Czuła klasyka w Czułych czytankach!
Następne Czułe czytanki w tę niedzielę o 13:00 w Nowym Teatrze! Kontynuujemy odkrywanie na nowo klasyki literatury dziecięcej. Czytać będziemy "Królewnę Śnieżkę u krasnoludków" Gabrieli Mistral pięknie wydaną przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia!
To historia opowiedziana prawie sto lat temu przez chilijską poetkę-noblistkę Gabrielę Mistral, nowocześnie zilustrowana przez młodych artystów, przełożona przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę. Napisana z ogromnym wyczuciem, ale bez słodzenia czy łagodzenia oryginału, nawiązuje do wersji Charlesa Perraulta i braci Grimm.
Kilka słów o autorce:
właściwie Lucila de María Godoy Alcayaga) – urodziła się w 1889 roku w miejscowości Montegrande w niedostępnych, wysokich Andach. Chilijska poetka, dyplomatka i działaczka oświatowa. Już jako nastolatka zaczęła pracować jako nauczycielka, co kontynuowała przez wiele lat. Jej debiutem poetyckim były słynne Sonetos de la muerte (Sonety śmierci), nagrodzone w 1914 roku na konkursie literackim w Santiago de Chile. Gabriela Mistral należała do ludzi otwartych na różne doświadczenia i kultury, w związku z pracą w służbie dyplomatycznej dużo podróżowała po Ameryce Łacińskiej i Europie. Żywo angażowała się w sprawy społeczno-polityczne, a także w rozwój systemu edukacyjnego w Ameryce Łacińskiej. Pisała do największych chilijskich gazet. Poezję tworzyła pod pseudonimem literackim, którego przyjęcie było wyrazem uznania dla jej ulubionych twórców Gabriele D'Annunzio i Frédérica Mistrala. Jej wiersze cechuje duża emocjonalność i bezpośredniość wyrazu, odczucie namacalnej obecności rzeczy i zjawisk natury, takich jak chleb, woda, sól, powietrze, ziemia, góry. W 1945 roku, jako pierwsza w historii Ameryki Południowej, otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Zmarła w 1957 roku w Nowym Jorku, gdzie pełniła funkcję konsula chilijskiego. Jej literacka spuścizna obejmuje prozę i poezję, wiele jej utworów przechowuje archiwum Biblioteki Narodowej Chile.