Biblioteka Słó - Wtedy W Lonszscu
Nagroda im. Gouncourtów, Nicolas Mathieu,

Nagroda im. Gouncourtów, Nicolas Mathieu,

Nicolas Mathieu z Nagrodą Goncourtów

Udostępnij

Najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką przyznano w środę pisarzowi Nicolasowi Mathieu za Leurs enfants apres eux (A dzieci ich po nich), „fresk polityczny i społeczny, powieść dydaktyczną o dorastaniu” – poinformowało jury.

To druga powieść tego 40-letniego pisarza, po wydanej w 2014 roku Aux animaux la guerre, którą wyróżniono nagrodami Erckmann-Chatrian i Mystère de la critique.

Tytuł uhonorowanej w środę książki pochodzi z biblijnego cytatu z księgi Mądrość Syracha, przypominającego o marności wszystkich rzeczy: „Ale są i tacy, o których nie pozostała pamięć: zginęli, jakby wcale nie istnieli, byli, ale jak gdyby nie byli, a dzieci ich po nich”.

Mathieu podąża za garstką nastolatków w okresie letnim lat 1992, 1994, 1996 i 1998. Wszystkie te dzieci marzą, „żeby uciec”, ale co robić do tego czasu? W letnim bezwładzie próbują zabić nudę, podglądając dziewczyny leżące nad jeziorem. Istnieje nadzieja, że „coś się wydarzy”. Dorośli nie są lepsi. Ojciec Anthony'ego, były hutnik, wegetuje, opiekując się ogrodem, ale jest wykończony alkoholem i pełen żalu. Pomimo swoich marzeń nastolatki są skazane na życie w ciasnym życiu swoich rodziców. Pragnienia pozostają niespełnione, nawet wściekłość do życia znika.

W zeszłym roku Nagrodą Goncourtów uhonorowano pisarza Erica Vuillarda za L'ordre du jour (Porządek dnia), powieść odsłaniającą kulisy działań w przededniu Anschlussu Austrii, która ukazuje dojście Hitlera do władzy i poparcie, jakiego niemieccy przemysłowcy udzielali nazistowskiej machinie wojennej.

Nagroda Goncourtów wynosi symboliczne 10 euro, ale rozgłos wokół tej nagrody przekłada się na wysokie nakłady i dużą liczbę sprzedanych egzemplarzy.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się