Nagroda Literacka "Nike" 2022. Zwycięzcą Jerzy Jarniewicz za "Mondo Cane" -

Nagroda Literacka "Nike" 2022. Zwycięzcą Jerzy Jarniewicz za "Mondo Cane" -

Nagroda Literacka "Nike" 2022. Zwycięzcą Jerzy Jarniewicz za "Mondo Cane"

Udostępnij

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury poznaliśmy dziś - w niedzielę, 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.

- Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji - zaczął swoją przemowę po ogłoszeniu wyników Jerzy Jarniewicz.

- Dla tej poezji, która może być kołem ratunkowym, tej poezji którą... no ilu z nas czyta poezję? Tylu, ilu było poległych pod Termopilami, chyba niewiele więcej. Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 procent więcej, do czego namawiam - kontynuował. Później przyznał, że woli dziękować ludziom osobiście, by o nikim w takiej sytuacji nie zapomnieć, ale wszystkich ma w sercu, a zakończył słowami:

- Można byłoby też złożyć jakąś deklarację polityczną, ale - i to mówię serio - wydaje mi się, że sytuacja jest tak poważna i groźna, że po prostu nie chciałbym dewaluować poważnych refleksji swoim przypadkowym okazjonalnym komentarzem. Dziękuję.

Foto:Grzegorz Wołoszyn

 Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio wyróżnione Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius Puste noce (2017). Autor piętnastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, m.in. Tłumacz między innymi (2018) i Bunt wizjonerów (2019). Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Johna Banville’a, Ursulę Le Guin i wielu innych pisarzy języka angielskiego. Opracował także antologie: Sześć poetek irlandzkich (2012), Poetki z Wysp (2015, z Magdą Heydel) i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego (2018). Mieszka w Łodzi. Jego tomik jest pierwszą od sześciu lat - i szósta w ogóle - książką poetycką nagrodzoną Nike przez jury. Wydawca pisze o "Mondo Cane":

"Tom wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te »krańcówki«. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano”.

Finaliści Nagrody Literackiej "Nike" 2022:

  • Anna Cieplak "Rozpływaj się" - powieść, Wydawnictwo Literackie, Kraków
  • Artur Domosławski "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" - biografia, Wielka Litera, Warszawa
  • Jerzy Jarniewicz "Mondo cane" - poezja, Biuro Literackie, Stronie Śląskie
  • Joanna Ostrowska "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" - reportaż historyczny, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa
  • Edward Pasewicz "Pulverkopf" - powieść, Wielka Litera, Warszawa
  • Maciej Płaza "Golem" - powieść, W.A.B., Warszawa
  • Kacper Pobłocki "Chamstwo" - esej, Czarne, Wołowiec

Przewodniczący jury Przemysław Czapliński w trakcie wręczenia nagrody publiczności powiedział: "Nie podoba nam się łatwość, z jaką władza skazuje za obrazę uczuć religijnych". Widzowie mogli zwrócić uwagę, że kapitała konkursu na znak protestu ubrana była w czarne koszule.

 Swoje wyróżnienie przyznali także czytelnicy Wyborcza.pl i "Wyborczej" w plebiscycie na Nike Czytelników 2022. Rekordzistą w tej kategorii jest Olga Tokarczuk, która to wyróżnienie otrzymała aż pięć razy. W tym roku w powszechnym głosowaniu zwyciężyła Joanna Ostrowska za reportaż historyczny "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej".

Gala wręczenia Nike 2022 odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość poprowadziła Grażyna Torbicka. Przypomnijmy, że w 2021 r. jury przyznało Nike Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości "Kajś". Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł oraz Andrzej Stasiuk.

Nagroda Literacka "Nike" w tym roku została wręczona po raz 26. Przewodniczącym jury w tym roku był Przemysław Czapliński, a zasiedli w nim także: Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

Oprócz tego redakcyjne jury wybrało zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpi w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl 3 października. Laureat otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł.

Uroczystość wręczenia Nike 2022 została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl. 

Relację z finałowej gali konkursu oraz specjalny materiał o zwycięzcy Nagrody Nike 2022 pojawi się już wkrótce na Wyborcza.pl/plebiscytnike, a w poniedziałek, 3 października także na łamach tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej”. 

Przez cały wieczór 2 października trwała też relacja z gali wręczenia Nike na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie

Organizatorami nagrody są „Wyborcza" i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

 

26. edycję Nagrody Literackiej Nikewspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.

 

źródło: https://kultura.gazeta.pl, https://ksiazki.wp.pl

https://www.instytutksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się