Leipziger Buchmesse 2019, podsumowanie

Leipziger Buchmesse 2019, podsumowanie

Leipziger Buchmesse 2019, podsumowanie

Udostępnij

Literatura jako wrażliwy współczesny świadek i sejsmograf przyszłości

Po tych słowach pojawiło się 286 000 odwiedzających Targi Książki w Lipsku (2018: 271 000) od 21 do 24 marca oraz Festiwal Czytania w Lipsku. Odkryli nowych wydawców z pośród  2547 wystawców z 46 krajów, wymienili poglądy z ekspertami z branży i byli zafascynowani słowem pisanym i mówionym. Te ostatnie miały szczególnie przesłanie na największym w Europie festiwalu czytania w Lipsku. Na terenach targowych i w całym mieście prezentowano nowości wiosny na 3400 wydarzeniach, po raz kolejny tworząc żywy festiwal literatury.

Przejrzystość mediów książki w dżungli ofert medialnych, jak i zauważenie indywidualnych prac, a także nowych autorów w morzu książek, to wielkie obawy Lipskich Targów Książki, jej wystawców i partnerów. Już na otwarciu Targów Książki w Lipsku w Gewandhaus prof. Monika Grütters MdB, minister stanu i komisarz ds. Kultury i mediów, ostrzegła: „To nie zadziała bez ludzi, którzy docenią książkę”. Zakończenie lipskich targów książki 2019: To działa ! „286 000 odwiedzających wyraziło entuzjazm dla książek, autorów i wydawców, a tym samym ponownie potwierdziło siłę i fascynację słowem” - wyjaśnia Martin Buhl-Wagner, dyrektor zarządzający Leipziger Messe.

„Przemysł książki był w  optymistycznym nastroju na Targach Książki w Lipsku. Wydawcy i księgarnie bez wątpienia przełamują nowe blokady nieufności, aby przywrócić książkę do codziennego życia - powiedział Heinrich Riethmüller, szef Börsenverein des Deutschen Buchhandels. „Innowacyjne formaty wydarzeń, odczyty i dyskusje sprawiły, że różnorodność i mocne strony książki stały się bardziej widoczne niż kiedykolwiek. Branża prowadzi kampanię na rzecz uczciwego prawa autorskiego w Lipsku i daje jasny przykład tolerancji, wolności i różnorodności, a także solidarnej i demokratycznej Europy ”.

Czechy: Drzwi otwarte na międzynarodowym rynku książki

Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonii, podkreślił w swoim wystąpieniu na otwarciu imprezy, że wygląd kraju gościnnego oferuje odwiedzającym możliwość czytania, uczenia się i rozumienia, dlaczego w innych krajach istnieją inne poglądy. W rzeczywistości 55 czeskich autorów skorzystało z tej okazji uczestnicząc w 130 wydarzeniach. W ramach swojej prezentacji wyjaśnili swoje przemyślenia na temat historii i teraźniejszości swojej ojczyzny w środku Europy. W Centrum Wystawienniczym w Lipsku oraz w centrum miasta odwiedzający korzystali z  bogatego programu obejmujących wszystkie gatunki literackie - poezję, beletrystykę , literaturę faktu, komiks, powieść graficzną, literaturę dziecięcą, film, teatr, muzykę i fotografię. „Gościnny występ Republiki Czeskiej na Targach Książki w Lipsku był niezwykle udany” - powiedział Antonín Staněk, Minister Kultury Republiki Czeskiej. „Udało nam się wprowadzić na rynek trudny wymagający rynek niemieckojęzyczny ponad 70 nowych tłumaczeń z literatury czeskiej i mamy nadzieję otworzyć drzwi innych międzynarodowych rynków dla naszych autorów. Ta perspektywa, a zwłaszcza obecny sukces, sprawia nam ogromną przyjemność i motywuje nas do dalszego promowania rozpowszechniania czeskiej literatury. Teraz serdecznie dziękuję wszystkim ludziom i instytucjom, którzy przyczynili się do tego wielkiego osiągnięcia, które przekroczyło wszystkie nasze oczekiwania”.

Wyjdź z pętli czasu: Lata przemian 1989-1991

30 lat po upadku muru, premiera nowego programu Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej i Lipskich Targów Książki „Lata przemian 1989-1991. Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia 30 lat później ”.  Przy ośmiu okrągłych stołach pisarze, dziennikarze, dziennikarze, współcześni świadkowie i współtwórcy krajów niemieckojęzycznych, czeskich, węgierskich, polskich, rumuńskich i słowackich zastanawiali się nad rozwojem sytuacji w swoich krajach i Unii Europejskiej. W centrum debat znalazła się troska o zachowanie i wzmocnienie demokratycznych wartości w Europie. „Utknęliśmy w tym czasie i walczymy o naszą wolność” - powiedział jeden z uczestników, pisarz i dysydent Jáchym Topol z Republiki Czeskiej, który uczestniczył w praskiej wiośnie 1968 r. I aksamitnej rewolucji 1989 r. Na rzecz liberalnej demokracji. Thomas Krüger, prezes Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej / bpb, wyciągnął pozytywny wniosek: „Po raz kolejny stało się jasne, jak cenne jest wchodzenie w nowe sojusze: literatura jako środek komunikacji, wrażliwy świadek teraźniejszości i sejsmograf przyszłości wzbogaca edukację polityczną niezwykłe perspektywy, ułamki i obrazy, które sprawiają, że usiądziesz i wypełnisz luki i sformułujesz nowe pytania. Przeszliśmy długą drogę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jak wykorzystać wiele doświadczeń związanych z oporem, podziemnym i politycznym zobowiązaniem do przywrócenia zaufania do demokracji?"

Edukacja medialna jako szansa na demokratyczne współistnienie

Po raz pierwszy projekt Werkstatt +, wspólny projekt Targów Książki w Lipsku, Bundesverband Bibliothek Information Deutschland e.V i grupy wydawniczej Westermann, koordynowany przez organizację non-profit European Learning Industry Group (ELIG.org), otwarto na Targach Książki w Lipsku. W ekscytujących warsztatach dzieci i młodzież stały się liderami opinii, którzy opracowali wkład w kwestie społeczne w zakresie druku, wkładu online, radia i telewizji. „Przez cztery dni doświadczaliśmy młodych, inspirujących ludzi, którzy chcą wyrazić swoją opinię na temat naszego demokratycznego współistnienia z różnorodnością mediów” - mówi dyrektor targów Oliver Zille. „Edukacja medialna należy do Targów Książki w Lipsku, a tym samym wzmacnia głos młodych czytelników - tak po raz kolejny prezentowały się cztery dni na Targach Książki w Lipsku”.

Projekt był częścią Forum Edukacji Politycznej i Medialnej, które omawiało podczas targów aktualne trendy społeczne na forach eksperymentalnych.Jedną z głównych atrakcji była Democracy Slam w piątek podczas targów, podczas której studenci opracowali teksty na temat ich wartości w dziesięciu szkołach centralnych Niemiec wraz z slammerami. Wynik był imponujący odważny i wywołał gromkie brawa na widowni.

Lipsk czyta - wszystko w Lipsku!

Po raz kolejny nazwa festiwalu czytania Lipsk czyta program. Przez cztery dni 3600 uczestników zaprezentowało swoje nowości wiosny w 500 lokalizacjach na terenach targowych i w całym mieście. Od najmniejszej kawiarni do wielkiego forum, Lipsk był pełen literatury i zapewniał przemyślane chwile, wspaniałe dyskusje, porywające myśli i mnóstwo inspiracji.

Wielu autorów, którzy otrzymali nagrody na Targach Książki w Lipsku, obiecało spotkania godne ICH nagrody. W środę na targach przyznano Nagrody Książki w Lipsku Mashie Gessen za przyznanie za porozumienie europejskie. W czwartek Anke Stelling (fikcja), Harald Jähner (literatura faktu / esej) i Eva Ruth Wemme (tłumaczenie) otrzymali prestiżową nagrodę Leipzig Book Fair Prize. Następnie odbyło się ponad 20 różnych ceremonii wręczenia nagród w ramach Targów Książki w Lipsku.

Uwagi dla redaktorów: Więcej informacji prasowych znajdziesz w naszej sekcji prasowej na stronie www.leipziger-buchmesse.de

104 000 odwiedzających na 6. Manga Comic-Con

Kiedy miękkie misie przytulają dzikich wojowników w Manga Comic-Con, lub Aragorn Sailor Moon przekracza próg, jest to wspaniały dowód na to, co literatura może zrobić: zanurzyć się w opowieściach razem i stanąć do walki. Po raz kolejny Komiks-Manga przyciągnął 104 000 odwiedzających (2018: 104 000 odwiedzających). Wielkie zagraniczne gwiazdy, takie jak Hiro Mashima, Erubo Hijihara i suu Morishita, przyciągały turystów. Głównym tematem w tym roku było „Translating in Comics”.

Zbliżające się Targi Książki w Lipsku w połączeniu z Manga Comic Con odbędą się w dniach 12-15 marca 2020 r.


O targach w Lipsku
Leipziger Messe jest jedną z dziesięciu wiodących niemieckich firm targowych i 50 najlepszych na świecie. Prowadzi imprezy w Lipsku oraz w różnych miejscach w Niemczech i za granicą. Dzięki pięciu spółkom zależnym i centrum kongresowemu Leipzig (CCL) Leipziger Messe, jako kompleksowy dostawca usług, obejmuje całą sieć wydarzeń. Dzięki tej ofercie klienci i goście głosowali na targi Leipziger Messe - po raz piąty z rzędu - w 2018 r. Jako mistrz serwisów branży targowej w największym rankingu usług w Niemczech. Centrum wystawowe w Lipsku ma powierzchnię wystawową 111,900 m² i powierzchnię zewnętrzną 70 000 m². Każdego roku odbywa się ponad 270 imprez - targów, wystaw, kongresów i wydarzeń - z udziałem ponad 15 500 wystawców i ponad 1,2 mln zwiedzających z całego świata. Lipsk stał się pierwszą niemiecką firmą wystawienniczą, która uzyskała certyfikat zgodnie ze standardami Green Globe. Motywem przewodnim działań przedsiębiorczych Leipziger Messe jest zrównoważony rozwój.
 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się