Festiwal Kingsbridge - świętujemy europejską premierę najnowszej powieści Kena Folletta

Festiwal Kingsbridge - świętujemy europejską premierę najnowszej powieści Kena Folletta

Festiwal Kingsbridge - świętujemy europejską premierę najnowszej powieści Kena Folletta

Udostępnij

Szanowni Państwo! Już w poniedziałek 14.09 europejska premiera najnowszej powieści Kena Folletta "Niech stanie się światłość!". Saga autorstwa Kena Folletta, obejmująca powieści Filary Ziemi, Świat bez końca i Słup ognia, zachwyciła miliony czytelników na całym świecie. To jedna z najpopularniejszych sag historycznych w dziejach literatury!

Saga autorstwa Kena Folletta, obejmująca powieści Filary Ziemi, Świat bez końca i Słup ognia, zachwyciła miliony czytelników na całym świecie.
To jedna z najpopularniejszych sag historycznych w dziejach literatury!

30 lat po publikacji bestsellerowych Filarów Ziemi Ken Follett ponownie zaprasza do miejsca, które w przyszłości stanie się pełnym namiętności i ambicji miastem Kingsbridge – 100 lat przed tym, gdy Tom Budowniczy zaczął wznosić mury słynnej katedry!

Europejska premiera Niech stanie się światłość to okazja do wspólnego świętowania i dobrej zabawy: FESTIWAL KINGSBRIDGE rozpocznie się 14.09 o godzinie 18:00, a zakończy w południe dnia następnego.

Autor zaprasza wszystkich czytelników i wielbicieli jego prozy na swoje kanały społecznościowe. W programie festiwalu przewidziano spotkania online z Kenem Follettem, dyskusje, quizy, konkursy wiedzy o uniwersum Kingsbridge.
Czytelnicy poznają tajniki pracy nad najnowszą powieścią i ciekawostki historyczne z czasów, które Ken Follett uczynił się tłem książki Niech stanie się światłość.
Będą też mogli okolicznościowo udekorować swoje profile i pochwalić się kolekcjami książek Folletta na półkach swoich biblioteczek.

W oczekiwaniu na polską premierę powieści Niech stanie się światłość Kena Folletta (30.09) zapraszamy do wspólnej zabawy!

https://www.facebook.com/KenFollettAuthor 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O FESTIWALU

 
 
     
 
     

Ken Follett

Niech stanie się światłość

(The Evening and the Morning)

Przekład: Anna Dobrzańska

PREMIERA: 30 września 2020 

 
 
 

Nowa powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy – Kena Folletta.

Historia poprzedzająca wydarzenia opisane w Filarach Ziemi, osadzona w Anglii u zarania nowej epoki: średniowiecza.

 
 
 

Po upadku cesarstwa rzymskiego Brytania cofnęła się w rozwoju. Podczas gdy rzymskie wille popadały w ruinę, ludzie budowali jednoizbowe drewniane chaty bez kominów. Rzymskie garncarstwo – jakże ważne dla przechowywania pożywienia – popadło w zapomnienie. Coraz mniej ludzi potrafiło czytać i pisać.

Okres ten nazywany jest czasem Wiekami Ciemnymi, a postęp, który nastąpił w ciągu kolejnych pięciuset lat, był boleśnie powolny.

Aż w końcu nadeszły zmiany…

Ken Follett, „Niech stanie się światłość"

 
 
 

PREQUEL NAJPOPULARNIEJSZEJ POWIEŚCI KENA FOLLETTA, FILARÓW ZIEMI, SPRZEDANEJ W PONAD
27 MILIONACH EGZEMPLARZY NA CAŁYM ŚWIECIE.

U ŚWITU NOWEJ ERY W DZIEJACH ANGLII BOHATEROWIE BĘDĄ WALCZYĆ O TO, CO JEST ISTOTĄ WOLNOŚCI –
O PRAWO, KTÓRE NIE SŁUŻY TYLKO RZĄDZĄCYM.

 
 
 

Koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery. Anglia, nękana od wschodu przez wikingów i od zachodu przez Walijczyków, pogrąża się w chaosie. Są to czasy końca wieku ciemności i początku wieku światła. Nadchodzi koniec epoki plemion, ale podwaliny przyszłego imperium, władającego połową kuli ziemskiej, dopiero zaczynają się kształtować. By jednak mogła zrodzić się potęga, potrzebny jest fundament silniejszy niż zawieruchy historii – sprawiedliwe prawo, jedno dla wszystkich, które da gwarancję wolności. O wolność jednak zawsze trzeba stoczyć walkę – i właśnie o tej walce, być może najważniejszej ze wszystkich, opowiada najnowsza powieść Kena Folletta; historia o nieokiełznanej żądzy władzy, walce o prawa, które służą nie tylko rządzącym, o miłości i nienawiści, i desperackim dążeniu do zachowania godności, nawet tam, gdzie nie ma na nią miejsca.

Choć zbliża się koniec epoki barbarzyństwa, lokalni przywódcy wciąż naginają prawo do swoich celów, sprzeciwiając się władzy i nie dbając o los prostych ludzi. Przemoc rządzi niepodzielnie, a rację ma najsilniejszy. W tych burzliwych czasach splatają się losy trojga jakże różnych bohaterów, którzy rozpaczliwie próbują dojrzeć na horyzoncie światło i sprawić, by świat wydobył się z mroku. Edgar, młody szkutnik, który w napadzie wikingów stracił dom i ukochaną, rozpoczyna życie w nowym miejscu i wykorzystuje swoje zdolności, by uciec od poniżenia i nędzy. Lady Ragna opuszcza rodzinną Normandię, aby poślubić ukochanego mężczyznę, lecz kiedy dociera do Anglii, szybko przekonuje się, że wśród zupełnie innych obyczajów i ludzi skupionych na walce o wpływy musi uważać na każdy swój krok i mieć nadzieję na przetrwanie. Brat Aldred, ambitny mnich, marzy o stworzeniu biblioteki, za sprawą której jego klasztor stałby się największym centrum nauki w całym chrześcijańskim świecie. Wszyscy troje – każde z innych powodów – będą musieli zmierzyć się z przebiegłym i bezwzględnym biskupem, który złamie każde przykazanie, by zdobyć nieograniczoną władzę i bogactwo.

Jak zwykle u Folletta skrupulatny historyczny research zostaje subtelnie wpleciony w historię pełną niespodzianek i zwrotów akcji, opowieść o chciwości i ambicji oraz miłości i odwadze. Ale ożywienie zamierzchłej przeszłości nie było tym razem łatwym zadaniem. Z tamtych czasów nie przetrwały niemal żadne zapiski, niewiele też utrwalono na obrazach czy freskach, a ówczesne drewniane budowle łatwo trawił ogień. Pisarz odwiedził niemal wszystkie zachowane anglosaskie kościoły, spędził niemało czasu w anglosaskiej wiosce, którą zrekonstruowano w Stow. Był też w muzeum w Oslo, gdzie można podziwiać okręt wikingów, i przestudiował dokładnie Tkaninę z Bayeux – zarówno oryginał, jak i kopię znajdującą się w muzeum w Reading – ręcznie haftowane płótno przedstawiające podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę i bitwę pod Hastings w 1066 roku, jedno z najcenniejszych ikonograficznych źródeł historycznych zachowanych z tamtych czasów. Follett jest jednak mistrzem w odtwarzaniu historycznej rzeczywistości; być może pomaga mu świadomość, że choć warunki życia były wtedy zupełnie inne niż współcześnie, to ludzie, tak jak dziś, zakochiwali się, walczyli na wojnie, pragnęli władzy i bogactwa lub zemsty za doznane krzywdy.

To z ich leków, pragnień i ambicji powstało Kingsbridge – wyłoniło się z mroku w samym środku Anglii, dokładnie pośrodku niczego…

czytaj więcej

 
                             
     
 
 

Brytyjski pisarz Ken Follett to niezawodna marka – czytelnicy, którzy kupili już ponad 160 milionów jego książek, wiedzą, że zawsze mogą liczyć na wartką akcję, misterną intrygę i niespodziewane zakończenie.

Follett to jeden z tych pisarzy, którzy w dzisiejszych czasach odnoszą największe sukcesy. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki, a większość z nich doczekała się miana międzynarodowych bestsellerów.

 
 
 

Mistrz epickich thrillerów. Grubych jak cegła, wciągających czytelnika od pierwszej strony i niedających się odłożyć aż do końca. Jego powieści są jak kinowe blockbustery, tylko że na papierze. Follett uprawia gatunek coraz mniej popularny wśród pisarzy, ale nieustannie poszukiwany przez miłośników soczyście opowiadanych historii. To właśnie historia, którą przedstawiam, jest najważniejsza. Historia i występujące w niej postacie, emocje, zwroty akcji – powiedział Follett w wywiadzie dla „The Huffington Post”. Nigdy nie interesowała go zabawa formą literacką czy eksperymenty z językiem: Dla czytelnika moja książka powinna być jak czyste okno. Patrząc przez nie, widzi świat, który przedstawiam, a nie ozdoby na szybie.

Ken Follett urodził się 5 czerwca 1949 roku w Cardiff w rodzinie Martina i Lavinii Follettów. Początkowo kształcił się w Walii, później jednak jego rodzina przeprowadziła się do Londynu i tam Ken ukończył studia filozoficzne w University College. Po studiach pracował jako reporter w małej walijskiej gazecie „South Wales Echo”, a także w „The London Evening News”. W międzyczasie pracował też w niewielkim londyńskim wydawnictwie, gdzie zajmował stanowisko zastępcy dyrektora zarządzającego.

Jako dziecko nie oglądał telewizji, nie chodził do kina ani do teatru. Jego rodzice, członkowie prezbiteriańskiej sekty Plymouth Brethren, nie pozwalali czwórce swoich dzieci na „nowoczesne rozrywki, zatruwające mózg”, ale nie kontrolowali ich lektur. Follett od najmłodszych lat karmił się zatem literaturą sensacyjną, z powieściami Iana Fleminga na czele. Nie zrażało go, że ojciec nie potrafił wyjaśnić mu, co to jest martini, które pijał James Bond – w domu Follettów nikt nigdy nie pił czegoś takiego. Po studiach filozoficznych, które wybrał, aby mieć argumenty w kłótniach z ojcem na temat religii, został na jakiś czas reporterem. Rozczarowany pisaniem o dziurach drogowych, zmienił zawód na redaktora książek, a wieczorami pisał do szuflady opowiadania kryminalne. Pierwsze teksty wydał pod pseudonimem. Oszczędź swoje imię. Może pewnego dnia napiszesz coś lepszego – poradził mu agent. Miał rację.

Pierwszą książką, która przyniosła Follettowi popularność, była napisana w 1978 roku Igła. Osnuta wokół wydarzeń II wojny światowej powieść do dziś pozostaje jedną z najlepszych w dorobku brytyjskiego pisarza, który w 1979 roku otrzymał za nią Edgar Award w kategorii „najlepsza powieść”, a jej ekranizacja – z Donaldem Sutherlandem w roli głównej – to już klasyk kina szpiegowskiego. Do dziś sprzedano około 10 milionów egzemplarzy tej książki. Przyniosła autorowi sławę, majątek i ustawiła dla niego wygodny fotel na szczycie list bestsellerów na kolejne 30 lat. Zasiadał w nim niemal za każdym razem, kiedy na rynku pojawiała się kolejna powieść. Igła, Klucz do Rebeki, Na skrzydłach orłów czy Wejść między lwy doczekały się ekranizacji kinowych i telewizyjnych. I kiedy po niemal dekadzie ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym Follett mógł spokojnie odcinać kupony od sukcesu, produkując kolejne sensacyjne pewniaki, postanowił spróbować czegoś nowego. Doszedł do wniosku, że wszyscy z zapartym tchem przeczytają o tym, jak i dlaczego budowano średniowieczne katedry. Wydawcy starali się mu to wybić z głowy, ale Follett był głuchy na perswazje. Jego agent był przerażony. Umówił się więc na spotkanie z drugą żoną pisarza, Barbarą: W tobie ostatnia nadzieja: musisz go powstrzymać. Powieść historyczna? To zrujnuje jego karierę! Na szczęście bardzo się mylił.

Filary Ziemi ukazały się w Wielkiej Brytanii i USA w 1989 roku i natychmiast stały się sensacją wydawniczą. We wszystkich krajach, w których je sprzedawano, zajmowały pierwsze miejsce na liście bestsellerów i do dziś jest to najlepiej sprzedająca się książka Folletta. Akcja powieści toczy się w XII wieku w mieście Kingsbridge w południowej Anglii (dzisiaj to południowa część hrabstwa Devon), w okresie politycznej zawieruchy, bezkrólewia i walki o władzę. Wątek wznoszenia świątyni stanowi tło dla historii społecznej tamtych czasów, obyczajów, sztuki, religii i losów głównych bohaterów. Nieważne, jak wielki odniesiesz sukces, i tak w pewnym momencie zaczniesz się nudzić. Nawet jeśli wszyscy będą chcieli, abyś pisał ciągle podobne książki. Łatwo jest się temu poddać. Ja szukałem nowego wyzwania. Patrząc z perspektywy czasu, było to mądre posunięcie – podsumował powodzenie Filarów Ziemi Follett w wywiadzie dla „The Washington Post”. Uważa, że to najważniejsza książka w jego karierze. Minęło jednak aż osiem lat, zanim zdecydował się napisać jej kontynuację. W Świecie bez końca bohaterami są potomkowie bohaterów pierwszej części, ale akcja toczy się 157 lat później, podczas Wojny Stuletniej i plagi dżumy. Autor twierdzi, że sukces i tej książki dał mu odwagę, aby zmierzyć się z formą trylogii.

Na podstawie Filarów Ziemi w 2010 roku powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta. Główne role zagrali: Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Rufus Sewell i Donald Sutherland. Wydany w 2007 roku Świat bez końca, drugi tom sagi, dorównał popularnością Filarom Ziemi. I choć kontynuacja dwóch pierwszych części trylogii doczekała się publikacji dopiero jesienią 2017 roku, w pełni zaspokoiła oczekiwania miłośników prozy tego autora i jeszcze zaostrzyła ich apetyty. Słup ognia, który opowiada o funkcjonowaniu szpiegów i tajnych agentów w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I, dał im to, za co najbardziej cenią tego autora – fresk historyczny z pełnokrwistymi postaciami, porywającą intrygą i wartką akcją! A sprzedaż trylogii przekroczyła już 60 milionów egzemplarzy!

Choć Ken Follett zbudował swoją karierę pisarską na doskonałych thrillerach, to najwięcej serca i pracy wkłada w powieści historyczne. Ostatnie epickie dzieło historyczne Folletta, trylogia Stulecie (obejmująca Upadek gigantów, Zimę świata i Krawędź wieczności), sprzedało się na całym świecie w nakładzie ponad 18 milionów egzemplarzy. Wchodzące w jej skład książki przedstawiają historię XX wieku przez pryzmat losów pięciu rodzin zamieszkujących dwa kontynenty. Wiadomo już, że na podstawie trylogii Stulecie powstanie miniserial. Wieść niesie, że ma być to najdroższa produkcja telewizyjna wszech czasów.

Autor od wielu lat aktywnie wspiera instytucje charytatywne promujące literaturę i walkę z dysleksją. Na swoim koncie ma również powołanie do życia funduszu powierniczego The Follett Trust, zajmującego się zbieraniem pieniędzy na rzecz tych, których nie stać na edukację. Miłość do literatury to nie jedyna słabość autora Igły. Follett jest wielkim entuzjastą muzyki i aktywnie rozwija swoją pasję. W wolnym czasie poświęca się grze w dwóch zespołach muzycznych, w których jest etatowym gitarzystą. Obecnie wraz z żoną, Barbarą, mieszka w położonej w hrabstwie Hertford miejscowości Stevenage. Mają pięcioro dzieci, sześcioro wnucząt i trzy labradory.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się