Oficyna Wydawnicza Impuls poleca: Ewa Zasępa, "Osoba z niepełnosprawnością intelektualną"
Jednym z trudniejszych tematów pozostaje bez wątpienia temat choroby i niepełnosprawności, zwłaszcza jeżeli dotyka ona osoby nam bliskie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom znacznej części naszych czytelników, proponujemy najnowszą publikację naszej Oficyny – Osobę z niepełnosprawnością intelektualną Ewy Zasępy.
Książka jest skierowana do wszystkich tych, którzy na co dzień borykają się z trudnościami, jakimi najeżona jest opieka na niepełnosprawnym członkiem rodziny. Zasępa podchodzi do tematu kompleksowo; nie tylko wyjaśnia teoretyczną stronę zagadnienia, analizując terminologię, ich historię oraz dane statystyczne, ale i przybliżając zasady diagnozowania niepełnosprawności intelektualnej tudzież zachowania przystosowawczego, by wreszcie skupić się na charakterystyce przebiegu procesów poznawczych: pamięci, uwagi, spostrzegania, myślenia i funkcji wykonawczych.
Monografia poświęcona jest osobom z niepełnosprawnością intelektualną, ich doświadczeniom życiowym.
Pierwsza część zawiera ogólną charakterystykę ich stanu funkcjonowania. Przeanalizowano dane epidemiologiczne, w tym czynniki ryzyka powstania niepełnosprawności. Przedstawiono dane historyczne dotyczące stosunku społeczności do tych osób. Następnie dokonano przeglądu określeń, definicji, modeli stanu niepełnosprawności intelektualnej. Oddzielnie opisano też dwa objawy kryterialne stanu funkcjonowania, tj. poziom funkcjonowania intelektualnego oraz zachowania przystosowawczego. Omówiono zasady diagnostyczne, w tym zasady pomiaru funkcjonowania intelektualnego i zachowania przystosowawczego, oraz narzędzia do pomiaru inteligencji i zachowania przystosowawczego. Przeanalizowano rodzaje przyczyn, zwracając szczególną uwagę na bardzo intensywnie rozbudowywane dzisiaj prace nad czynnikami biologicznymi. Na koniec pierwszej części podano sposoby klasyfikowania osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich charakterystykę. Starano się też uwzględnić prace nad ich subiektywną oceną swoich doświadczeń życiowych.
W drugiej części książki przedstawiono – pod kątem psychologicznym i neuropsychologicznym – główne procesy poznawcze oraz ich specyfikę u osób z niepełnosprawnością intelektualną (tj. spostrzeganie, uwagę, pamięć, myślenie, funkcje wykonawcze). Osoby te charakteryzują się bowiem nie tylko istotnie niższym niż przeciętny ogólnym poziomem funkcjonowania intelektualnego, ale mają też specyficzny profil różnych procesów poznawczych. Na podstawie tego profilu można wskazać największe deficyty, a także zdolności i umiejętności najbardziej zachowane, czyli słabe i mocne strony ich funkcjonowania poznawczego.
Książka adresowana jest do osób, których życie lub praca zawodowa wiążą się z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, czyli do rodziców, a także lekarzy, psychologów, pedagogów, studentów medycyny, psychologii, pedagogiki.
Czytelnicy znajdą w tej monografii omówienie wielowymiarowego obrazu niepełnosprawności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych procesów poznawczych. Zostały w niej opisane zarówno czysto psychologiczne aspekty tej kategorii niepełnosprawności, jak i jej komponenty biologiczne, neuronalne i społeczne. […] Oceniając wysoko warstwę metodologiczną książki, chciałbym wyrazić przekonanie, że będzie ona cennym źródłem wiedzy, zawierającym solidnie przygotowane, aktualne i dobrze udokumentowane informacje. Może być również doskonałym źródłem inspiracji do refleksji i dalszych poszukiwań takich rozwiązań badawczych i wdrożeniowych, które mogą przyczynić się do poprawy losu osób z niepełnosprawnością intelektualną.(Z recenzji prof. dra hab. Tadeusza Gałkowskiego)
Kilka słółw o autorze:
Ewa Zaspa dr hab., profesor APS; pracuje w Instytucie Psychologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół psychologii klinicznej, w tym szczególnie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży oraz psychologii klinicznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Wydawca poleca nowość w wersji papierowej i ebook:
http://impulsoficyna.com.pl/nowosci/osoba-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna,1848.html
Zaprasza Oficyna Wydawnicza „Impuls“