Nie żyje Jerzy Pilch.

Nie żyje Jerzy Pilch.

Nie żyje Jerzy Pilch. Pisarz zmarł w swoim domu

Udostępnij

Nie żyje Jerzy Pilch, pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike. Zmarł w piątek po południu w swoim domu w Kielcach - przekazała "Wyborcza", a informację tę potwierdziło Muzeum Literatury. Od kilku dni 67-letni pisarz miał problemy z ciśnieniem.

Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać - powiedziała żona pisarza, Kinga, cytowana przez "Wyborczą".

Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 r. w Wiśle. Był nagradzanym pisarzem, a także publicystą, felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Według "Wyborczej" od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Nagradzany literat

W 1989 był laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W 1998 jego powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność" nagrodzono Paszportem "Polityki", a trzy lata później otrzymał Nagrodę Literacką Nike za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

 Pilch był z wykształcenia polonistą. Współpracował m.in. z redakcjami "Tygodnika powszechnego", "Polityki" i "Przekroju".

 W 2004 roku na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię "Narty Ojca Świętego".

W 1994 jego powieść Spis cudzołożnic. Proza podróżna została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie Spis cudzołożnic (1994) jest Jerzy Stuhr. Pilch był współtwórcą dialogów do adaptacji, pojawił się również na ekranie w epizodycznej roli mężczyzny, którego główny bohater spotyka w barze.

Jest również autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu Święta polskie. Żółty szalik (2000) oraz Miłość w przejściu podziemnym (2006). Pierwszy obraz został nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Politycy żegnają pisarza

 - Smutna wiadomość, ja Pilcha pamiętam sprzed lat, przede wszystkim z jego wspaniałych felietonów w tamtym, poprzednim "Tygodniku Powszechnym". Te serie felietonów, jeszcze przed przeprowadzką do Warszawy, były dla mnie bardzo ważne. To był bardzo dobry, ciekawy, interesujący polski pisarz, a także człowiek kultury w ogóle - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

 Do śmierci pisarza odniósł się na swoim Twitterze również były premier Donald Tusk. "Trywialna jest to wiedza i nikczemny jest powód jej przywoływania, ale jak atakują analfabeci - trudno - trzeba się bronić abecadłem" - to cytat z felietonu Pilcha opublikowanego w zbiorze "Pociąg do życia wiecznego". Polityk przytoczył jego fragment.

W innym wywiadzie dodał, że "wszedł w parkinsonizm nietypowo, bo nie ze zdrowia, ale z alkoholizmu". W ostatnim czasie nie chciał jednak o tym rozmawiać.

Czytaj więcej na https://pomponik.pl/plotki/news-nie-zyje-jerzy-pilch-mial-67-lat,nId,4524055#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się