„Ziarno czytelnictwa”. Konferencja prasowa z okazji inauguracji Czytaj PL

„Ziarno czytelnictwa”. Konferencja prasowa z okazji inauguracji Czytaj PL

„Ziarno czytelnictwa”. Konferencja prasowa z okazji inauguracji Czytaj PL [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

 Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z okazji inauguracji piątej odsłony akcji Czytaj PL. Wzięli w niej udział: dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, dyrektor marketingu platformy Woblink Paweł Polański oraz pisarz Tomasz Michniewicz. Konferencję poprowadził Konrad Kozłowski z portalu Antyweb.

 

„Akcja rozpoczęła się w 2013 roku w Krakowie dzięki temu, że Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Dziś ma ona wymiar ogólnopolski czy wręcz ogólnoświatowy” – powiedziała na wstępie Katarzyna Jakubowiak. „Mamy dwanaście tytułów, dziesięć także w audiobooku. Nowe technologie zdobywają świat. Audiobooki to kolejny przykład na to, że literatura może być obecna w różnej formie i może towarzyszyć nam w różnych sytuacjach, choćby zamiast telewizora”.

Dariusz Jaworski przedstawił akcję „Upoluj swoją książkę”, wchodzącą w skład Czytaj PL, a także przybliżył kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, w tym jej najnowszą odsłonę, która skierowana jest do przedszkolaków.

„»Upoluj swoją książkę« jest projektem skierowanym do szkół średnich. W tym roku współpracujemy z 1300 szkołami średnimi, co oznacza o 300 szkół więcej niż w ubiegłym roku. W tych szkołach znaleźli się nauczyciele wspierający akcję, ale przede wszystkim uczniowie wcielający się w ambasadorów czytania. Ponadto przygotowaliśmy konkurs na najlepsze filmiki promujące czytelnictwo. To oczywiście wzbogaca i stymuluje akcję, ale istota pozostaje ta sama: ma zakiełkować ziarno czytelnicze” – powiedział dyrektor Instytutu Książki.

Paweł Polański z Woblinku przybliżył działanie aplikacji, a także opowiedział, co stało za tegorocznymi pomysłami: „Nie chcemy mówić o czytaniu jako nudnym procesie, w ogóle nie chcemy mówić o czytaniu jako procesie. Tak narodził się pomysł na Superbohaterów, uosabiających cechy, które rozwija czytelnictwo, jak choćby empatia. Chcemy trafić do ludzi, korzystających z urządzenia, które towarzyszy nam cały czas, czyli ze smartfona”.

Katarzyna Jakubowiak z KBF-u opowiedziała następnie o książkach, które znalazły się w tegorocznej akcji Czytaj PL. Jak co roku do ściągnięcia są pozycje z różnych gatunków literackich, które powinny przyciągnąć szerokie grono czytelników.

Fotoreportaż:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się