Leipziger Buchmesse 2019, podsumowanie
Literatura jako wrażliwy współczesny świadek i sejsmograf przyszłości
Po tych słowach pojawiło się 286 000 odwiedzających Targi Książki w Lipsku (2018: 271 000) od 21 do 24 marca oraz Festiwal Czytania w Lipsku. Odkryli nowych wydawców z pośród 2547 wystawców z 46 krajów, wymienili poglądy z ekspertami z branży i byli zafascynowani słowem pisanym i mówionym. Te ostatnie miały szczególnie przesłanie na największym w Europie festiwalu czytania w Lipsku. Na terenach targowych i w całym mieście prezentowano nowości wiosny na 3400 wydarzeniach, po raz kolejny tworząc żywy festiwal literatury.
Przejrzystość mediów książki w dżungli ofert medialnych, jak i zauważenie indywidualnych prac, a także nowych autorów w morzu książek, to wielkie obawy Lipskich Targów Książki, jej wystawców i partnerów. Już na otwarciu Targów Książki w Lipsku w Gewandhaus prof. Monika Grütters MdB, minister stanu i komisarz ds. Kultury i mediów, ostrzegła: „To nie zadziała bez ludzi, którzy docenią książkę”. Zakończenie lipskich targów książki 2019: To działa ! „286 000 odwiedzających wyraziło entuzjazm dla książek, autorów i wydawców, a tym samym ponownie potwierdziło siłę i fascynację słowem” - wyjaśnia Martin Buhl-Wagner, dyrektor zarządzający Leipziger Messe.
„Przemysł książki był w optymistycznym nastroju na Targach Książki w Lipsku. Wydawcy i księgarnie bez wątpienia przełamują nowe blokady nieufności, aby przywrócić książkę do codziennego życia - powiedział Heinrich Riethmüller, szef Börsenverein des Deutschen Buchhandels. „Innowacyjne formaty wydarzeń, odczyty i dyskusje sprawiły, że różnorodność i mocne strony książki stały się bardziej widoczne niż kiedykolwiek. Branża prowadzi kampanię na rzecz uczciwego prawa autorskiego w Lipsku i daje jasny przykład tolerancji, wolności i różnorodności, a także solidarnej i demokratycznej Europy ”.
Czechy: Drzwi otwarte na międzynarodowym rynku książki
Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonii, podkreślił w swoim wystąpieniu na otwarciu imprezy, że wygląd kraju gościnnego oferuje odwiedzającym możliwość czytania, uczenia się i rozumienia, dlaczego w innych krajach istnieją inne poglądy. W rzeczywistości 55 czeskich autorów skorzystało z tej okazji uczestnicząc w 130 wydarzeniach. W ramach swojej prezentacji wyjaśnili swoje przemyślenia na temat historii i teraźniejszości swojej ojczyzny w środku Europy. W Centrum Wystawienniczym w Lipsku oraz w centrum miasta odwiedzający korzystali z bogatego programu obejmujących wszystkie gatunki literackie - poezję, beletrystykę , literaturę faktu, komiks, powieść graficzną, literaturę dziecięcą, film, teatr, muzykę i fotografię. „Gościnny występ Republiki Czeskiej na Targach Książki w Lipsku był niezwykle udany” - powiedział Antonín Staněk, Minister Kultury Republiki Czeskiej. „Udało nam się wprowadzić na rynek trudny wymagający rynek niemieckojęzyczny ponad 70 nowych tłumaczeń z literatury czeskiej i mamy nadzieję otworzyć drzwi innych międzynarodowych rynków dla naszych autorów. Ta perspektywa, a zwłaszcza obecny sukces, sprawia nam ogromną przyjemność i motywuje nas do dalszego promowania rozpowszechniania czeskiej literatury. Teraz serdecznie dziękuję wszystkim ludziom i instytucjom, którzy przyczynili się do tego wielkiego osiągnięcia, które przekroczyło wszystkie nasze oczekiwania”.
Wyjdź z pętli czasu: Lata przemian 1989-1991
30 lat po upadku muru, premiera nowego programu Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej i Lipskich Targów Książki „Lata przemian 1989-1991. Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia 30 lat później ”. Przy ośmiu okrągłych stołach pisarze, dziennikarze, dziennikarze, współcześni świadkowie i współtwórcy krajów niemieckojęzycznych, czeskich, węgierskich, polskich, rumuńskich i słowackich zastanawiali się nad rozwojem sytuacji w swoich krajach i Unii Europejskiej. W centrum debat znalazła się troska o zachowanie i wzmocnienie demokratycznych wartości w Europie. „Utknęliśmy w tym czasie i walczymy o naszą wolność” - powiedział jeden z uczestników, pisarz i dysydent Jáchym Topol z Republiki Czeskiej, który uczestniczył w praskiej wiośnie 1968 r. I aksamitnej rewolucji 1989 r. Na rzecz liberalnej demokracji. Thomas Krüger, prezes Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej / bpb, wyciągnął pozytywny wniosek: „Po raz kolejny stało się jasne, jak cenne jest wchodzenie w nowe sojusze: literatura jako środek komunikacji, wrażliwy świadek teraźniejszości i sejsmograf przyszłości wzbogaca edukację polityczną niezwykłe perspektywy, ułamki i obrazy, które sprawiają, że usiądziesz i wypełnisz luki i sformułujesz nowe pytania. Przeszliśmy długą drogę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jak wykorzystać wiele doświadczeń związanych z oporem, podziemnym i politycznym zobowiązaniem do przywrócenia zaufania do demokracji?"
Po raz pierwszy projekt Werkstatt +, wspólny projekt Targów Książki w Lipsku, Bundesverband Bibliothek Information Deutschland e.V i grupy wydawniczej Westermann, koordynowany przez organizację non-profit European Learning Industry Group (ELIG.org), otwarto na Targach Książki w Lipsku. W ekscytujących warsztatach dzieci i młodzież stały się liderami opinii, którzy opracowali wkład w kwestie społeczne w zakresie druku, wkładu online, radia i telewizji. „Przez cztery dni doświadczaliśmy młodych, inspirujących ludzi, którzy chcą wyrazić swoją opinię na temat naszego demokratycznego współistnienia z różnorodnością mediów” - mówi dyrektor targów Oliver Zille. „Edukacja medialna należy do Targów Książki w Lipsku, a tym samym wzmacnia głos młodych czytelników - tak po raz kolejny prezentowały się cztery dni na Targach Książki w Lipsku”.
Projekt był częścią Forum Edukacji Politycznej i Medialnej, które omawiało podczas targów aktualne trendy społeczne na forach eksperymentalnych.Jedną z głównych atrakcji była Democracy Slam w piątek podczas targów, podczas której studenci opracowali teksty na temat ich wartości w dziesięciu szkołach centralnych Niemiec wraz z slammerami. Wynik był imponujący odważny i wywołał gromkie brawa na widowni.
Lipsk czyta - wszystko w Lipsku!
Po raz kolejny nazwa festiwalu czytania Lipsk czyta program. Przez cztery dni 3600 uczestników zaprezentowało swoje nowości wiosny w 500 lokalizacjach na terenach targowych i w całym mieście. Od najmniejszej kawiarni do wielkiego forum, Lipsk był pełen literatury i zapewniał przemyślane chwile, wspaniałe dyskusje, porywające myśli i mnóstwo inspiracji.
Wielu autorów, którzy otrzymali nagrody na Targach Książki w Lipsku, obiecało spotkania godne ICH nagrody. W środę na targach przyznano Nagrody Książki w Lipsku Mashie Gessen za przyznanie za porozumienie europejskie. W czwartek Anke Stelling (fikcja), Harald Jähner (literatura faktu / esej) i Eva Ruth Wemme (tłumaczenie) otrzymali prestiżową nagrodę Leipzig Book Fair Prize. Następnie odbyło się ponad 20 różnych ceremonii wręczenia nagród w ramach Targów Książki w Lipsku.
Uwagi dla redaktorów: Więcej informacji prasowych znajdziesz w naszej sekcji prasowej na stronie www.leipziger-buchmesse.de
104 000 odwiedzających na 6. Manga Comic-Con
Kiedy miękkie misie przytulają dzikich wojowników w Manga Comic-Con, lub Aragorn Sailor Moon przekracza próg, jest to wspaniały dowód na to, co literatura może zrobić: zanurzyć się w opowieściach razem i stanąć do walki. Po raz kolejny Komiks-Manga przyciągnął 104 000 odwiedzających (2018: 104 000 odwiedzających). Wielkie zagraniczne gwiazdy, takie jak Hiro Mashima, Erubo Hijihara i suu Morishita, przyciągały turystów. Głównym tematem w tym roku było „Translating in Comics”.
Zbliżające się Targi Książki w Lipsku w połączeniu z Manga Comic Con odbędą się w dniach 12-15 marca 2020 r.
O targach w Lipsku
Leipziger Messe jest jedną z dziesięciu wiodących niemieckich firm targowych i 50 najlepszych na świecie. Prowadzi imprezy w Lipsku oraz w różnych miejscach w Niemczech i za granicą. Dzięki pięciu spółkom zależnym i centrum kongresowemu Leipzig (CCL) Leipziger Messe, jako kompleksowy dostawca usług, obejmuje całą sieć wydarzeń. Dzięki tej ofercie klienci i goście głosowali na targi Leipziger Messe - po raz piąty z rzędu - w 2018 r. Jako mistrz serwisów branży targowej w największym rankingu usług w Niemczech. Centrum wystawowe w Lipsku ma powierzchnię wystawową 111,900 m² i powierzchnię zewnętrzną 70 000 m². Każdego roku odbywa się ponad 270 imprez - targów, wystaw, kongresów i wydarzeń - z udziałem ponad 15 500 wystawców i ponad 1,2 mln zwiedzających z całego świata. Lipsk stał się pierwszą niemiecką firmą wystawienniczą, która uzyskała certyfikat zgodnie ze standardami Green Globe. Motywem przewodnim działań przedsiębiorczych Leipziger Messe jest zrównoważony rozwój.