Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025

Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025

Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025

Udostępnij

Chemnitz ma być niemiecką Europejską Stolicą Kultury w roku 2025. Tak zdecydowało w środę (28.10.2020) międzynarodowe jury. Jako jedna z pierwszych gratulacje złożyła minister stanu ds. kultury Monika Grütters (CDU), określając to miasto mianem „obiecującej metropolii kulturalnej”. Chemnitz przekonało jury „zdecydowanie polityczną koncepcją”, udowadniającą, że „różnorodność kulturowa jest silniejsza niż populistyczna bezmyślność”.

W parze ze Słowenią

„Po tragicznych wydarzeniach w 2018 roku ten tytuł dobrze zrobi miastu ”- powiedziała Grütters, mając na myśli ksenofobiczne zamieszki z udziałem prawicowych ekstremistów przed dwoma laty.

Ogłoszenie nazwy miasta, któremu przypadł tytuł, odbyło się ze względu na pandemię w formie transmisji online z Berlina.

Do konkursu stanęło pierwotnie osiem niemieckich miast, po pierwszych eliminacjach zostało ich pięć: oprócz Chemnitz także Hanower, Hildesheim, Magdeburg i Norymberga.

Obok Niemiec także Słowenia ma wybrać Europejską Stolicę Kultury 2025 roku. Decyzja zostanie podjęta przypuszczalnie w grudniu.

W roku 1985 powstała inicjatywa typowania Europejskiej Stolicy Kultury, której celem jest zwrócenie uwagi na różnorodność kulturową w UE. Od 2007 roku tytuł ten nadawany jest dwóm miastom europejskim. 

Pełnomocnik rządu federalnego ds. Wschodnich Niemiec, Marco Wanderwitz (CDU), sam pochodzący z Chemnitz, był zadowolony z decyzji, uznając, że jest to „nagroda w 30. rocznicę zjednoczenia Niemiec”,  pokazująca, że „nowe kraje związkowe dotarły do ​​serca Europy”.

Chadecki polityk jest parlamentarnym sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki.

„To miastu dobrze zrobi”

Chemnitz jest trzecim co do wielkości miastem Saksonii po Lipsku i Dreźnie. Będzie jednocześnie czwartą niemiecką stolicą kultury po Berlinie Zachodnim (1988), Weimarze (1999) i Essen wraz z Zagłębiem Ruhry (2010). Dla dopełnienia formalności obecnie konferencja ministrów kultury i Monika Grütters musza jeszcze oficjalnie mianować Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025. 

Jak podkreślił premier rządu landowego Saksonii Michael Kretschmer (CDU) decyzja ta, to „niesamowita okazja dla Chemnitz”. Miasto to jest symbolem tego, „jak ważne jest przezwyciężenie niebezpiecznych podziałów i aktywna walka na rzecz naszych europejskich wartości i spójności społeczeństwa”

 

Burmistrz Chemnitz Barbara Ludwig (SPD) nie kryła swej radości: „Jestem po prostu szczęśliwa i podekscytowana. To bardzo dobrze zrobi miastu”.

Nawiązując do incydentów sprzed dwóch lat, Ludwig powiedziała, że stąd wzięła się przekorna wręcz reakcja, że miasto pokaże, jakim jest naprawdę.

„Chemnitz chce pokazać, że jest czymś więcej niż tylko migawkami z 2018 roku, które obiegły cały świat” – powiedziała socjaldemokratka w przedostatni dzień pełnienia funkcji burmistrza miasta. Jej następcą jest dotychczasowy burmistrz ds. finansów Sven Schulze (SPD). 

Na początku fazy składania wniosków o zaszczytny europejski tytuł walczyły również inne miasta wschodniej części Niemiec: Drezno, Gera i Zittau (Żytawa), ale odpadły już w pierwszej rundzie. Jeśli Chemnitz zrealizuje projekty przedstawione w aplikacji, to miasto ma szanse na zdobycie nagrody im. Meliny Mercouri dotowanej kwotą 1,5 mln euro. Istotna dla werdyktu jury okazała się być koncepcja włączenia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury do długofalowego rozwoju kulturalnego.

za: https://www.dw.com/pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się