Newsletter Zeszytów Literackich

Newsletter Zeszytów Literackich

Newsletter Zeszytów Literackich

Udostępnij

Przekazujemy odezwę Barbary Toruńczyk do czytelników Zeszytów Literackich zamieszczoną w ich ostatnim newslewtterze.

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,
Sympatycy i Przyjaciele „Zeszytów Literackich”!

Piszę te słowa 28 lipca 2020. Poczuwam się do powiadamiania Państwa o sytuacji Fundacji Zeszytów Literackich. Jak informowaliśmy, FZL znajduje się od marca w fazie likwidacji. Skład zespołu ulega zmianom. Z końcem czerwca rozstał się z nami Artur Urban, nasz najmłodszy współpracownik, zatrudniony jako sekretarz redakcji. Był z nami od października 2019. Przyjechał z Wrocławia, żeby nas wesprzeć. Poznaliśmy go jako inicjatora akcji „Ratujmy Zeszyty Literackie”, którą poparło ponad tysiąc solidarnych z nim sympatyków czasopisma. Pracował z zapałem, urodził się na redaktora. Od lipca moim jedynym współpracownikiem jest Gniewomir Zajączkowski. Razem opracowujemy 10. numer internetowego czasopisma „Zeszytów Literackich”. Zmieniliśmy jego formułę: kolejne teksty ogłaszamy sukcesywnie w ciągu miesiąca.

Dotychczas w 10. numerze PALIMPSESTU opublikowaliśmy:

TOMASZA ŁUBIEŃSKIEGO, wiersz Moja Marsylianka

Rozmowę z BARBARĄ FALENDER, przeprowadzoną przez REMIGIUSZA GRZELĘ w związku z wystawą prac artystki w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej (trwa do 6 grudnia 2020)

W 11. rocznicę śmierci Leszka Kołakowskiego ogłosiliśmy fragment książki EWY BIEŃKOWSKIEJ, Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski (Znak 2020)

O Sztambuchu Przyjaciół Marii i Józefa Czapskich ze zbiorów Pawilonu Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie pisze ANNA BARANOWA.
Tekst ilustrują nieznane prace JÓZEFA CZAPSKIEGO.

Systematycznie publikujemy teksty MARKA ZAGAŃCZYKA piszącego o swoich ulubionych książkach na blogu „Sztuka czytania”

                                                                    * * *

Zapraszam do śledzenia naszej aktywności na Facebooku Zeszytów Literackich.
W cyklu „«Kultura» na trudny" czas regularnie zamieszczaliśmy artykuły WOJCIECHA KARPIŃSKIEGO, który dla Stowarzyszenia Instytutu Literackiego "Kultura" przez trzy ostatnie miesiące polecał codziennie wybrane przez siebie teksty z miesięcznika Jerzego Giedroycia, ostatnio m.in. Proces przeciw książkom – mowa sądowa Jakuba Karpińskiego oskarżonego w 1969 roku w sprawie „Taterników”, o Tezach o nadziei i beznadziejności Leszka Kołakowskiego, o Pomarańczowej Alternatywie i o Józefie Czapskim i jego zasługach dla podtrzymania tego znakomitego czasopisma. We wtorek 28 lipca ukazało się podsumowanie cyklu. Całość (poszerzoną) można pobrać z internetu w formacie E-book, PDF albo MOBI.

Zapraszamy do lektury. Prosimy o odwiedzanie naszej strony i podtrzymywanie kontaktu. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli ogłosić, gdzie będzie można znaleźć komplet kwartalnika „Zeszyty Literackie”, kontynuujące go czasopismo internetowe a także wydane przez nas książki.

Barbara Toruńczyk

 

Czytaj więcej

 
     
     

TOMASZ ŁUBIEŃSKI

Wiersz

Moja Marsylianka

Czytaj

 
     

ZNIKANIE
Rozmowa z Barbarą Falender

„Ktoś napisał, że tą wystawą chcę się pożegnać ze swoimi rzeźbami. Przeciwnie, chcę się z nimi ponownie przywitać. Wielu nie widziałam od lat”.

Czytaj

 
     

EWA BIEŃKOWSKA
„Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski”

„Badacz tak przenikliwy jak Kołakowski, od dziesięcioleci zanurzony w swoim przedmiocie, nie musi się interesować wiarą osobistą. Wbrew Pascalowi wydaje mi się, że stanowi ona dla niego mniejszą stawkę w porównaniu z losami cywilizacji, z którą się on utożsami”.

Czytaj

 
     

ANNA BARANOWA
Album amicorum Józefa i Marii Czapskich 1966-1974

„Szukając tropów łączących dwóch malarzy z grupy kapistów, Józefa Czapskiego i Jana Cybisa, trafiłam na mało znany dotąd dokument, przechowywany w Archiwum Józefa i Marii Czapskich w Muzeum Narodowym w Krakowie. Opisany jako Sztambuch gości”.

Czytaj

 
     

MAREK ZAGAŃCZYK James Hilton „Żegnaj Chips”

„Żegnaj Chips to opowieść o wykładowcy jednej z typowych angielskich szkół w Brookfield, o samotniku z wyboru i przekonania, który pewnego dnia postanowił ożenić się z miłości”.


Czytaj

 
 

 

 
     

WOJCIECH KARPIŃSKI
„«Kultura»” na trudny czas”



„Możemy budować własny swobodny i suwerenny dom Kultury, dom pamięci i wyobraźni. Powinniśmy zdobyć się na dystans do nieprzyjaciela, strzec się przed złodziejami czasu, zagłuszaczami naszego głosu”.

Czytaj

 
             
 

 

 
 

Odwiedź nas na Facebooku:

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się