Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu świętuje 195. rocznicę otwarcia

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu świętuje 195. rocznicę otwarcia

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu świętuje 195. rocznicę otwarcia

Udostępnij

5 maja 1829 roku otwarto Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu – to najstarsza z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Rocznicę uświetnią m.in. spotkania z pisarzami czy podróżnikami. Zaplanowano także wyjątkowe zwiedzania oraz pokaz filmu z muzyką na żywo.

Otwarta 5 maja 1829 roku Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu jest - jak podkreślono na stronie placówki - najstarszą z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Została ufundowana w 1829 r. przez Edwarda Raczyńskiego, który w statucie określił jej publiczny charakter: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”.

W związku z przypadającą 195. rocznicą otwarcia biblioteki, specjalne wydarzenia odbywać się będą przez cały miesiąc.

W ramach „urodzinowego maja” Biblioteka Raczyńskich będzie gościć pisarzy, tłumaczy, podróżników. Zaplanowano m.in. spotkanie z Magdaleną Witkiewicz, autorką bestsellerowych powieści obyczajowych. 13 maja odbędzie się z kolei wręczenie Nagród im. Józefa Łukaszewicza za najlepsze książki o Poznaniu.

Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne, m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury.

Wśród zaplanowanych wydarzeń jest też spotkanie z tłumaczami i warsztaty związane z twórczością francuskiego pisarza i eksperymentatora Georgesa Pereca, spotkanie z Katarzyną Kamińską i Joanną Gacą-Wyczółkowską o książce dla dzieci „Poznaj Poznań”, spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Ganczarkiem, a także spotkanie z Tanyą Valko, autorką „Arabskich opowieści”.

Specjalny program Biblioteka Raczyńskich przygotowała także w związku z przypadającym 8 maja Dniem Bibliotek i Bibliotekarzy, a także na tegoroczną Noc Muzeów, którą można będzie spędzić z Iłłakowiczówną, Sienkiewiczem czy Kraszewskim.

Pod koniec maja zaplanowano natomiast specjalny seans w ramach cyklu „W małym kinie u Raczyńskich”. Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo, na fortepianie zagra Dmitry Taranovich.

Biblioteka Raczyńskich została ufundowana w 1829 roku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne, m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury.

Obecnie Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy placu Wolności, sąsiadujący z nim nowy gmach, a także filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta oraz muzea: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego. Od maja 2022 r. Biblioteka oferuje także wypożyczanie książek za pośrednictwem 11 książkomatów uzupełniających ofertę udostępniania zbiorów w rejonach pozbawionych filii bibliotecznych.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ bar/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się