Włoski rynek książki wykazuje oznaki ożywienia

Włoski rynek książki wykazuje oznaki ożywienia

Włoski rynek książki wykazuje oznaki ożywienia

Udostępnij

Według najnowszych danych Stowarzyszenia Wydawców Włoskich (AIE),  ​​straty w przychodach w handlu książkami w ujęciu rocznym zmniejszyły się o prawie połowę w ciągu kilku miesięcy, poprawiając się od – 20% w kwietniu do –11% w lipcu.

„Dane, które dziś przedstawiamy, pokazują obiecujące oznaki ożywienia” – powiedział prezes AIE Ricardo Franco Levi, którego dział badawczy przeprowadził badanie na podstawie danych dostarczonych przez Nielsen i firmę bibliograficzną IE (Informazioni Editoriali).

W lipcu 2019 r. wartość włoskiego rynku książki wynosiła 600 mln euro, a w lipcu 2020 r. zanotowała spadek o 11%, do  533 mln euro. Natomiast w kwietniu br. był o 20% mniejszy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Włoski rynek wydawniczy ucierpiał podczas pandemii Covid-19. Księgarnie zostały ponownie otwarte w połowie kwietnia.

Wyniki pokazały, że gdy w okresie między marcem a kwietniem br. zanotowano o 70% mniejszą tygodniową sprzedaż (rok do roku), to od połowy czerwca księgarnie i sklepy internetowe zarejestrowane w usłudze danych Arianna firmy Nielsen (z wyłączeniem Amazon) wróciły do ​​sprzedaży takiej samej jak w zeszłym roku, a w tygodniu kończącym się 19 lipca zwiększyła się sprzedaż osiągając wzrost 2,5%  rok do roku. „Jeśli dodamy Amazon, pomimo braku dokładnych danych z tygodnia na tydzień, wynik z zeszłego miesiąca jest bardzo pozytywny” – powiedział AIE.

To samo badanie wykazało, że sprzedaż w księgarniach stacjonarnych wzrosła z 52% sprzedaży w kwietniu do 56% w lipcu, podczas gdy udział w rynku sklepów internetowych spadł odpowiednio z 48% do 44%.

AIE stwierdziło: „Najbliższe miesiące pokażą, czy księgarnie i dystrybucja będą nadal się ożywiać, czy też okres zamknięcia przyspieszył proces wzmacniania kanałów online, który trwa już od lat”.

[źródło: wirtualnywydawca.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się