Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Udostępnij

27 stycznia 2022 roku obchodzimy 17. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej przygotował emisję na swoich kanałach social media utworów upamiętniających zagładę i cierpienie, które powstały w hołdzie ofiarom Holokaustu.

Teatr Żydowski pamięta

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich — Centrum Kultury Jidysz zaprasza na swój kanał Facebook www.facebook.com/teatrzydowski, gdzie przez cały dzień, od 10.00 do 22.00 prezentować będzie utwory upamiętniające zagładę i cierpienie, które powstały w hołdzie ofiarom Holokaustu, autorstwa m.in. W. Szlengla, L. Kozłowskiego, M. Vekslera, M.Leiba, K.Broido, M. Jastrzębskiego i tradycyjne. Wśród nich znajdą się "Ejli, Ejli", Friling, "Unter di poylishe beymelekh", "Getto" czy "Ani Maamin". 

Spotkanie z Marianem Turskim

W przeddzień obchodów 17. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 26 stycznia
o godz. 19, Fundacja Shalom zaprosi na powtórkę spotkania z Marianem Turskim – historykiem
i publicystą, działaczem na rzecz pamięci o zagładzie Żydów, byłym więźniem Auschwitz, ocalałym
z łódzkiego getta i marszów śmierci. Spotkanie prowadzone przez Remigiusza Grzelę odbyło się 21 sierpnia 2021 roku w Austriackim Forum Kultury. Było to spotkanie w ramach cyklu Żydowski Salon Literacki podczas 18. edycji Festiwalu Warszawa Singera. Powtórka spotkania będzie do obejrzenia na stronie Festiwalu na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalWarszawaSingera.

Obchody

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych
w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć
i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Wszyscy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 13.00, ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

Światło Pamięci

Tego dnia pragniemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady, stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer. - Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu FB Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

Tramwaj – symbol

27 stycznia 2022 roku w godz. 12.00 – 18.00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy
w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska — Stawki – Popiełuszki — Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza. 

Więcej informacji znajdziecie na stronach: www.shalom.org.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

źródło: RFM Classic


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się