"Królestwo wiary" - historia podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów
"Królestwa wiary" to napisana na nowo, podważająca mity historia podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów, obejmująca okres od powstania islamu w VII wieku aż do ostatecznego zakończenia rekonkwisty w wieku XVII. Publikacja Briana A. Catlosa trafi do księgarń już12 listopada.
Tysiąc lat wojen, intryg, pasji religijnej i osiągnięć kulturalnych
Catlos twierdzi, że wbrew utrwalonym poglądom Al-Andalus nie była ani rajem, w którym panowała światła tolerancja, ani miejscem zderzenia cywilizacji. Przeciwnie, muzułmanie, chrześcijanie i żydzi – chociaż walczyli ze sobą i między sobą – wspólnie budowali kulturalnie i naukowo wyrafinowaną cywilizację, która przeobraziła zachodni świat, położyła podwaliny pod renesans, epokę dominacji Europy, i nowożytną kulturę żydowską.
Królestwa wiary, barwny, panoramiczny obraz bardzo ważnego, ale niezrozumianego okresu dziejów, ukazują genezę naszego dzisiejszego świata: wewnętrznie połączonego i pluralistycznego.
Opinie o książce:
„Nowy, żywy i interesujący opis średniowiecznych Hiszpanii i Portugalii, który odbiega od stereotypów i ukazuje nam w znacznie bardziej niż dotąd zniuansowany sposób stosunki i interakcje między różnymi społecznościami wyznaniowymi na półwyspie”.(Hugh Kennedy, profesor arabistyki na University of London, autor Caliphate: The History of an Idea)
„Brian A. Catlos zabiera nas w podróż przez kalejdoskopowy krajobraz stosunków muzułmańsko-chrześcijańsko-żydowskich. Przeprowadzona przez niego zręczna analiza ukazuje w jasnym świetle siły, które przyczyniły się do stworzenia zarówno rzeczywistego, jak i mitycznego obrazu życia w mauretańskiej Hiszpanii”.(Thomas F. Glick, emerytowany profesor historii na Boston University, autor Islamic and Christian Spain in the Early Middle Ages)
Kilka słów o autorze:
Brian A. Catlos jest mediewistą, profesorem religioznawstwa na University of Colorado w Boulder, jako badacz współpracuje też z University of California w Santa Cruz. Jest autorem wielu nagradzanych książek, w tym Infidel Kings and Unholy Warriors, licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także zapalonym podróżnikiem oraz autorem i współautorem przewodników turystycznych. Biegle włada m.in. hiszpańskim i katalońskim, czyta także m.in. po arabsku i łacinie. Mieszka w Boulder i w Barcelonie.