Katowice starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Katowice starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Katowice starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Udostępnij

Katowice jako lider całej Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W tym celu odbyła się oficjalna delegacja prezydenta Katowic Marcina Krupy i europosła Łukasza Kohuta do Brukseli.

  • Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury może uzyskać tylko jedno miasto w Polsce, jednak cała Metropolia Śląsko-Zagłębiowska chce wystartować w konkursie z Katowicami na czele.
  • W tym celu w dniach 4-6 lipca odbyła się wizyta prezydenta Katowic Marcina Krupy (PiS) i europosła Kohuta (Nowa Lewica) w Brukseli.
  • Kulturalnymi stolicami Europy w 2029 roku zostaną dwa miasta - jedno z Polski, a drugie ze Szwecji.

- Mamy taki pomysł, żeby cała Metropolia, która się składa z 41 podmiotów samorządowych uzyskała ten tytuł. Natomiast Katowice, jako miasto-lider były wpisane w wniosku, jako miasto główne - powiedział w rozmowie z PAP europoseł i pomysłodawca akcji Łukasz Kohut (Nowa Lewica).

- Zakroiliśmy mocno międzynarodowe starania, bo uważamy, że trzeba PR robić politycznie i wewnętrznie u siebie w regionie, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej - zaznaczył europoseł.

Politycy spotkali się również z ważnymi przedstawicielami Komisji Europejskiej, które dotyczyło wykorzystania środków z polityki spójności i transformacji energetycznej na terenie Metropolii.

- Projekty realizujące sprawiedliwą transformacją energetyczną powinny być częścią starań o Europejską Stolicę Kultury. Priorytetowym projektem jest hub gamingowo-technologiczny na Nikiszowcu. Przeobrażanie terenów pogórniczych to argument, który skutecznie trafia do europejskich polityków. A w tej sprawie skuteczność jest kluczowa - powiedział prezydent Marcin Krupa.

Stolicami Europy w 2029 r. będą dwa miasta: jedno z Polski, jedno ze Szwecji

Podczas wizyty odbyły się dwa spotkania z Hannesem Heide - europosełem i jednocześnie byłym burmistrzem Bad Ischl (miasto będzie Europejską Stolicą Kultury w 2024) oraz Constanze Itzel - dyrektorką muzeum Dom Historii Europejskiej.

- Spotykamy się z osobami, które z tą kulturą europejską mają coś wspólnego, żeby tą koalicję wokół tego pomysłu budować i żebyśmy nawiązali relacje z osobami, z którymi chcemy później w ramach naszego starania się o ten tytuł współpracować - podkreślił europoseł Kohut.

Kulturalnymi stolicami Europy w 2029 roku zostaną dwa miasta - jedno z Polski, a drugie ze Szwecji. Rywalizacja pomiędzy polskimi miastami jest zacięta. Korzyści płynące z tytułu są nie tylko kulturalne i społeczne, ale także finansowe. Zwycięzca otrzymuje m.in. nagrodę im. Meliny Mercouri, która wynosi nawet 1,5 mln euro. Wyniki, które miasto zostanie Stolicą Kultury są ogłaszane na 5-6 lat przed rokiem, który reprezentują...

Przeczytaj artykuł:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się