Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci Latawiec i Trąbka

Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci Latawiec i Trąbka

Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci Latawiec i Trąbka

Udostępnij

W dniach od 12 do 22 października 2017 w Edynburgu gościć będzie pierwszy w historii Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci LATWIEC I TRĄBKA, w ramach którego zaplanowano także cykl spotkań wokół książki dziecięcej i ilustracji.

Podczas jedenastu dni mali i duzi widzowie będą mogli uczestniczyć w serii warsztatów, obejrzeć ciekawe polskie sztuki teatralne, oraz pobawić się w interaktywnej bawialni pełnej pięknych książek, gier i najwyższej klasy zabawek stworzonych przez polskich designerów i producentów. Festiwal został przygotowany przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, Polish Cultural Festival Association z Edynburga oraz Teatr Chorea, a do współpracy w stworzeniu festiwalowych atrakcji zaproszeni zostali: dwa uznane teatry z Polski, 29 artystów: projektantów oraz ilustratorów, 22 wydawnictw i 11 firm designerskich. Większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Centrum Kultury Summerhall, pozostałe zaś w The Scottish Storytelling Centre i North Edinburgh Arts.

Tytuł festiwalu LATAWIEC I TRĄBKA ma kojarzyć się z dziećmi, radością, zabawą, muzyką i sztuką. Główną inspiracją dla powstania festiwalu jest... moja córka, z którą od czterech lat odkrywam fantastyczne światy, jak również twórczość bardzo utalentowanych polskich artystów, ilustratorów, designerów i twórców, którzy dzieci traktują jako równorzędnych odbiorców sztuki. Myślę, że niezmiernie ważne jest, aby najmłodsi mieli możliwość i przestrzeń do odkrywania różnych form kreatywności. Poza tym poprzez takie inicjatywy polska kultura i sztuka ma szansę zdobyć uznanie wśród międzynarodowej publiczności - Pola Amber, Dyrektor Artystyczny Festiwalu LATAWIEC I TRĄBKA.

Chcemy, aby od najmłodszych lat dzieci nabywały wrażliwości i zamiłowanie do piękna, jakości i kreatywnej przygody z teatrem, książką i designem - Lidia Krzynowek, Polish Cultural Festival Association.

Trzon programu festiwalowego stanowić będą działania edukacyjne, prezentacje teatralne oraz interaktywna przestrzeń zabawowo - wystawowa BAWIALNIA/PLAYROOM - Polish Design For Kids.

W programie zaplanowany jest wykład na temat współczesnej polskiej ilustracji, skierowany do miłośników książek obrazkowych i środowisk opiniotwórczych (ilustratorów, studentów i wydawców), a także seria 11 warsztatów prowadzonych przez znakomitych polskich artystów, ilustratorów (m.in. przez Katarzynę Bogucką, Małgorzatę Gurowską, Iwonę Chmielewską) i edukatorów teatralnych. Najmłodsi będą mieli możliwość stworzyć własnego potwora (inspirowanego tym z Loch Ness), zbudować łódeczkę z orzecha potrzebną do polowania na wieloryby, bądź opanować trudną sztukę pisania listów.

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można 4 spektakle w wykonaniu Teatru Pinokio z Łodzi oraz Teatru Figur z Krakowa. Ten pierwszy wystąpi z wielokrotnie nagradzaną Maszyną do opowiadania historii w reżyserii Michała Malinowskiego, Przemysława Buksińskiego, Pawła Romańczuka oraz Konrada Dworakowskiego, a także zaprezentuje instalację artystyczno-teatralną dedykowaną niemowlakom pt. Tuliluli w reżyserii Justyny Schabowskiej. Krakowski Teatr Figur przywiezie 2 spektakle teatru cieni Mglisty Billy w reżyserii Mateusza Przyłęckiego oraz Król Maciuś Pierwszy w reżyserii Dagmary Żabskiej.

W świat polskich historii i starych legend wprowadzi Michał Malinowski - twórca Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MUBABAO, inżynier wyobraźni, opowiadacz bajek i pedagog.

Ważnym elementem festiwalu będzie otwarta codziennie interaktywna przestrzeń zabawowo- wystawiennicza BAWIALNIA/PLAYROOM - Polish Design For Kids. Pomysł na Bawialnię był podyktowany chęcią stworzenia przestrzeni, gdzie dzieciaki wspólnie odkrywać będą najlepsze polskie wzornictwo i rozwiać rozmaite talenty. Do dyspozycji dzieci będą m.in: unikalne, jednostkowe projekty przytulanek, klocków i zabawek edukacyjnych polskich designerów i producentów.

W Bawialni znajdą się m. in tworzone w Beskidach drewniane zabawki firmy Wooden Story, z których można wyczarować najwspanialsze budowle, ekologiczne zabawki z kory, gałązek i korzeni firmy Dzikie Dzieci i edukacyjne gry planszowe firmy Jacobsony.

LATAWIEC I TRĄBKA to świetna inicjatywa, dla nas wielka przyjemność: z doskonałego towarzystwa, świetnej organizacji i cudnego miejsca, do którego nasze projekty trafią dzięki festiwalowi! Zabawa zapowiada się wyśmienita! Kasia Jacobson - firma Jacobsony.

Na miejscu powstanie przytulna czytelnia, w której dostępne będą książki opracowane z wielką dbałością pod względem edytorskim, graficznym i merytorycznym. Zaprezentujemy książki budzące ciekawość, wyzwalające emocje i rozwijające wyobraźnię. W ciekawy sposób przedstawione zostaną wybrane prace ilustratorów, m.in:  Aleksandry Płocińskiej, Marty Ignerskiej, Katarzyny Boguckiej, Agaty Królak, Małgorzaty Gurowskiej, Pani Jurek, Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Marii Dek, Aleksandry Cieślak, i Macieja Blaźniaka. Zaprezentujemy wydawane w języku angielskim książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich i Dawida Ryskiego.

Jednym z celów festiwalu jest także promowanie twórczości polskich artystów mieszkających w Szkocji. W związku z tym pokażemy prace Kasi Matyjaszek - ilustratorki i wykładowczyni w Edinburgh College of Arts, wydającej książki zarówno w kraju, jak i w Wielkiej Brytanii, sensory room dla niemowląt stworzone z materiałów recyklingowych zatytułowane Polymeric Cave artystki Joanny Lubońskiej, czy instalację młodej scenografki Wiktorii Bendiuk.

Podczas Festiwalu powstanie także Pop UP design sklep z książkami po polsku i angielsku, zabawkami, gdzie po preferencyjnych cenach można będzie zakupić unikatowe obiekty do zabawy i wspaniałe prezenty.

Festiwal skierowany jest zarówno do międzynarodowej publiczności, jak i do licznie mieszkającej w Szkocji Polonii.

Więcej na temat festiwalu na: www.kiteandtrumpet.com lub Facebook: kiteandtrumpet 

Zakup biletów na przedstawienia przez box office Summerhall, Storytelling Centre i Eventbrite. Zapisy na warsztaty przez Eventbrite.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się