Katowice starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury
Katowice jako lider całej Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W tym celu odbyła się oficjalna delegacja prezydenta Katowic Marcina Krupy i europosła Łukasza Kohuta do Brukseli.
- Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury może uzyskać tylko jedno miasto w Polsce, jednak cała Metropolia Śląsko-Zagłębiowska chce wystartować w konkursie z Katowicami na czele.
- W tym celu w dniach 4-6 lipca odbyła się wizyta prezydenta Katowic Marcina Krupy (PiS) i europosła Kohuta (Nowa Lewica) w Brukseli.
- Kulturalnymi stolicami Europy w 2029 roku zostaną dwa miasta - jedno z Polski, a drugie ze Szwecji.
- Mamy taki pomysł, żeby cała Metropolia, która się składa z 41 podmiotów samorządowych uzyskała ten tytuł. Natomiast Katowice, jako miasto-lider były wpisane w wniosku, jako miasto główne - powiedział w rozmowie z PAP europoseł i pomysłodawca akcji Łukasz Kohut (Nowa Lewica).
- Zakroiliśmy mocno międzynarodowe starania, bo uważamy, że trzeba PR robić politycznie i wewnętrznie u siebie w regionie, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej - zaznaczył europoseł.
Politycy spotkali się również z ważnymi przedstawicielami Komisji Europejskiej, które dotyczyło wykorzystania środków z polityki spójności i transformacji energetycznej na terenie Metropolii.
- Projekty realizujące sprawiedliwą transformacją energetyczną powinny być częścią starań o Europejską Stolicę Kultury. Priorytetowym projektem jest hub gamingowo-technologiczny na Nikiszowcu. Przeobrażanie terenów pogórniczych to argument, który skutecznie trafia do europejskich polityków. A w tej sprawie skuteczność jest kluczowa - powiedział prezydent Marcin Krupa.
Stolicami Europy w 2029 r. będą dwa miasta: jedno z Polski, jedno ze Szwecji
Podczas wizyty odbyły się dwa spotkania z Hannesem Heide - europosełem i jednocześnie byłym burmistrzem Bad Ischl (miasto będzie Europejską Stolicą Kultury w 2024) oraz Constanze Itzel - dyrektorką muzeum Dom Historii Europejskiej.
- Spotykamy się z osobami, które z tą kulturą europejską mają coś wspólnego, żeby tą koalicję wokół tego pomysłu budować i żebyśmy nawiązali relacje z osobami, z którymi chcemy później w ramach naszego starania się o ten tytuł współpracować - podkreślił europoseł Kohut.
Kulturalnymi stolicami Europy w 2029 roku zostaną dwa miasta - jedno z Polski, a drugie ze Szwecji. Rywalizacja pomiędzy polskimi miastami jest zacięta. Korzyści płynące z tytułu są nie tylko kulturalne i społeczne, ale także finansowe. Zwycięzca otrzymuje m.in. nagrodę im. Meliny Mercouri, która wynosi nawet 1,5 mln euro. Wyniki, które miasto zostanie Stolicą Kultury są ogłaszane na 5-6 lat przed rokiem, który reprezentują...