Mickiewicz w Śmiełowie – wyjątkowe wydarzenie już w sobotę

Mickiewicz w Śmiełowie – wyjątkowe wydarzenie już w sobotę

Mickiewicz w Śmiełowie – wyjątkowe wydarzenie już w sobotę

Udostępnij

W najbliższą sobotę 11 czerwca w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Manem, autorem spektaklu, poświęconego dziejom Śmiełowa, Adama Mickiewicza i Marii Chełkowskiej, oraz koncert muzyki romantycznej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal. Projekt realizują Muzeum Narodowe w Poznaniu i Instytut Książki.

Adam Mickiewicz spędził niewiele czasu w obecnych granicach Polski – zawitał jedynie do Śmiełowa i kilku innych wielkopolskich miejscowości. Jednak spośród okolicznych dworów i osad Wielkopolski, które w owym czasie przyszły autor „Pana Tadeusza” odwiedzał, Śmiełów wyróżnia się szczególnym kultem postaci romantycznego wieszcza. Za sprawą Muzeum Narodowego w Poznaniu, które dzięki staraniom i zaangażowaniu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stało się w 2021 roku właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Śmiełowie, kult ten trwa po dziś dzień.

Sztuka Tomasza Mana, przygotowywana na zlecenie Instytutu Książki, przedstawia historię pobytu Adama Mickiewicza w pałacu w Śmiełowie, którą poznajemy „oczami” Marii Chełkowskiej, ostatniej właścicielki tego miejsca. Na przełomie XIX i XX wieku, w dobie nasilonej germanizacji w zaborze pruskim, Maria Chełkowska prowadziła w Śmiełowie dom otwarty, który miał stanowić przeciwwagę – w granicach prawa – dla antypolskich działań władz pruskich. Chełkowska pielęgnowała pamięć o związkach Śmiełowa z Adamem Mickiewiczem. Zbierała dokumenty i pamiątki po wieszczu. Podążając śladami jej odkryć, poznajemy tajemnicze szczegóły pobytu wieszcza w pałacu w Śmiełowie.

Spotkanie z Tomaszem Manem odbędzie się w pałacu w Śmiełowie w sobotę 11 czerwca o godz. 16.00. Następnie o godz. 17.00 rozpocznie się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, podczas którego usłyszeć będzie można dzieła najważniejszych twórców romantycznych, tworzące do dziś kanon muzyki europejskiej i światowej. Wydarzenie zwieńczy Wielki Polonez Wojciecha Kilara z udziałem publiczności.

Tomasz Man jest uznanym dramatopisarzem, reżyserem teatralnym, autorem adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Obronił doktorat na Wydziale Polonistyki Uniwersytu Wrocławskiego, ukończył także Wydział Reżyserii Dramatu na warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracował m.in. jako kierownik literacki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz konsultant programowy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jego teksty dramatyczne były drukowane na łamach „Teatru”, „Dialogu” czy „Notatnika Teatralnego”. W swoim obszernym dorobku ma zarówno sztuki współczesne, jak i adaptacje klasyki. Od lat związany jest z Teatrem Polskiego Radia.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” z powodzeniem koncerowała w wielu krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie i na Tajwanie, często ze znakomitej sławy solistami.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się