Dziś rozpoczyna się 12. Krakowski Festiwal Komiksu

Dziś rozpoczyna się 12. Krakowski Festiwal Komiksu

Dziś rozpoczyna się 12. Krakowski Festiwal Komiksu

Udostępnij

Od 24 do 26 marca potrwa 12. Krakowski Festiwal Komiksu. Na uczestników wydarzenia m.in. będą mogli się spotkać z polskimi i zagranicznymi twórcami. „Czworo gości przyjedzie z Europy Zachodniej, a czworo z Ukrainy” – powiedział PAP Artur Wabik, współorganizator Krakowskiego Festiwalu Komiksów.

Krakowski Festiwal Komiksu to jedna z największych imprez nie tylko dla miłośników historii obrazkowych, ale i dla osób w każdym wieku, w tym dla rodziców z dziećmi. „Naszą ofertę kierujemy do kilku pokoleń. Dziecko może się bawić w strefie dziecięcej, odbywają się warsztaty, pokazy cosplay, wspólne malowanie, a rodzice mogą pójść na spotkania z artystami” – powiedział PAP Artur Wabik.

Wydarzenie rozpocznie odsłonięcie ławeczki Artura Bartelsa i wernisaże wystaw. Artur Wabik zapowiada, że na Krakowskim Festiwalu Komiksu każdy znajdzie coś dla siebie: „Będą wystawy, warsztaty, pokazy cosplay, spotkania z artystami, dyskusje, debaty”. W tym roku program festiwalu będzie również obfitować w wiele interesujących wystąpień, w tym wykład Pawła Dybały o pracy tłumacza mang i spotkanie z Julianem Jelińskim, prowadzącym popularny kanał na YouTube „Brody z Kosmosu”. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

W programie festiwalu znalazły się też ekspozycje oryginalnych plansz z okazji 20-lecia komiksu „Tymek i Mistrz” oraz wystawa retrospektywna podsumowująca 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń.

Wydarzenie odwiedzą twórcy z Polski i ze świata. „Największą gwiazdą tegorocznego festiwalu jest francuski artysta Zanzin, twórca komiksu »Męska skóra«, który jest jednym z najczęściej nagradzanych komiksów ostatnich lat. Oprócz tego będzie Paul Gravett, brytyjski badacz komiksu, pionier komiksu brytyjskiego, Laura Pozzi i Sole Otero, którzy przyjeżdżają z francuskiego Angouleme” – poinformował Wabik.

Na Krakowskim Festiwalu Komiksów Ukrainę reprezentować będzie czworo artystek, związanych z wydawnictwem UA Comix. Będą to Rusłana Koropetska, Vira Kordoba, Ludmiła Samuś i Tetiana Pryjmycz. „Głównym tematem będzie kondycja komiksu w Ukrainie, ale też wątek, związany z premierą komiksu Ludmiły Samuś »Aridnyk« na rynku polskim. Jest to historia stworzenia świata według wierzeń i legend huculskich. Poza tym Rusłana Koropecka, która mieszka w Krakowie, będzie miała wykład na temat historii ukraińskiego komiksu. Pisze obecnie książkę na ten temat” – wyjaśnił współorganizator komiksowego wydarzenia.

Podczas festiwalu będzie też działać ważny element każdego wydarzenia tego typu – strefa zakupowa, na której będzie można kupić najnowsze premiery komiksowe i nie tylko. „Na giełdzie będzie około 50 różnych wystawców w tym wydawcy niezależni, będzie cała strefa »indie«, na której będą sprzedawane self-publishingowe ziny, plakaty, pocztówki, figurki” – powiedział Wabik. 

źródło: Roman Havryshchak, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się