We Wrocławskim Domu Literatury: Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Rudowski i Grin
Bohaterem pierwszego po wakacyjnej przerwie spotkania w ramach autorskiego cyklu Irka Grina będzie Krzysztof Rudowski, pisarz i muzyk jazzowy, autor książki "Konstelacje", która ukaże się w tym miesiącu nakładem Wydawnictwo Warstwy.
Czas: czwartek 27 września, godz. 19:00
▶ Miejsce: Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (wrocławski Rynek)
▶ Prowadzenie: Irek Grin
Partnerem cyklu "Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze" jest TAURON Polska Energia.
Podczas spotkania będzie można zakupić książkę "Konstelacje" w promocyjnej cenie!
O autorze:
Krzysztof Rudowski - urodzony w 1960 roku. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, projektant konstrukcji stalowych. Muzyk jazzowy (trąbka, EWI 5000), grał w kwartecie pioniera polskiego jazzu Władysława Jagiełły, a także współtworzył zespół Poszukiwacze Zaginionej Arki oraz istniejącą do dzisiaj formację Démodé Combo. Jako pisarz zadebiutował w 2000 roku książką Stopy Pana Boga – metafizyczny przewodnik po Tatrach. Jest autorem kilku powieści, m.in.: "Punktu obserwacyjnego" (2008) i "Rękopisu zapodzianego w Saragossie" (2009), zbiorów opowiadań oraz pierwszego w historii literatury dramatu internetowego "Cz@t" (2001). Realizacja radiowa tego utworu uzyskała wyróżnienie na festiwalu twórczości radiowej i telewizyjnej Dwa Teatry w Sopocie, a w teatrze wystawił ją krakowski Teatr Współczesny. Inscenizacji doczekała się też powieść Trzydziestolecie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zasiadając w zarządzie jego wrocławskiego oddziału. Jest współtwórcą nieformalnej grupy artystycznej – Klubu Literackich Dżentelmenów.
O prowadzącym:
Irek Grin - wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016-2017. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.
O książce "Konstelacje":
W jaki sposób opowiedzieć o Wielkiej Historii? Jak wpisać w nią małe historie narodów, rodzin i ludzi? Jak uchwycić momentalność bycia w świecie? Wielkie tryby mielące codzienność i przygodność życia? Konstelacje ludzkich istnień i przypadkowych życiorysów? Dlaczego życie Marii, poznanej gdzieś w nocy, podczas przejażdżki konnej, w przeddzień wojny światowej – jeszcze ani nie pierwszej, ani nie drugiej, bo o przyszłości Maria nic nie wie – potoczy się właśnie tak? Dlaczego historia licznej rodziny, trwająca na naszych oczach od tego momentu, aż po wejście Polski do Unii Europejskiej, układa się tak a nie inaczej? Biegnie od punktu do punktu, od jednego pokolenia do kolejnego, kluczy i pętli się, o włos przynosząc szczęście, a częściej dramat i pecha? Dlaczego jednym dane będzie żyć w spokojnych czasach, na uboczu, na wsi, a innym walczyć o przeżycie podczas wojen lub trwać w marazmie czasów komunistycznych? Dlaczego jedni będą mieli szczęście zapomnieć o wszystkim, a innym natrętna pamięć odbierze życie i przyszłość? Dlaczego? Jak?
Powieść Krzysztofa Rudowskiego "Konstelacje" to fabularny zapis takich „wielkich pytań”, postawionych w niewielkich miniaturach literackich, prozaicznych scenach z życia, przedstawionych w dialogach, szczegółach i migawkach. Zza tych skromnych fragmentów, połączonych wiotką linią sensów, losów i życiorysów, wyłania się obraz rodziny wrzuconej w historię, tę wielką, i tę małą – trwającą póki co bez końca.