Jak zachęcić producenta do adaptacji książki?

Jak zachęcić producenta do adaptacji książki?

Jak zachęcić producenta do adaptacji książki? Word2Picture daje wydawcom praktyczne narzędzia!

Udostępnij

SF, young adult, powieść obyczajowa, kryminał, thriller, a nawet komedia erotyczna – te oraz inne, często zaskakujące gatunki literackie będą miały szansę powalczyć o uwagę polskich producentów filmowych już 6 maja podczas targów praw do adaptacji książek. Wydarzenie projektu Word2Picture odbędzie się po raz drugi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Organizatorem wydarzenia są Miasto Kraków i KBF.

Do tegorocznej odsłony Word2Picture – pasma, które od początku swojego istnienia towarzyszy Festiwalowi Conrada – przystąpili zarówno czołowi, jak i niszowi polscy wydawcy, którzy do programu zgłosili kilkadziesiąt pozycji z literatury polskiej. Jury w składzie Joanna Szymańska (OFF CAMERA Pro Industry), Anna Krupiarz (Krakow Film Commission) oraz Oliwia Fryc (Kraków Miasto Literatury UNESCO) zakwalifikowało dwanaście tytułów zgłoszonych przez wydawców. W ramach przygotowania do majowego spotkania z producentami filmowymi wydawcy wzięli udział z cyklu szkoleń przybliżających szczegóły dotyczące adaptacji książki na potrzeby filmu.

 – Word2Picture, które od czterech lat jest pasmem branżowym na Festiwalu Conrada, od ubiegłego roku rozwinęło się w całoroczny i prężnie działający projekt stanowiący ogromną pracę zarówno na rzecz środowiska filmowego, jak i wydawniczego – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Od początku istnienia projektu proponujemy wydawcom konkretne narzędzia: szkolenia, spotkania z producentami oraz praktyczną wiedzę o tym, jak prezentować swoje publikacje, by miały szansę na ekranizację. Od ubiegłego roku mają oni szansę sprzedawać prawa do swoich tytułów podczas Mastercard OFF CAMERA, jednego z największych i najważniejszych festiwali filmowych w Polsce.

 Pierwsza duża odsłona tego całorocznego projektu odbędzie się podczas Festiwalu Mastercard OFF CAMERA (6 maja), druga w ramach Festiwalu Conrada (24-30 października 2022).

 – Bardzo cieszymy się z nawiązania tak ważnego partnerstwa, jakim jest współpraca z Festiwalem Mastercard OFF CAMERA – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada oraz kierowniczka zespołu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć pomost między dwoma festiwalami – literackim i filmowym – aby jeszcze efektywniej inicjować współpracę między tymi dwoma środowiskami i przyczyniać się do powstawania kolejnych produkcji filmowych na bazie książek. Widzimy, że łączenie tych dwóch obszarów to wielka szansa na wzmocnienie zarówno czytelnictwa, jak i wzbogacenie rynku filmowego o wartościowe i interesujące tematy.

 Z producentami filmowymi spotkają się przedstawiciele takich wydawnictw, jak: Biuro Literackie, Czwarta Strona Kryminału (Grupa Wydawnictwa Poznańskiego), Dom Wydawniczy REBIS, GW Foksal, Oficyna Wydawnicza Silver, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dolnośląskie, Publicat S.A., Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Skrzat i Wydawnictwo ZNAK.

 Filmowcy zapoznają się z powieściami autorstwa Hani Czaban, Sławomira Gortycha, Ałbeny Grabowskiej, Izabeli Janiszewskiej, Olgi Mildyn, Pauliny Płatkowskiej, Anny Potyry, Pawła Rzewuskiego, Marty Sokołowskiej, Bartosza Szczygielskiego, Doroty Karaś i Małgorzaty Żarów.

 Podczas targów wydawcy oraz agenci będą mogli nie tylko zaprezentować rekomendowaną przez Word2Picture książkę, ale i przedstawić pozostałe interesujące producentów tytuły, które dane wydawnictwo ma obecnie w ofercie. W ramach wydarzenia planowane jest również spotkanie indywidualne wydawców z producentami.

 Wydawcy a producenci filmowi – szkolenie

 Jak przeprowadzić udany pitching? Jak umiejętnie zaprezentować książkę i jakim językiem się posługiwać? Na co zwraca uwagę producent? Jaka jest rola wydawcy w procesie adaptacji książki? Podczas szkolenia, które odbyło się 23 marca, przedstawiciele wydawnictw mogli poznać tajniki produkcji filmowej bazującej na wykupionym od wydawców materiale literackim.

Z dwunastoma przedstawicielami wydawnictw spotkała się Joanna Szymańska, uznana producentka i producentka wykonawcza, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego – największego w Polsce, całorocznego programu szkoleniowym dla scenarzystek i scenarzystów – oraz Iga Bałos, doktor nauk prawnych specjalizująca się w prawie własności intelektualnej oraz w prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji, mocno związana ze światem filmu.

 Wydawcy usłyszeli podstawowe informacje o mechanizmach polskiego rynku audiowizualnego: jego strukturze, modelach finansowania i perspektywach rozwoju. Ponadto poznali firmy producenckie, które funkcjonują na rynku, oraz modele współpracy z nimi i dowiedzieli się, jak te modele zmieniały się w ciągu ostatnich dwóch lat – również za sprawą pandemii.

Na szkoleniu nie mogło zabraknąć spojrzenia na kwestie adaptacji z perspektywy praw autorskich. Wydawcy zostali zaznajomieni z optymalnym modelem współpracy wydawcy z autorem i producentem, poznali strukturę praw zależnych i praktyczne konsekwencje zezwoleń, licencji i przeniesienia praw autorskich w kontekście praw zależnych. Na koniec otrzymali wskazówki dotyczące tworzenia umowy zarówno między wydawnictwem a autorem, jak również między wydawnictwem a producentem.

 Na koniec prowadzące przekazały praktyczną wiedzę o skutecznym pitchingu, czyli o tym, jak stworzyć udaną prezentację książki, by zainteresować nią potencjalnego inwestora – w tym przypadku producenta filmowego.

 Wydawcy będą mogli wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce podczas wiosennego święta filmu, które odbędzie się w Krakowie już w maju. A na jesień spotkamy się na największym festiwalu literackim w Polsce, w ramach którego zaplanowano panele dyskusyjne, warsztaty scenopisarskie i case study ekranizacji książek.

 Do zobaczenia w Krakowie!

 

Więcej informacji: http://conradfestival.pl/p/200,word2picture-edycja-2022

Masz pytania? Napisz do nas: word2picture@kbf.krakow.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się