Przekazujemy odezwę Barbary Toruńczyk do czytelników Zeszytów Literackich zamieszczoną w ich ostatnim newslewtterze.
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Przyjaciele „Zeszytów Literackich”!
Piszę te słowa 28 lipca 2020. Poczuwam się do powiadamiania Państwa o sytuacji Fundacji Zeszytów Literackich. Jak informowaliśmy, FZL znajduje się od marca w fazie likwidacji. Skład zespołu ulega zmianom. Z końcem czerwca rozstał się z nami Artur Urban, nasz najmłodszy współpracownik, zatrudniony jako sekretarz redakcji. Był z nami od października 2019. Przyjechał z Wrocławia, żeby nas wesprzeć. Poznaliśmy go jako inicjatora akcji „Ratujmy Zeszyty Literackie”, którą poparło ponad tysiąc solidarnych z nim sympatyków czasopisma. Pracował z zapałem, urodził się na redaktora. Od lipca moim jedynym współpracownikiem jest Gniewomir Zajączkowski. Razem opracowujemy 10. numer internetowego czasopisma „Zeszytów Literackich”. Zmieniliśmy jego formułę: kolejne teksty ogłaszamy sukcesywnie w ciągu miesiąca.
Dotychczas w 10. numerze PALIMPSESTU opublikowaliśmy:
TOMASZA ŁUBIEŃSKIEGO, wiersz Moja Marsylianka
Rozmowę z BARBARĄ FALENDER, przeprowadzoną przez REMIGIUSZA GRZELĘ w związku z wystawą prac artystki w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej (trwa do 6 grudnia 2020)
W 11. rocznicę śmierci Leszka Kołakowskiego ogłosiliśmy fragment książki EWY BIEŃKOWSKIEJ, Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski (Znak 2020)
O Sztambuchu Przyjaciół Marii i Józefa Czapskich ze zbiorów Pawilonu Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie pisze ANNA BARANOWA. Tekst ilustrują nieznane prace JÓZEFA CZAPSKIEGO.
Systematycznie publikujemy teksty MARKA ZAGAŃCZYKA piszącego o swoich ulubionych książkach na blogu „Sztuka czytania”
* * *
Zapraszam do śledzenia naszej aktywności na Facebooku Zeszytów Literackich. W cyklu „«Kultura» na trudny" czas regularnie zamieszczaliśmy artykuły WOJCIECHA KARPIŃSKIEGO, który dla Stowarzyszenia Instytutu Literackiego "Kultura" przez trzy ostatnie miesiące polecał codziennie wybrane przez siebie teksty z miesięcznika Jerzego Giedroycia, ostatnio m.in. Proces przeciw książkom – mowa sądowa Jakuba Karpińskiego oskarżonego w 1969 roku w sprawie „Taterników”, o Tezach o nadziei i beznadziejności Leszka Kołakowskiego, o Pomarańczowej Alternatywie i o Józefie Czapskim i jego zasługach dla podtrzymania tego znakomitego czasopisma. We wtorek 28 lipca ukazało się podsumowanie cyklu. Całość (poszerzoną) można pobrać z internetu w formacie E-book, PDF albo MOBI.
Zapraszamy do lektury. Prosimy o odwiedzanie naszej strony i podtrzymywanie kontaktu. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli ogłosić, gdzie będzie można znaleźć komplet kwartalnika „Zeszyty Literackie”, kontynuujące go czasopismo internetowe a także wydane przez nas książki.
EWA BIEŃKOWSKA „Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski”
„Badacz tak przenikliwy jak Kołakowski, od dziesięcioleci zanurzony w swoim przedmiocie, nie musi się interesować wiarą osobistą. Wbrew Pascalowi wydaje mi się, że stanowi ona dla niego mniejszą stawkę w porównaniu z losami cywilizacji, z którą się on utożsami”.
ANNA BARANOWA Album amicorum Józefa i Marii Czapskich 1966-1974
„Szukając tropów łączących dwóch malarzy z grupy kapistów, Józefa Czapskiego i Jana Cybisa, trafiłam na mało znany dotąd dokument, przechowywany w Archiwum Józefa i Marii Czapskich w Muzeum Narodowym w Krakowie. Opisany jako Sztambuch gości”.
„Żegnaj Chips to opowieść o wykładowcy jednej z typowych angielskich szkół w Brookfield, o samotniku z wyboru i przekonania, który pewnego dnia postanowił ożenić się z miłości”.
„Możemy budować własny swobodny i suwerenny dom Kultury, dom pamięci i wyobraźni. Powinniśmy zdobyć się na dystans do nieprzyjaciela, strzec się przed złodziejami czasu, zagłuszaczami naszego głosu”.