Livre Paris 2019

Livre Paris 2019

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu

Udostępnij

Instytut Książki będzie po raz kolejny uczestniczył w targach Livre Paris, które rozpoczynają się w piątek. To największe wydarzenie poświęcone książkom we Francji przyciąga co roku ponad 160.000 zwiedzających, którzy mogą wziąć udział w spotkaniach organizowanych na 10 scenach tematycznych (Europa, Kryminał, Agora, Komiksy i Manga, Young Adults, Audiobooki, Nauka dla wszystkich), zdobyć autograf ulubionego autora (a jest ich na targach 3900) i oczywiście kupić książki na jednym z 391 stoisk wystawców z ponad 50 krajów.

W tym roku gościem honorowym targów jest Europa, miastem-gościem honorowym – Bratysława, a gościem specjalnym – Sułtanat Omanu. O ile Bratysława koncentruje się raczej na promowaniu literatury słowackiej (także znanych w Polsce autorów, takich jak Hvorecky, Rankov, Vilikovsky), o tyle Oman stawia raczej na promocję różnych dziedzin kultury.

Polskie stoisko (H 116) wpisuje się w program europejski. Jest usytuowane w pobliżu sceny Europa, gdzie odbywać się będą spotkania autorskie, między innymi z udziałem Magdaleny Parys oraz Grażyny Plebanek, których książki ukazały się ostatnio we Francji.

Wydany z początkiem roku Magik (wydawnictwo Agullo, przekład Margot Carlier i Caroline Raszka Dewez) zbiera znakomite recenzje we francuskiej prasie. To druga książka autorki w tym wydawnictwie (po Tunelu, w przekładzie tego samego duetu opublikowanym w 2017 roku). Obie książki ukazały się dzięki wsparciu Instytutu w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Pani Furia (Furie) Grażyny Plebanek ukazała się zaś pod koniec stycznia w wydawnictwie Emmanuelle Collas w przekładzie Cécile Bocianowski.

Część prezentacji europejskiej stanowi też wystawa poświęcona „Nowym głosom z Europy”, na której przedstawione zostaną sylwetki trzech polskich autorów: Magdaleny Parys, Weroniki Murek i Szczepana Twardocha. Przekłady literatury europejskiej na francuski (w tym książki polskich autorów) będzie też można kupić w targowej księgarni europejskiej.

Duże zainteresowanie wzbudzi z pewnością dyskusja Krzysztofa Warlikowskiego i tłumaczki, Margot Carlier, poświęcona twórczości Hanny Krall.

Na polskim stoisku w Paryżu zaprezentowane zostaną książki z katalogu New Books from Poland. Przez cały czas Księgarnia Polska w Paryżu będzie sprzedawać literaturę polską w oryginale i przekładach na francuski. Ozdobą stoiska będzie z pewnością mural zaprojektowany przez Joannę Rzezak. Odwiedzający polskie stoisko będą mogli także uczestniczyć w całym szeregu spotkań i dyskusji zorganizowanych przez Instytut Polski w Paryżu.

Przy okazji targów w Paryżu będzie także promowane dwujęzyczne wydanie antologii poezji staropolskiej Rzeczpospolita Sarmacka pod redakcją Jacka Kowalskiego (w przekładzie Anny Drzewickiej), która ukazała się nakładem wydawnictwa Dębogóra.

Jej częścią będzie dyskusja na temat wartości republikańskich wczoraj i dziś z udziałem prof. Chantal Delsol i prof. Jacka Kowalskiego w Bibliotece Polskiej, a także prezentacja samej książki, której towarzyszyć będzie koncert na instrumentach dawnych w wykonaniu J. Kowalskiego i H. Kasperczaka w Stacji Naukowej PAN w Paryżu oraz na targach książki.

Livre Paris 2019 potrwają do poniedziałku 18 marca.

***

Poniżej przedstawiamy nasz program na Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu

Piątek, 15 marca

Biblioteki europejskie: „kryminalna” podróż po Europie

14.00 – 15.00 > Scena „Europa”

Trzy powieściopisarki opowiadają o swoich ulubionych powieściach kryminalnych i o tym, jak wpłynęły na ich twórczość.

Hannelore Cayre – powieściopisarka, scenażystka i reżyserka, autorka La Daronne (Métailié), Olivier Truc, dziennikarz i pisarz, autor Le cartographe des Indes boréales (Métailié) i Magdalena Parys, autorka Magika (Agullo).

Prowadzenie: Eric Libiot, Redaktor naczelny działu Kultura tygodnika L'Express

Podpisywanie książek: Magdalena Parys

15.00 – 16.00 > Stoisko polskie H116

Sobota, 16 marca

Podpisywanie książek: Isabelle Macor

14.30 > Stoisko Pays de la Loire E 59

Tłumaczka Isabelle Macor będzie podpisywać swoje przekłady tomików wierszy Jakuba Kornhausera i Ewy Lipskiej. 

Nowe głosy / Europejska Odyseja

15.00 – 16.00 > Scena „Europa”

Jak lepiej uchwycić różne oblicza Europy, niż podróżując po niej? Gdy poprzez literaturę poznajemy pejzaże, ludzi i historie, które tworzą dzisiejszą Europę. Romantyczna podróż po starym kontynencie, by poznać jego bogactwo i różnorodność.

Emmanuel Ruben (Payot), Gregor Sander (Quidam éditeur) et Grażyna Plebanek (Editions Emmanuelle Collas). Animé par Alexandra Schwartzbrod

Podpisywanie książek: Grażyna Plebanek

16h - 16h30 > Scena „Europa”

16h30 - 17h > Stoisko polskie H116

Geopolityka powieści kryminalnych / Jak odradza się zimna wojna

17.00 – 18.00 > Scena Polar (kryminalna)

Kryminały historyczne, książki szpiegowskie, thrillery geopolityczne: kryminał może okazać się znakomitym sposobem odczytania świata i rozmaitych wstrząsów, które przeżywa.

Uczestnicy: Víctor del Árbol (Actes Sud), Magdalena Parys (Agullo), Dmitry Glukhovsky (L’Atalante).

Prowadzenie: Alexandra Schwartzbrod, Libération

Podpisywanie książek: Magdalena Parys

18.00 – 19.00 > Stoisko Agullo Editions F83

Masterclass / Literatura na scenie

18.00 – 19.30 > Grande scène

Wyjątkowe wydarzenie masterclass Krzysztofa Warlikowskiego, gdzie tematem będą teksty Hanny Krall, polskiej pisarki i autorki dramatów, a także scenariuszy filmów K. Kieślowskiego. Dyskusja ze słynnym reżyserem teatralnym, przeplatana lekturą fragmentów utworów.

Krzysztof Warlikowski i Margot Carlier (traductrice)

Poniedziałek, 18 marca

Być europejskim emigrantem w Europie

15.00 – 16.00 > Scena „Europa”

Dwie autorki opowiedzą o swoim dzieciństwie w cieniu komunizmu, o przeszłości, która ciągle wyłania się z ich książek oraz o późniejszym życiu, po drugiej stronie dawnej żelaznej kurtyny. Jaką rolę odgrywa dziś ta przeszłość? Czy zniknęła wraz z upadkiem muru berlińskiego? Czy na zawsze pozostaje się Europejczykiem ze Wschodu lub Zachodu? 

Uczestniczą: Magdalena Parys (Agullo) i Elitza Gueorguieva (Verticales)

Prowadzenie: Marie-Madeleine Rigopoulos

Podpisywanie książek: Magdalena Parys

16.00 – 17.00 > Scena „Europa”


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się