach głównych. Od tej edycji w ramach Bestsellerów Empiku nagradzani są również autorzy stale zyskujących na popularności podcastów. Statuetka w nowej, premierowej kategorii trafiła do Marcina Myszki za Kryminatorium Empik Go 2.
 
Młodzi przejmują polską scenę
 
Bezkonkurencyjna w kategorii Pop & rock po raz kolejny okazała się sanah. Jej drugi, pełen balladowych przebojów album Irenka powtórzył sukces debiutu Królowa dram, przynosząc artystce drugiego z rzędu Bestsellera Empiku.
 
Niesłabnącą popularnością od czasu debiutu cieszy się także Mata. Raper odebrał pierwszą w swoim dorobku statuetkę Bestsellera w kategorii Rap & hip-hop. Album Młody Matczak zyskał status platyny jeszcze na wiele dni przed oficjalną premierą i urósł do rangi jednego z najbardziej wyczekiwanych krążków roku. 
Ubiegłoroczny hymn I Ciebie też, bardzo Męskie Granie Orkiestry 2021 okazał się bezkonkurencyjny w kategorii Streaming. Singiel w wykonaniu Darii Zawiałow, Dawida Podsiadły i Vito Bambino był najchętniej słuchanym utworem roku w aplikacji Empik Music.
 
Miniony rok obfitował także w niezapomniane trasy koncertowe i festiwale. Obowiązkowym punktem w kalendarzu muzycznych imprez okazał się FEST Festival 2021 w Chorzowie. Ogromna popularność pierwszej edycji wydarzenia przyniosła organizatorom statuetkę Bestsellera Empiku 2021 w nowej kategorii Live.
 
Filmowe zachwyty

Kto w tym roku przyciągnął nas przed małe ekrany? Najpopularniejszą produkcją minionego roku w kategorii Kino polskie został film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy. Statuetkę dla tytułu odebrał reżyser Jan Holoubek. 
 
- Bardzo dziękuję przede wszystkim tym, którzy film obejrzeli i chcą dalej go oglądać. To jest najpiękniejsza nagroda, bo przyznana przez samych widzów. Dziękuję niezmiennie Tomkowi Komendzie i jego rodzinie za to, że zaufali nam i oddali swoją historię -  powiedział Jan Holoubek, odbierając statuetkę.
 
 
Z kolei Mulan okazała się nie tylko największą wojowniczką w historii Chin, ale także Kina familijnego w Polsce. Za statuetkę dla tej disneyowskiej produkcji dziękowali reżyser polskiego dubbingu Waldemar Modestowicz oraz Vanessa Aleksander, której głosem mówi Mulan.
 
Nagroda Publiczności
 
Po raz pierwszy w historii przyznana została także specjalna Nagroda Publiczności. O tym, do kogo trafi, decydowali odbiorcy w głosowaniu w aplikacji mobilnej Empiku. W ciągu 10 dni oddano blisko 200 tysięcy głosów. Szansę na zwycięstwo mieli wszyscy twórcy nominowani w 12 bestsellerowych kategoriach. Ostatecznie ze statuetki cieszył się Mata.
 
Twórcy, których warto znać
 
Ambitni, odważni, oryginalni, charyzmatyczni i utalentowani – to tylko część przymiotników, jakimi można scharakteryzować laureatów Odkryć Empiku 2021. Statuetki w kategoriach Literatura, Muzyka i Film po raz trzeci trafiły do młodych twórców, których niesztampowa wizja artystyczna wyznacza nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Zwycięzców wskazały zespoły jurorskie złożone z autorytetów i ekspertów w danej dziedzinie (twórców, dziennikarzy i przedstawicieli Empiku) oraz – po raz pierwszy – także laureatów statuetek z ubiegłych lat.
 
Statuetka Odkrycie Empiku 2021 w kategorii Literatura trafiła do Aleksandry Zbroi. Autorka zachwyciła jurorów powieścią Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu (Wydawnictwo Agora) – głęboką, dojrzałą i miejscami przewrotną historią o dorastaniu z ojcem alkoholikiem. Muzycznym Odkryciem Empiku 2021 został Szczyl, który zadebiutował albumem Polska Floryda. Eksperci docenili bezkompromisowość i indywidualny styl artysty, który wymyka się trendom i konwencjom gatunkowym. W kategorii Film statuetkę odebrał Łukasz Grzegorzek za Moje wspaniałe życie – „produkcję, która z czułością przygląda się bohaterom. Za skromność i dyscyplinę reżyserską”.
 
Ponadczasowe utwory i niepowtarzalne duety
 
Bestsellery Empiku to wielkie święto kultury i twórców, któremu co roku towarzyszy niepowtarzalna oprawa wizualna i muzyczna. Ze sceny popłynęły dźwięki kultowych polskich przebojów w nowych, oryginalnych aranżacjach dyrektora muzycznego gali – Wojtka Urbańskiego. W wyjątkowych, międzypokoleniowych duetach zaprezentowały się Julia Wieniawa i Anita Lipnicka, a także Artur Rojek z braćmi Kacperczyk oraz Vito Bambino i Stanisław Soyka. Niezapomniane muzyczne kreacje stworzyli również Igo z Krzysztofem Zalewskim oraz Daria Zawiałow. Nową odsłonę jednego ze swoich największych hitów zaprezentowała sanah.
 
Oficjalna strona wydarzenia: www.empik.com/bestselleryempiku.
 
Bestsellery Empiku 2021 – pełna lista laureatów:
 
KSIĄŻKI
 
Literatura piękna: Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte, Joanna Mokosa-Rykalska, Wielka Litera
Literatura popularna: Terapeutka, B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Wydawnictwo Albatros
Rozwój osobisty: Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro, Wydawnictwo Agora
Literatura polska dla dzieci: Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór, Andrzej Maleszka, Znak Emotikon
Audiobook: Wilkołak - Serial Oryginalny Empik Go i Wydawnictwa Marginesy na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza; w rolach głównych: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Krzysztof Zalewski i Filip Kosior
Podcast: Kryminatorium Empik Go 2, Marcin Myszka
 
MUZYKA
 
Rap & hip-hop: Młody Matczak, Mata, SBM Label/e-muzyka
Pop & rock: Irenka, sanah, Magic Records/Universal Music Polska
Streaming: I Ciebie też, bardzo, Męskie Granie Orkiestra 2021, Mystic Production/Sony Music Entertainment Poland
Live: FEST Festival 2021, festiwal muzyczny w Chorzowie, Follow the Step

FILM

Kino polskie: 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, reż. Jan Holoubek, Kino Świat/AlterDystrybucja
Kino familijne: Mulan, reż. Niki Caro, The Walt Disney Company, Galapagos

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Mata, Młody Matczak, SBM Label/e-muzyka

ODKRYCIA EMPIKU 2021

LITERATURA
Aleksandra Zbroja, Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu, Wydawnictwo Agora
MUZYKA
Szczyl, Polska Floryda, Sony Music Entertainment Poland
FILM
Łukasz Grzegorzek, Moje wspaniałe życie, Gutek Film
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się