"Bez odkupienia, Michael R,.Fletcher

"Bez odkupienia, Michael R,.Fletcher

Konkurs wakacyjny z tytułem "Bez odkupienia"

Udostępnij

Fundacja Laboratorium Kultury Książki, Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl oraz wydawnictwo Papierowy Księżyc zapraszają Państwa do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie poświęconym książce Michaela R.Fletchera pt. "Bez odkupienia".

Nota o książce:

Tęsknisz za naprawdę mroczną fantasy spod znaku „Księcia cierni” Marka Lawrence'a? Oto nowy autor, który porwie cię opowieścią pełną mroku, krwi i obłędu. A przy tym pełną niezwykle oryginalnych pomysłów.

Rekomendacja od samego Anthony'ego Ryana niech będzie wystarczającą zachętą. "Wejdź do Świata urojeń i zmierz się z meandrami ludzkiej świadomości".Wiara kształtuje krajobraz, określa prawa fizyki i kpi sobie z prawdy. Powszechna wiedza jest siłą natury, nie aksjomatem. Oczywistością jest to, w co wierzy motłoch. Lecz szaleństwo stanowi oręż, a przekonanie – tarczę. Urojenia rodzą ohydnych nowych bogów.

Ten mroczny i brutalny świat zaludniają Geisteskranken – mężczyźni i kobiety, których urojenia przyjmują realne kształty, wypaczając rzeczywistość. Najwyższy kapłan Konig usiłuje stworzyć porządek z chaosu. Dyktuje wiernym, w co mają wierzyć, skupiając ich wiarę na jednym celu: chłopiec imieniem Morgen musi wstąpić na niebiosa, aby zostać bogiem. Bogiem, którego będą mogli kontrolować.

Jednak wielu innych też chciałoby zagarnąć przyszłego boga dla siebie, w tym sobowtóry – Dopple – samego najwyższego kapłana oraz Łowca Niewolników, któremu nikt nie potrafi się oprzeć. Trójka zatwardziałych grzeszników – Najwspanialszy Szermierz Świata, Kleptyczka o morderczych zapędach i prawdopodobnie ostatni zdrowy psychicznie człowiek – również ma co do młodego bożka własne, nikczemne plany.

Do tego dochodzi jeszcze jedna przeszkoda: uciekający czas. Im potężniejsze stają się urojenia, tym trudniej je kontrolować. Nieuniknionym losem każdego z Geisteskranken jest znaleźć się w Zaśmierci. Pozostaje tylko pytanie:

Kto będzie tam rządził?

Opinie o książce:

 „Osadzone w świecie, gdzie szaleństwo równa się potędze, Bez odkupienia Michaela R. Fletchera bywa nieraz równie koszmarne, co fascynujące. Niepokojąca, oryginalna i frapująca opowieść przeplatana czarnym humorem. Gorąco polecam”.(Anthony Ryan, autor bestsellerowej Trylogii Kruczy Cień)

 „Fletcher zaludnił krajobraz rozmaitej maści zaburzeniami psychicznymi, zmieniając wyświechtane repetytorium psychiatryczne w dramatis personae… Owa dystopia i jej ofiary nie załamują się pod ciężarem potworności, a ich wytrwałość zachęca czytelnika, by znosił ów mrok aż do samego dającego do myślenia finału”.(Publishers Weekly)

„Ta podróż jest mroczna i wyczerpująca emocjonalnie, ale nie ma zbyt wielu powieści fantasy równie inteligentnych, ambitnych i doskonale napisanych jak ta”.(Booklist)

Fragment recenzji:

 Mroczny świat bez bohaterów i ideałów, w którym za każdy szlachetny odruch trzeba zapłacić najwyższą cenę; dworskie intrygi; kalkulacja jako wyznacznik relacji międzyludzkich i gwarancja szczerości intencji rozmówców; wreszcie – psychiczne obsesje, natręctwa, psychozy i urojenia jako siły kreujące fizykalność świata przedstawionego. Tak w skrócie wygląda rzeczywistość świata przedstawionego powieści Michaela R. Fletchera „Bez odkupienia”.

Utwór inicjujący cykl „Świat urojeń” to powieść, w której stereotyp zostaje wprowadzony po to, aby go przełamać. Nie pierwszy raz przecież miłośnicy literatury spod znaku „magii i miecza” stykają się z brutalną rzeczywistością stanowioną; nie pierwszy też raz protagonistami są postaci o jednoznacznie negatywnym charakterze. Zarazem jednak to, co skonwencjonalizowane zostaje ukazane w taki sposób, który unieważnia typowość obranych rozwiązań, są to zresztą sygnały gry pisarza z czytelnikami; należy do nich m.in. spis postaci i aneks osobliwości powieściowego świata, które imitują analogiczne rozwiązania stosowane w wielotomowych sagach o skomplikowanej fabule. Trudno oczywiście już teraz, po lekturze pierwszego tomu, mówić, do jakiego stopnia ów spis może być przydatny, jednak trudno – biorąc pod uwagę kameralność akcji – nie odnieść wrażenia, że jest on imitacją „prawdziwych spisów”. Toteż jakkolwiek potrafimy rozpoznać przetworzenia ikon kultury i archetypowych postaci oraz dookreślić mechanizmy owych przekształceń, nie umiemy zarazem, jako czytelnicy, spojrzeć na proponowaną nam kreację z dystansem, uniemożliwiającym emocjonalne zaangażowanie w trakcie lektury (niemała w tym zasługa tłumacza, potrafiącego stworzyć dla każdego z bohaterów specyficzny język, podkreślający jego sposób bycia). (źródło: http://grabarz.net/michael-r-fletcher-bez-odkupienia-2)

Oto pytania konkursowe:

1.  Podaj nazwę cyklu powieściowego, który Michael R. Fletcher zapoczątkował tytułem "Bez odkupienia"?

2. Z czym zmagają się  bohaterowie "Bez odkupienia? 

3.  Z jakiego języka czerpie inspirację Fletcher budując swój świat mrocznej fantasy? 


Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 12 września 2017 na adres
gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl w tytule wpisując  "Konkurs wakacyjny z tytułem "Bez odkupienia" 

Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone  egzemplarzami powieści fantasy Michaela R.Fletchera "Bez odkupienia".

Witam wszystkich biorących udział w wakacyjnym konkursie  z tytułem "Bez odkupienia". Redakcyjne jury stwierdza, iż na konkurs napłynęło ok. 40 odpowiedzi, w tym 35 prawidłowych.
Jury wylosowało z pośród nich 3  zwycięskie osóby, o następujących mailach:

1. emila.buko@gmail.com 
2.  dam1995mada@gmail.com
3. nadamagdamus@gmail.com

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Nagrody prześle Państwu  wydawnictwo Papierowy Księżyc

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się