Instytut Książki wsparł włoski przekład „Historii filozofii po góralsku” Józefa Tischnera

Instytut Książki wsparł włoski przekład „Historii filozofii po góralsku” Józefa Tischnera

Instytut Książki wsparł włoski przekład „Historii filozofii po góralsku” Józefa Tischnera

Udostępnij

We Włoszech ukazało się tłumaczenie najsłynniejszej książki ks. Józefa Tischnera – „Historii filozofii po góralsku”. Wydanie włoskiego przekładu wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Włoskie wydanie książki nosi tytuł „La filosofia greca raccontata dai montanari polacchi” i ukazało się nakładem wydawnictwa Castelvecchi. Autorem przekładu z języka polskiego jest Tadeusz Sierotowicz.

„Historia filozofii po góralsku” to książka, w której ks. Józef Tischner zaprasza czytelnika do myślenia, a przy okazji stara się wytłumaczyć, skąd wzięła się w dziejach ludzkości filozofia. W rolę greckich filozofów wcielają się w jego gawędach mniej lub bardziej znani mieszkańcy Podhala. Najpopularniejsza książka Tischnera jest również swego rodzaju listem miłosnym do polskich gór i górali – ze względu na swój temat, ale także dlatego, że napisana jest gwarą góralską.

***

Program Translatorski ©Poland to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się