Literacka mapa Warszawy 2018
We wtorek, 5 czerwca 2018r., o godz. 10.30 zapraszamy na Literacką Mapę Warszawy 2018. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.
Tego dnia pragniemy przypomnieć i zaznaczyć miejsca, w których powstawały niezapomniane dzieła wspaniałych pisarzy i poetów, którzy tak znacząco przyczynili się do naszej wolności: proponujemy zatem wybitnych poetów i pisarzy od A. Mickiewicza, J. Słowackiego. C.K.Norwida, K.K, Baczyńskiego, Cz. Miłosza, Z. Herberta, H. Sienkiewicza, T. Różewicza, A, Stasiuka, R. Kapuścińskiego, J. Giedroycia aż po Jana Pawła II czy J. Głowackiego.
Kilkuset uczniów z kilkudziesięciu szkół, domów kultury, internatów o godz. 10.30 wyjdzie na ulice Warszawy, by zaprezentować swoje spektakle, happeningi, wystawy itp. w wybranych przez siebie miejscach. Ich sposób prezentacji jest dowolny i powinien być efektem WOLNEJ aktywności twórczej dzieci i młodzieży.
Po występach spotkamy się o 12.30 w Kinie Atlantic - tu odbędzie się prezentacja wybranych spektakli i happeningów a reżyser Maciej Bochniak* zaprosi na swój dokument "Ethiopiques - muzyka duszy” **
Scenariusz wydarzenia:
- 10.30 - działania happenerskie na ulicach Warszawy
- 12.30 - prezentacja szkół i działań w ramach LMW
- 13.00 - zaproszenie na seans przez Macieja Bochniaka
- 13.15 - 14.25 - projekcja filmu
Aby wziąć udział w wydarzeniu 5 czerwca należy wypełnić formularz do 15 maja.
- młodzież z nauczycielami, wychowawcami (kliknij tutaj)
UWAGA:
Liczba miejsc ograniczona. Prześlemy potwierdzenie wpisania na listę gości najpóźniej do 1 czerwca.
Organizatorzy i partnerzy:
- Miasto Stołeczne Warszawy
- Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
- Monnet International School
- Entropia Słowa
- Kino Atlantic
Pomysłodawcą i organizatorem LMW organizowanej od 2008 r., jest Artur Wolski oraz jego grupa z Entropii Słowa.
Współorganizatorami są Biuro Edukacji m.st. Warszawy oraz Monnet International School.
Maciej Bochniak - rocznik 1984. Reżyser filmowy i scenarzysta (absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi).
Reżyser filmu “Disco Polo”, który w niespełna 6 tygodni przyciągnął do kin 850 tysięcy widzów i za który otrzymał nagrodę im. Janusza Morgensterna, za najbardziej obiecujący debiut. Autor głośnego pełnometrażowego dokumentu „Miliard szczęśliwych ludzi” (produkcja HBO), którego pretekstem była chińska przygoda zespołu Bayer Full. W filmie debiutował krótkometrażowym „I Love You So Much” (2009) oraz dokumentem „Przyjęcie” (2011) w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studio Munka. Jest współautorem filmu fabularnego „Pokój”, który obok wielu wyróżnień, otrzymał tytuł najlepszego filmu niezależnego na 37. Gdynia Film Festival, a przez Dziennik Polski został wybrany jednym z najlepszych 10 filmów roku 2012. Jest również autorem reklam telewizyjnych, teledysków oraz scenariuszy.
** "Ethiopiques - muzyka duszy" to porywająca opowieść o najpiękniejszych czasach w historii Etiopii - swingujących latach 70. Ale to też opowieść o miłości do muzyki, która połączyła trzech niezwykłych bohaterów, na trzech odległych kontynentach. Podróż przez muzyczny świat, na tle czerwonej burzy komunizmu, próbującej zniszczyć twórców oraz ich muzykę, uznaną przez krytyków, za jedną z najoryginalniejszych odmian funky/jazzu na świecie - Ethiopiques.
Film dokumentalny Maćka Bochniaka o narodzinach etiopskiego jazzu – gatunku, który stał się prawdziwym fenomenem, choć niewiele brakowało, by został całkowicie zapomniany.
Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku w Etiopii pod rządami cesarza Haile Selassie kwitnie nocne życie. Artyści zachłystują się zachodnią muzyką i tworzą zupełnie odrębny nurt muzyczny, ethio-jazz – drapieżne połączenie rocka, funku i jazzu z charakterystyczną etiopską harmonią i gardłowym śpiewem. To czas twórczej wolności i początek kariery najsłynniejszych wykonawców w historii etiopskiej muzyki, na czele z Mahmoudem Ahmeden, Mulatu Astatke czy Girmą Beyene. Złota era ethio-jazzu kończy się w 1974 roku wraz z obaleniem cesarza. Od zapomnienia ethio-jazz ocali jeden człowiek – francuski producent muzyczny Francis Falceto, któremu w latach 80. przez przypadek wpada w ręce płyta z nagraniami etiopskich muzyków. W 1997 roku, po kilkunastu latach niestrudzonej pracy, wydaje on pierwszy album z monumentalnej serii Ethiopiques, która z marszu zostaje uznana za jedno z największych muzycznych wydarzeń dekady. Muzyką fascynują się Elvis Costello, Patti Smith, Tom Waits, Robert Plant czy Jim Jarmusch. Ten ostatni umieszcza utwory etiopskich mistrzów na ścieżce dźwiękowej filmu Broken Flowers. Historie swojego życia w filmie opowiadają Girma Beyene, Amha Eshete, Mahmoud Ahmed czy Melake Gebre. Reżyser Maciek Bochniak przybliża fenomen ethio-jazzu, zabierając widzów w niezwykłą podróż śladami jednego z najbardziej oryginalnych gatunków muzycznych XX wieku. Spotyka się z Francisem Falceto, który staje się jego przewodnikiem po skomplikowanej historii etiopskiej muzyki rozrywkowej. Wspólnie docierają do rozproszonych po całym świecie jazzmanów, którzy opowiadają o swingujących latach 70., szalonych imprezach przy dźwiękach wykonywanej na żywo muzyki i Etiopii, której już nie ma. Ethiopiques: muzyka duszy to prawie pięć lat skrupulatnej pracy na trzech różnych kontynentach. Film został wyprodukowany przez HBO Europe, Pokromski Studio i P'Artisan Filmproduktion przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Media Creative Europe.