Wojciech Czaplewski, „Książeczka rodzaju” , Bogusław Kierc, "Notesprospera”,

Wojciech Czaplewski, „Książeczka rodzaju” , Bogusław Kierc, "Notesprospera”,

/ Czwartki Literackie 13Muz: Wojciech Czaplewski / Bogusław Kierc

Udostępnij

Szczecińskie wydawnictwo FORMA zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Czaplewskim i Bogusławem Kiercem / promocja książek: „Książeczka rodzaju” i "Notesprospera”

Prowadzenie: Damian Romaniak

Wstęp wolny!

Wojciech Czaplewski (ur. w 1961 r. w Gliwicach) - nauczyciel, filozof, poeta, publicysta. Zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego (2017). Mieszka w Kołobrzegu. Wydał książki: „Filozofia z przyległościami. Skrypcik szkolny dla użytkowników mózgu” (2000), „Pochwała niezrozumiałości. Eseje filozoficzno-literackie” (Nagroda im. A.K. Waśkiewicza za najlepszy debiut krytycznoliteracki, 2013), tomy wierszy: „Próba czytania” (2014) i „Odzyskane rzeczy” (2018) oraz tom prozy „Książeczka rodzaju” (FORMA 2018).

Książeczka rodzaju to taki dekameronik, komedyjka, okrągła setka małych narracyjnych i kreacyjnych eksplozji. Wyobraźnia, która się nie krępuje, śmiało korzysta z uciech oferowanych przez słowo. I jeszcze coś: zdumiony Czytelnik w niejednym zaułku miasteczka Z. odkryje niespodziewane „tu byłem”, które sam wydrapał przez sen.

Bogusław Kierc (ur. w 1943 r. w Bielsku-Białej) - poeta, krytyk literacki, aktor, reżyser, pedagog, edytor utworów Rafała Wojaczka, dramaturg. Uhonorowany Nagrodą PolCul Foundation i Medalem im. Anny Kamieńskiej, finalista Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ 2018 za tom poetycki „jatentamten”. Mieszka we Wrocławiu. Wydał kilkadziesiąt tomów poetyckich. Prowadzi blog „BAZGROŁY Bogusława Kierca” - http://www.wforma.eu/bazgroly-boguslawa-kierca.html.

Poemat Bogusława Kierca NOTESPROSPERA jest utworem bez precedensu w dzisiejszej polskiej literaturze. Można go nazwać summą życiowych, filozoficznych i artystycznych doświadczeń i przemyśleń autora. A ponieważ twórczość Bogusława Kierca obejmuje ogromną przestrzeń rodzajową i gatunkową, duchowy kosmos zawarty w tym poemacie jest przebogaty. Podobnie jak jego forma.

Osnową jest fabuła i postacie „Burzy” Szekspira. Ktoś, kto mówi w tym poemacie, żyje „Burzą” - analizuje ją, a co najważniejsze, włącza w analizę całą swoją biografię; on sam staje się aktorem, reżyserem i widzem własnego życia, włączonego w szekspirowski arcydramat.
Wątki egzystencjalne obejmują dojmujący temat starości, powracającej do chłopięcego nadwrażliwego świata, erotykę w jej cielesnych i metafizycznych wymiarach, chorobę i przewidywanie śmierci. Autobiografia dyskretnie, ale wyraźnie przesyca te wątki. Stary człowiek rozmawia ze sobą - młodzieńcem, a w tej rozmowie konfliktują się i harmonizują wszystkie epoki ich życia.

Nurty medytacyjne dotyczą fenomenologii teatru i aktorstwa jako sztuki, i jako postawy życiowej. W literaturze nie znam bardziej przenikliwych refleksji na ten temat (Piotr Matywiecki).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się