Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego” Krzysztofa Michalskiego ukazały się po niemiecku

Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego” Krzysztofa Michalskiego ukazały się po niemiecku

Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego” Krzysztofa Michalskiego ukazały się po niemiecku

Udostępnij

W Niemczech ukazał się przekład książki eseistycznej Krzysztofa Michalskiego poświęconej filozofii Fryderyka Nietzschego. Wydanie książki w tłumaczeniu Thomasa Weilera wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

W przekładzie na język niemiecki tytuł książki brzmi „Die Flamme Der Ewigkeit: Eine Einfuhrung in Das Denken Friedrich Nietzsches”. Na niemieckim rynku ukazała się ona nakładem wydawnictwa Verlag Karl Alber.

Książka Krzysztofa Michalskiego składa się z dziewięciu esejów, poświęconych tematowi wieczności w filozofii Nietzschego, jako „wiecznego powrotu tego samego”. Polski filozof w swoich szkicach ukazuje powinowactwo myśli niemieckiego filozofa z innymi filozofami i twórcami, z którymi nie zawsze się go łączy. Należą do nich m.in. Hegel, Kafka, Kierkegaard, Marks czy Rilke.

– „Wieczność jest pojęciem fizjologicznym. Bowiem pojęciem, w którym wychodzi na jaw umocowanie naszego życia w czasie, jest ciało. Jeśli więc wieczność ma wyrażać się w czasie – to właśnie ta nasza cielesna obecność w świecie, ciało, musi być jej wyrazem. [...] Jesteśmy chorzy na wieczność; jej chronicznym stanem jest czas, kryzysem miłość i śmierć” – pisał Krzysztof Michalski we wstępie do książki.

Krzysztof Michalski to urodzony w 1948 roku i zmarły w 2013 roku znawca i badacz filozofii niemieckiej XIX i XX wieku. Był autorem wielu prac poświęconych tej problematyce („Heidegger i filozofia współczesna”, „Logika i czas. Próba analizy Husserlowskiej teorii sensu”, „Płomień wieczności. Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego” oraz przekładów. Był Rektorem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, a także wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i Boston University. Przyjaźnił się z ks. Józefem Tischnerem, wraz z którym w 1993 roku przeprowadził kilka rozmów z papieżem Janem Pawłem II – okazały się one punktem wyjścia do powstania ostatniej książki papieża pt. „Pamięć i tożsamość”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się