Czytelnik zagląda do kieszeni. "Książka staje się produktem luksusowym"

Czytelnik zagląda do kieszeni. "Książka staje się produktem luksusowym"

Czytelnik zagląda do kieszeni. "Książka staje się produktem luksusowym"

Udostępnij

Kryzys spowodowany wojną w Ukrainie czy rosnąca inflacja mają wpływ także na branże związane z książkami. Wydawcy i księgarze przyznają, że starają się ostrożnie oceniać sytuację, ale zauważają, że "klienci z większą rozwagą podejmują zakupy czytelnicze". Co czeka polskiego czytelnika?

Kilka miesięcy Onet informował na swoich łamach o rosnących cenach papieru. Wydawcy i księgarze przyznają, że muszą szukać oszczędności przygotowując kolejne publikacje...

"Trzeba ustabilizować sytuację na rynku"

— Książka staje się powoli produktem luksusowym, wciąż ważnym i bardzo szanowanym, ale jednak luksusowym, na co wpływa m.in. jakość wydania. Rzeczywiście najmocniej odczuliśmy podwyżkę ceny w styczniu. W obecnej chwili sytuacja powoli się ustabilizowała i utrzymuje na poziomie cen z początku roku — mówi nam Milena Gumienny, dyrektorka popularnej krakowskiej księgarni De Revolutionibus Books&Cafe (czy, jak mawiają krakowianie, DeRevo). To miejsce otrzymało prestiżową nagrodę w plebiscycie Krakowskie Księgarnie Roku.

Dyrektorka DeRevo zaznacza, że obecna sytuacja nie tworzy wymarzonych warunków do promocji książek. — Naturalnie międzynarodowy kryzys, inflacja mają wpływ na branżę księgarską i można zauważyć, że klienci z większą rozwagą podejmują zakupy czytelnicze. Należy jednak nadmienić, że niejednokrotnie w ostatnich latach przekonaliśmy się, że książka staje się ważnym produktem: w trakcie pandemii, czy w czasie trwania wojny w Ukrainie. Rynek księgarski momentalnie odpowiada na zapotrzebowania czytelnicze i dostarcza treści, które pozwalają zaspokoić wiedzę na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Przeczytaj cały artykuł:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się