Dziewiąty Festiwal Miłosza od 4 czerwca w sieci

Dziewiąty Festiwal Miłosza od 4 czerwca w sieci

Dziewiąty Festiwal Miłosza od 4 czerwca w sieci

Udostępnij

„Nowy stan skupienia” - to hasło IX Festiwalu Miłosza w Krakowie, który rozpocznie się 4 czerwca i w całości przeniesiony został do sieci. W programie znajdą się spotkania z autorami, premiery książek, a także warsztaty uważnego pisania i konkurs dla „niedebiutujących” poetów.

„Nowy stan skupienia oznacza wielowątkową zmianę: przeniesiemy program Festiwalu Miłosza do ogólnodostępnych przestrzeni internetu, skierujemy uwagę na literaturę, zgromadzimy się w rozgałęzieniach światłowodów, a nade wszystko zadbamy o stan skupienia na słowie, detalu, znaczeniu, emocjach” - wyjaśniają dyrekcja festiwalu - Olga Brzezińska i Krzysztof Siwczyk - oraz dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

W liście do publiczności podkreślają, że poezja od wielu lat korzysta z nowych form komunikacji, przyczynia się do zmian w słownikach, przywraca słowom ich podstawowe znaczenie. „Zysk płynący z doświadczenia pandemii polega na wyostrzonej uwadze, z jaką traktujemy otaczającą nas rzeczywistość” - piszą organizatorzy.

4 czerwca festiwal otworzy poetycko-muzyczne wydarzenie, inspirowane „Piosenką o końcu świata” - wierszem Czesława Miłosza z tomu „Ocalenie” (1945). W spotkaniu on line na facebookowym profilu festiwalu oraz na kanale YouTube Starego Teatru, wezmą udział m.in. Ewa Lipska, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski. Poprowadzi je poetka i fotografka Marta Eloy Cichocka, a za oprawę muzyczną będzie odpowiadać kontrabasista Marcin Oleś. „Zwrotki tej +piosenki+ zbudują wiersze festiwalowych gości czytane w języku polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim” - wyjaśniają organizatorzy.

W programie trwającego do jesieni wydarzenia znajdą się także premiery pięciu tomów poetyckich, przy czym cztery z nich ujrzą światło dzienne 4 czerwca - do ich lektury zaproszą autorzy i tłumacze na facebookowym profilu festiwalu.

Zainteresowani będą mogli się zgłosić na warsztaty uważnego pisania - zajęcia online poprowadzą Barbara Klicka, Mikołaj Grynberg i Tomasz Cieślak-Sokołowski. Wkrótce organizatorzy ogłoszą także konkurs dla „niedebiutujących” poetów - młodych, jeszcze przed debiutem.

Wydarzenie uzupełnią prezentacje archiwalnych materiałów filmowych poświęconych polskim twórcom literackim.

Festiwal Miłosza organizują Krakowskie Biuro Festiwalowe (instytucja miejska) i Fundacja Miasto Literatury. Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[źródło: PAP, Beata Kołodziej]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się