Kolejna edycja krakowskiego programu wsparcia dla księgarń kameralnych
Ogłoszono kolejną edycję programu Kraków jak się pisze! W ramach akcji wsparcie otrzymają księgarnie promujące tytuły objęte Patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Lokalne krakowskie księgarnie to ulubione przez czytelniczki i czytelników punkty na mapie miasta, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie rozwój życia kulturalnego i literackiego. To właśnie dlatego strategia wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa, obejmująca między innymi system ulg czynszowych w lokalach miejskich oraz program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, stanowi jeden z kluczowych elementów programu Krakowa Miasto Literatury UNESCO. Równie istotnym celem jest zapewnianie wsparcia środowiskom kreatywnym związanych z literaturą i sektorem wydawniczym – to zadanie realizowane jest między innymi poprzez Program Patronacki KMLU.
W roku 2020 w kilkunastu krakowskich księgarniach po raz pierwszy pojawiły się specjalnie oznaczone półki z książkami objętymi patronatem KMLU oraz wyróżnionymi Nagrodą KMLU. Celem akcji Kraków jak się pisze!, organizowanej w ramach pomocowo-ochronnego programu Księgarnie Odporne, było promowanie współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa, a jednocześnie wspieranie niezależnych księgarń działających w mieście literatury UNESCO. Kontynuowany w 2021 roku program cieszył się powodzeniem wśród krakowskich księgarzy i księgarek, którzy aranżowali witryny i półki z książkami patronackimi KMLU oraz promowali swoje ulubione tytuły patronackie w mediach społecznościowych.
W latach 2015-2021 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF, objął patronatem ponad 350 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. W tym bogatym i różnorodnym zbiorze znaleźć można literaturę piękną i non-fiction, poezję i prozę, lektury dla dorosłego i najmłodszego czytelnika. Rozwinięciem programu książek pod patronatem KMLU jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom – pisarzom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom – za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem. Listę tytułów objętych patronatem KMLU można znaleźć pod tym linkiem.
Szczegóły na temat zgłoszenia i regulamin akcji można znaleźć pod tym adresem.
Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 19 kwietnia (wtorek) do godz. 20.00.
Organizator: KBF – operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.