Jedność - Wakacje z książkami
 Narodowe Czytanie, Przedwiośnie, Stefan Żeromski, wystaqwa, Biblioteka  Śląska

Narodowe Czytanie, Przedwiośnie, Stefan Żeromski, wystaqwa, Biblioteka Śląska

Narodowe Czytanie i wystawa w Bibliotece Śląskiej

Udostępnij

Choć głównym wydarzeniem z okazji Narodowego Czytania 2018, będzie lektura Przedwiośnia w Ogrodzie Saskim, to akcja obejmuje całą Polskę. Jak co roku do akcji przyłączyła się także Biblioteka Śląska. Ósmego września w śląskiej książnicy będzie mozna na nowo poznać powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a także 44 teksty Antologii Niepodległości.

Narodowemu Czytaniu Przedwiośnia w Bibliotece Śląskiej towarzyszy wystawa, na której można zobaczyć różne wydania powieści Stefana Żeromskiego, m.in. jubileuszową edycję opublikowaną w 1928 roku z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości; prezentowane są również broszury odzwierciedlające burzliwe dyskusje wywołane wydaniem Przedwiośnia oraz teksty krytycznoliterackie, które ukazały się w Poznaniu, Krakowie i Warszawie w latach 1925‒1929. Ciekawostką wystawy jest oryginalny list Żeromskiego do pisarki i tłumaczki Marii Grąbczewskiej, wysłany z nadmorskiej miejscowości we Włoszech 22 marca 1924 roku, czyli w czasie powstawania Przedwiośnia. Cenny autograf pochodzi z rękopiśmiennej kolekcji Biblioteki Śląskiej.

Na odwiedzających w tym dniu książnicę czeka także druga ekspozycja, to edycje 44 utworów zaliczanych do Antologii Niepodległości. Egzemplarze wszystkich dzieł możemy znaleźć w zbiorach Biblioteki Śląskiej, co więcej zachowało się aż 18 pierwodruków, w tym cenne edycje z XIX i początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę na wydany w 1894 roku album Pieśń Legionów z ilustracjami Juliusza Kossaka oraz płytę winylową Sierpień 80 z nagraniem pieśni strajkowej Postulat 22.

W Holu Głównym Biblioteki będzie można również wysłuchać audiobooka Przedwiośnie, udostępnionego dzięki uprzejmości biblioteki Wolne Lektury, partnera akcji.

8 września 2018 roku, Biblioteka Śląska, plac Rady Europy 1, Katowice. Wstęp wolny!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się