Nowość DW REBIS: Robert Forczyk, "Tam, gdzie rosną Żelazne Krzyże"
25 kwietnia trafi do księgarń kolejna książka Roberta Forczyka. Tym razem będzie to publikacja "Tam, gdzie rosną żelazne krzyże. Krym 1941-1944".
Nota o książce:
Krym w ciągu całej historii był areną konfliktów. W XVIII wieku został zajęty przez Rosję. W następnym stuleciu toczyła się wojna krymska. Walczono o niego podczas rosyjskiej wojny domowej i II wojny światowej. Do dziś pozostaje terenem spornym, który wywołuje napięcia między Wschodem a Zachodem. Półwysep Krymski był swoistym mikrokosmosem wojny na froncie wschodnim. Najpierw armie radzieckie, a potem niemieckie zostały tam otoczone, pobite i zniszczone. Starciom towarzyszyły masowe mordy i czystki etniczne, podczas których obie strony osiągały nowe poziomy barbarzyństwa w traktowaniu cywilów. Pod innymi względami jednak charakter działań na Krymie był wyjątkowy. Ważną rolę podczas krwawych walk odegrały siły morskie odpowiedzialne za desanty, konwoje i ewakuację żołnierzy.
Książka Roberta Forczyka, oparta na badaniach archiwalnych w Niemczech i Rosji, rzuca nowe światło na ważny teatr działań wojennych na froncie wschodnim. Polskie wydanie zawiera specjalne, zaktualizowane przez autora postscriptum przedstawiające losy Krymu aż do najazdu Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
Kilka słów o autorze:
Robert Forczyk jest uznanym autorytetem w kwestiach historii militarnej, II wojny światowej i broni pancernej. Napisał kilkadziesiąt książek, m.in. dwutomową Wojnę pancerną na froncie wschodnim, Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 (REBIS 2020) i Fall Rot. Upadek Francji 1940 (REBIS 2022). Przez 18 lat pełnił służbę w siłach lądowych USA jako czołgista i oficer zwiadu, zakończył ją w stopniu podpułkownika. Uzyskał doktorat w zakresie stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa narodowego. Obecnie jest konsultantem w Waszyngtonie.