„Historia literatury polskiej” Anny Nasiłowskiej zostanie wydana w Stanach Zjednoczonych

„Historia literatury polskiej” Anny Nasiłowskiej zostanie wydana w Stanach Zjednoczonych

„Historia literatury polskiej” Anny Nasiłowskiej zostanie wydana w Stanach Zjednoczonych

Udostępnij

W lutym 2024 roku nakładem wydawnictwa Academic Studies Press z Bostonu w Stanach Zjednoczonych ukaże się przekład „Historii literatury polskiej” prof. Anny Nasiłowskiej. Autorką przekładu jest Anna Zaranko.

Swoją „Historię literatury polskiej” Anna Nasiłowska pisała właśnie z myślą o zagranicznych czytelnikach. Książka w jednym tomie podsumowuje dzieje naszej literatury narodowej tak, by mogła ona zainteresować odbiorcę, który dotąd nie miał zbyt wiele do czynienia z polskim pisarstwem. Nie jest więc publikacją przeznaczoną dla ekspertów, a raczej dla tych, którzy dopiero chcieliby zainteresować się polską literaturą. Książkę z powodzeniem można potraktować jako przewodnik, który pomoże czytelnikowi postawić pierwsze kroki w literaturze polskiej. 

Nasiłowska podjęła się zadania ambitnego, ale ważnego, bowiem właśnie takiej książki poświęconej polskiej literaturze brakowało. Istnieje oczywiście „Historia literatury polskiej” Czesława Miłosza, jednak ta pozycja, wydana po raz pierwszy w 1969 roku, jest już z dzisiejszej perspektywy nieco przestarzała, a poza tym napisana z dość osobistej perspektywy poety.

„Historia literatury polskiej” Anny Nasiłowskiej została wydana po polsku w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN.

Anna Nasiłowska, jest polską pisarką, poetką, krytyczką literacką, historyczką literatury współczesnej i profesorką zwyczajną Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 1990 roku jest członkinią redakcji jednego z najważniejszych polskich periodyków literaturoznawczych – „Tekstów Drugich”. Jej ostatnią książką jest wydana w 2023 roku przez Wydawnictwo Literackie biografia Stanisława Mrożka zatytułowana „Mrożek. Biografia”.

Tłumaczenie „Historii literatury polskiej” na język angielski zostało dofinansowane z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

RP/IK


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się