Pomosty Literackie

Pomosty Literackie

Zapraszamy na kolejne III Pomosty literackie - spotkania z wrocławskimi pisarzami: Waldemar Okoń & Salomea Kapuścińska

Udostępnij

 

Trzecie spotkanie z cyklu Pomosty literackie odbędzie się, tak jak planowaliśmy, 22 czerwca (czwartek) o 18.00 gościem wieczoru będzie Waldemar Okoń, wrocławski poeta i prozaik, a zarazem profesor (historia sztuki), a autorką wspominaną poetka Salomea Kapuścińska.

 

22 czerwca (czwartek), godz. 18.00  Księgarnia Wratislavia, plac Legionów 14, Wrocław

Gość wieczoru:  Waldemar Okoń

Pisarka wspominana: Salomea Kapuścińska

Prowadzenie: Gabriel Leonard Kamiński

 

 Współcześni wrocławscy pisarze mówią o swojej twórczości i przypominają sylwetki nieżyjących koleżanek i kolegów. Zapraszamy do literackiej podróży przez przeszłość i teraźniejszość.

Czas: 22 czerwca (czwartek), godz. 18.00 
Miejsce: Księgarnia Wratislavia, plac Legionów 14, Wrocław

Gość wieczoru:  Waldemar Okoń

Waldemar Okoń, ur. w 1953 roku we Wrocławiu, absolwent filologii polskiej i historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizuje się w historii sztuki XIX i XX wieku. Opublikował m.in. zbiory studiów poświęconych tej epoce m.in. w książkach w książkach: „Sztuka i narracja” (1988), „Alegorie narodowe” (1992), „Sztuki siostrzane” (1992), „Wtajemniczenia” (1996), „Stygnąca planeta” (2002). „Przeszłość przyszłości” (2005). Wydał również tomy poezji „Wiersze północne” (1989), „Poematy nadziemne” ( 2000), „Stonehenge” (2001), „Wersy dla Orfeusza” (2003), „Księga wersów” (2004), „Atlantyda” (2007), „Motyw Tespazjosa” (2013), scenariusz widowiska teatralnego pt. „Antoni S. czyli Wieża Babel” (1995), wybór prozy poetyckiej „Zapisy bez daty” (1998), monografie „Jan Matejko i Stanisław Wyspiański” (1998) oraz „Kresy w malarstwie polskim” (2006). Jesienią w Wydawnictwie Warstwy ukaże się tom prozy „Jestem jak echo”. Stypendysta Fundacji Lanckorońskich i Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej, zdobywca Nagrody im. ks. Szczęsnego Dettloffa, trzykrotny laureat Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, od 1996 roku członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego.

 

 

Pisarka wspominana: Salomea Kapuścińska

Salomea Anna Kapuścińska (1940-2016), poetka, autorka słuchowisk oraz tekstów piosenek. Ukończyła Wydział Historyczny (historię sztuki) na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Państwowe Ognisko Kultury Plastycznej. Pracowała jako dekoratorka wnętrz. Debiutowała jako poetka na łamach czasopisma „Poglądy” (Katowice) w 1957 roku. Brała czynny udział w życiu kulturalnym Wrocławia. Debiutowała w 1962 roku tomikiem pt: „Chłodno jest oczom”, później wydała m. in. „Wołanie na ptaka” (1970), „Zbroja błękitna” (1973), „Tryptyk ze snu” (1976), „Białostrunne” (1978), „Zmilczenia” (1980), „Czuwanie” (1981), „Pożegnanie brata” (1986), „Nadzieja” (1987) i ostatni tomik „Modrzewie” wydany 1993 roku w ramach serii „Z kołatką” wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W sumie opublikowała 12 zbiorów wierszy. W jej wierszach znajdują się liczne motywy nawiązujące do przyrody, szczególnie gór. Ostatnie lata życia spędziła w domu opieki pod Wrocławiem, gdzie dalej tworzyła poezję.

 uszę swą oddaję memu umarłemu

i oto jestem tylko słona krew i ciało

krew do rąk się ciśnie – pracy we mnie mało

bo wszystkie moje myśli kieruję wciąż ku niemu

 

on kochał las i dzikie poślubił przestrzenie

byłam mu szklanką wina jasną kromką chleba

dymem z papierosa okruszyną nieba

i w strumieniu żalu czystych łez strumieniem

 

Salomea Kapuścińska „Umarłemu”

 

Pomosty literackie

Przeszłość i współczesność literatury na Dolnym Śląsku

 

„Pomosty literackie” to autorski projekt Księgarni Wratislavia realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowanego PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2017, przy merytorycznej i logistycznej współpracy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału we Wrocławiu.

Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja programu literackiego księgarni, a zarazem promowanie dorobku literackiego regionu dolnośląskiego przy pomocy cyklu spotkań autorskich, odbywających się w Księgarni Wratislavia (plac Legionów 14, Wrocław). W każdym spotkaniu uczestniczy pisarz współczesny związany z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem, wraz z kompetentną osobą prowadzącą.

Spotkania są podzielone na dwie części merytoryczne. Zapraszani pisarze w ramach spotkania autorskiego w pierwszej części prezentują swój dorobek, w drugiej opowiadają, wraz z prowadzącym, o wybranym przez siebie, dawnym i wartym przypomnienia pisarzu z Dolnego Śląska, którego dorobek chcą przybliżyć publiczności i czytelnikom – tym samym popularyzując tradycję i dorobek literacki regionu. Spotkania mają charakter edukacyjny i popularyzatorski, jest nie zapraszana młodzież szkolna oraz czytelnicy i klienci księgarni. 

Celem projektu „Pomosty literackie” jest przybliżenie czytelnikom twórczości żyjących i obecnie tworzących wrocławskich i dolnośląskich autorów i zarazem przypomnienie dorobku tych pisarzy, którzy byli pionierami ruchu literackiego na Ziemiach Zachodnich i w późniejszych dekadach budowali na nich polskie życie literackie – chodzi o takich pisarzy jak Stefan Łoś, Tadeusz Zelenay, Tadeusz Mikołajek, Salomea Kapuściska, Tymoteusz Karpowicz, Marianna Bocian, Marian Jachimowicz i inni. Celem przedsięwzięcia jest wzbudzenie w mieszkańcach Wrocławia zainteresowania dolnośląskimi literatami, wskrzeszenie, przy okazji rozmowy o literaturze współczesnej, często i niesłusznie już zapomnianych nazwisk i dzieł, oraz uświadomienie współczesnym czytelnikom wagi literatury tworzonej w ubiegłych dekadach na Dolnym Śląsku dla polskiej kulturowej tożsamości regionu, która musiała się od nowa ukształtować po II wojnie światowej. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prowadzenie: Gabriel Leonard Kamiński

 Wstęp wolny

Więcej na: www.pisarze.wroclaw.pl

Projekt jest dotowany przez Ministerstwo Kulturty i Dziedzictwa Narodowego

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się