Ogólnopolska Izba Księgarń
Hercule Poirotprijs. Maja Wolny, Księgobójca

Hercule Poirotprijs. Maja Wolny, Księgobójca

Maja Wolny uhonorowana Nagrodą Herkulesa Poirot

Udostępnij

Maja Wolny otrzymała prestiżową belgijską nagrodę literacką Hercule Poirotprijs. Po raz pierwszy wyróżnienie trafiło do autora z Polski. Pisarkę uhonorowano w kategorii „debiut kryminalny” za thriller Księgobójca, który wiosną ukazał się w przekładzie na język niderlandzki w Belgii i Holandii.

"Księgobójca" to powieść o amsterdamskim księgarzu polskiego pochodzenia, zawodowym podglądaczu, zakochanym w skrywającej liczne tajemnice kobiecie, który zza szyby księgarni prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci znanego restauratora mebli. Wątek kryminalny jest tu pretekstem do opowieści o starości i sensie osobistych wyborów z perspektywy schyłku życia.

Jury w werdykcie zwróciło uwagę na stylistyczną sprawność autorki i oryginalne tło społeczne "Księgobójcy".

Maja Wolny w rozmowie z PAP Life wyraziła nadzieję, że Hercule Poirotprijs przyczyni się do popularyzacji jej twórczości: „Ta nagroda to wielkie wyróżnienie przede wszystkim dlatego, że do tej pory nigdy nie przyznano jej pisarzom, którzy nie piszą w języku niderlandzkim, a tym bardziej pisarzom polskim. Myślę, że moja nagroda przyczyni się do większego zainteresowania polską literaturą. I tą popularną, i kryminalną. Detektyw Hercules Poirot spojrzał w kierunku Polski i pomachał życzliwie”.

Hercule Poirotprijs ma równowartość ok. 10 tys. złotych. Wydawca otrzymuje także darmową stronę w największym belgijskim tygodniku „Knack” na promocję wyróżnionego utworu.

Maja wolny jest doktorem nauk humanistycznych, autorką powieści, esejów i sztuk teatralnych. W latach 2003-2015 mieszkała w Belgii. Jej najnowsza powieść, "Powrót z Północy", ukaże się jutro nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

[źródło: PAP Life]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się