Premiera spektaklu „Oswobodzeni” przygotowanego przez Instytut Pileckiego

Premiera spektaklu „Oswobodzeni” przygotowanego przez Instytut Pileckiego

Premiera spektaklu „Oswobodzeni” przygotowanego przez Instytut Pileckiego – w piątek

Udostępnij

„Oswobodzeni” to nowy spektakl przygotowany przez Instytut Pileckiego w związku z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę. Premiera przedstawienia odbędzie się 16 września w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 39 w Warszawie.

"Tytuł ironicznie nawiązuje do historycznej, jak i współczesnej narracji rosyjskiego agresora, który przekraczanie granic suwerennych państw i łamanie traktatów pokojowych uzasadniał koniecznością niesienia pomocy czy wręcz ratowania ludności cywilnej zamieszkującej napadane terytoria" - czytamy w informacji o przedstawieniu.

Jak wyjaśniono, "o tym, jaki był rzeczywisty charakter tej pomocy, zaświadczą relacje obywateli Ukrainy, świadków zbrodni rosyjskich, zgromadzone przez Centrum Lemkina oraz archiwalne relacje żołnierzy Armii Andersa, polskich ofiar sowieckiego totalitaryzmu".

Zapowiedziano, że w spektaklu "historie dotyczące okrucieństwa wojny dziejącej się na naszych oczach za wschodnią granicą przeplatać będą te o wywózkach, łagrach, więzieniach NKWD oraz wędrówce po nieludzkiej ziemi sowieckiej, ukazując analogię polskiego i ukraińskiego doświadczenia, a także stwarzając grunt do pogłębionej refleksji nad podobieństwami tragicznych w skutkach rosyjskich ataków na suwerenne państwa."

W przedstawieniu wykorzystane zostaną wiersze Zbigniewa Herberta. Towarzyszyć im będzie muzyka na żywo.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jakub Kiersikowski. Scenografię zaprojektowała Marta Baczewska-Ologele. Muzyka - Marcin Zdunik i Żaneta Sławińska-Zdunik. Wystąpią: Oliwia Adamowicz, Szczepan Kajfasz, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Zbigniew Waleryś i Leszek Zduń.

Przedstawienie będzie symultanicznie tłumaczone na język ukraiński i angielski.

Premiera "Oswobodzonych" - 16 września o godz. 19 w siedzibie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 39). Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.(PAP)

Autor: Grzegorz Janikowski

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się