Biblioteka Miejska w Łodzi dostanie 275 tys. euro z funduszy norweskich

Biblioteka Miejska w Łodzi dostanie 275 tys. euro z funduszy norweskich

Biblioteka Miejska w Łodzi dostanie 275 tys. euro z funduszy norweskich

Udostępnij

W ramach międzynarodowego programu „Biblioteka dla każdego”, dofinansowanie w wysokości 275 tysięcy euro dostanie Biblioteka Miejska w Łodzi. Pieniądze pochodzą z tzw. funduszy norweskich - poinformowała Kornelia Warchoł z łódzkiej Biblioteki Miejskiej.

Biblioteka Miejska w Łodzi realizuje projekt o nazwie „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie”. Na ten cel łódzka placówka dostanie 275 tys. euro, a całkowita wartość programu to 323 tysiące euro.

Oprócz łódzkiej Biblioteki Miejskiej, która jest liderem projektu, w programie uczestniczą także: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Bergen Offentlige Bibliotek, która jest drugą, co do wielkości, biblioteką w Norwegii.

W ramach projektu, wspólne działania bibliotekarzy z tych czterech placówek mają doprowadzić do opracowania nowoczesnych strategii rozwoju. Pracownicy bibliotek będą mogli wziąć udział w szkoleniach i konferencjach naukowych.

„Naszym celem jest tworzenie oferty biblioteki, jako miejsca ciekawego i nowoczesnego, różnorodnego i dostępnego dla wszystkich” - powiedział dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun.

Badania czytelnictwa w Norwegii pokazują, że prawie 90 proc. mieszkańców przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku, a 38 proc. ponad 10 książek. Co trzeci mieszkaniec Norwegii korzysta z bibliotek. W Polsce 38 proc. mieszkańców przeczytało jedną książkę, ponad 9 proc. przeczytało przynajmniej 7 książek, a 16 proc. w ogóle skorzystało z biblioteki publicznej - podała Kornelia Warchoł z łódzkiej Biblioteki Miejskiej.

źródło: PAP, Hubert Bekrycht

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się