Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

Udostępnij

W sobotę, 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol gala wręczenia dwóch najważniejszych nagród literackich we Wrocławiu – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej nagrody Poetyckiej Silesius. Transmisję z uroczystości można było obejrzeć na stronie https://www.facebook.com/WroclawskiDomLiteratury/. Początek transmisji oraz gali zaplanowano na godz.20.00.

Drugi raz w historii Angelusa otrzymuje autor z Polski! Za najlepszą książkę prozatorską jury Angelusa uznało powieść „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza (Wielka Litera). Nagroda za przekład trafiła w ręce Daniela Warmuza (za przełożenie z węgierskiego „Szatańskiego pomiotu”), z kolei czeski pisarz Jaroslav Rudiš („Ostatnia podróż Wintenberga”, Wydawnictwo Książkowe Klimaty) wygrał plebiscyt czytelników.
Edward Pasewicz jest poetą, prozaikiem, dramaturgiem i kompozytorem. Autorem kilkunastu książek – od tomów poetyckich, przez prozę (w tym książkę kryminalną), po dramaty. Za swoją twórczość poetycką wielokrotnie nominowano go do najważniejszych nagród literackich, w tym aż trzykrotnie do Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius (2009, 2012, 2016). Jego wiersze tłumaczono aż na 12 języków. Nagrodzona Angelusem powieść „Pulverkopf” była w tym roku dostrzeżona przez gremia jurorskie najważniejszych nagród w kraju, w tym Nagroda Literacka Nike czy Nagroda Literacka Gdynia.
 
Angelus to najwyżej opłacana nagroda literacka w Polsce. Zwycięzca otrzymuje wyróżnienie finansowe w wysokości 150 tys. zł. Nagroda przyznawana jest także dla tłumaczy. Co roku 40 tys. zł. trafia do autorki lub autora najlepszego przekładu. W tym roku to wyróżnienie trafia do Daniela Warmuza, który przetłumaczył z języka węgierskiego książkę „Szatański pomiot”. Jej autorem jest węgierski pisarz Zoltán Mihály Nagy, a w Polsce książka ukazała się nakładem Warsztaty Kultury.
 
Trzecim wyróżnieniem związanym z Angelusem jest Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników. To wyróżnienie upamiętnia zmarłą w 2013 rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Laureat bądź laureatka otrzymuje zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie, które funduje Wrocławski Dom Literatury.
 
W tym roku czytelnicy wybrali czeskiego pisarza Jaroslava Rudiša, autora „Ostatniej podróży Winterberga”, którą na polski z języka niemieckiego przełożyła Małgorzata Gralińska, a wydały Książkowe Klimaty. „Ostatnia podróż Wintenberga” to pierwsza książka w dorobku pisarza napisana w języku niemieckim.
 
 
 
Poczynając od 2020 roku, wszyscy autorzy i autorki nominowani do Angelusa otrzymują wyróżnienie finansowe wynoszące 5 tys. zł. O werdykcie zdecydowało jury, któremu przewodniczy Martin Pollack – austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiadają: Wojciech Browarny, Kinga Dunin, Michał Nogaś, Mykoła Riabczuk, Justyna Sobolewska oraz Andrzej Zawada.
 
Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wroclaw [Wroclove]. Operatorem Nagrody jest Wrocławski Dom Literatury.
Fot. Max Pflegel | Wrocławski Dom Literatury
 
 

Znamy rozstrzygnięcia w tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Tom „Krematoria I. Krematoria II” ( Wydawnictwo Austeria) Krzysztofa Siwczyka otrzymuje Silesiusa w kategorii Książka roku. „polski wrap” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu) – zmarłej w lipcu tego roku Marty Stachniałek – jury uznało za najlepszy debiut 2021. Przypomnijmy, że wcześniej, bo już w maju podczas Festiwalu Silesius, poznaliśmy laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Marcin Sendecki.

Krzysztof Siwczyk debiutował w połowie lat 90. tomem „Dzikie dzieci”, z kolei „Krematoria I. Krematoria II” to już szesnasta książka poetycka w dorobku poety. Jego imponującą bibliografię uzupełniają też teksty eseistyczne i krytyczne, które przyniosły autorowi m.in. Nagrodę Literacką Gdynia. Jego twórczość poetycka wcześniej doceniona została m.in. Nagrodą Kościelskich. Do Silesiusa Siwczyk nominowany był już czterokrotnie, wcześniej w latach 2011, 2015 i 2019. Szerszej publiczności może być znany z głównej roli w filmie „Wojaczek” Lecha Majewskiego. Pracuje w Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, do 2021 pełnił rolę dyrektora artystycznego Festiwalu Miłosza w Krakowie.
 
Marta Stachniałek (1985–2022) książkę poetycką opublikowała stosunkowo późno, choć jej pierwsze próby poetyckie sięgały początków poprzedniej dekady. Tom „polski wrap” w tym roku otrzymał także Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego. Autorkę na gali reprezentowała jej mama.
 
Marcin Sendecki od lat wymieniany jest jako jeden z najwybitniejszych poetów swego pokolenia. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był związany ze środowiskiem „bruLionu”. Debiutował tomem „Z wysokości” (1992). Za tomy „Trap”, „22”, „Pół” i „Farsz” był nominowany (w latach 2009, 2010, 2011 i 2012) do Silesiusa, którą otrzymał w 2015 za tom „Przedmiar robót”. W 2017 został natomiast laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, gdzie doceniono jego kolejny tom „W”, rok wcześniej przyznano mu Nagrodę „Odr”. Ostatnio, w 2020 roku, wydał tom „Do stu”. Jest ponadto redaktorem antologii „Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku” z 2010 roku oraz autorem przekładów z angielskiego – tłumaczył m.in. utwory Paula Bowlesa i Jamesa Schuylera.
 
Wyboru dokonało jury w składzie: Piotr Śliwiński (przewodniczący), Monika Glosowitz, Tomasz Kunz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych i Paweł Próchniak.
Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wroclaw [Wroclove].
Operatorem Nagrody jest Wrocławski Dom Literatury.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się