Oficyna Wydawnicza IMPULS: Zapowiedzi wydawnicze - grudzień 2020
Portal Księgarski www.ksiazka.net.pl prezentuje grudniowe nowości wydawnicze krakowskiej Oficyny Wydawniczej IMPILS pod hasłem "Impuls do lepszej edukacji"
1. Między śmiechem a mową nienawiści, Tomasz Rawski
Nota o książce:
Oferowana Czytelnikowi książka jest reakcją na powyżej zasygnalizowane tendencje. Stanowi próbę połączenia dwóch ujęć: językowego, właściwego deskryptywnym pracom z zakresu języka polityki, które odpowiadają na pytanie – jaki jest język polityki, a także krytycznego podejścia politologicznego, które za wyzwanie przyjmuje poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – dlaczego język polityki jest taki, jak opisano...
Język polityki nie jest wiodącą kategorią badawczą publikacji. Jest kategorią pomocniczą, ułatwiającą wprowadzenie i operacjonalizację kategorii wiodącej – komizmu. To komizm, a w znaczeniu użytkowym śmiech jest centralnym punktem monografii. Pytaniami, które doprowadziły do powstania książki, były te dotyczące miejsca i znaczenia śmiechu w przestrzeni politycznej, a także związku śmiechu ze zjawiskiem trapiącym współczesne życie polityczne – mową nienawiści. Czy wspólny rdzeń obu zjawisk, jakim jest dyskredytacja i wykorzystanie ujemnych cech wyśmiewanego podmiotu – ofiary dyfamacji, jest przypadkowy, czy raczej jest świadectwem występowania związku wyśmiewania z nienawiścią? Czy śmianie się, a następnie wyśmiewanie się, hejtowanie i nienawidzenie mają jakieś wspólne podłoże?
Zapowiedź w księgarni internetowej: zobacz zapowiedź
2. Cyberświat jako wyzwanie wychowawcze i edukacyjne, Renata Matusiak
Nota o książce:
Zakres problematyczny oddawanej do rąk Czytelników publikacji dotyczy bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń związanych z korzystaniem z niej, a także wybranych form profilaktyki. Książka składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy zawiera charakterystykę bezpieczeństwa w sieci i cyberprzestrzeni. Ukazano w nim Internet jako narzędzie cyberprzestrzeni i determinizmu technologicznego. Przedstawiono jego dominację w życiu współczesnego człowieka oraz znaczenie w wychowaniu dziecka, a także wskazano na to, że cyberświat stanowi dla niego miejsce socjalizacji oraz jest wyzwaniem wychowawczym i edukacyjnym. W drugim rozdziale omówiono zagrożenia dla dzieci i młodzieży związane z korzystaniem z Internetu. Należą do nich: agresja w sieci, pedofilia, pornografia, oszustwa, kradzież danych czy działalność sekt. W trzecim rozdziale przedstawiono wybrane formy profilaktyki kierowane do użytkowników Internetu, w szczególności dzieci i młodzieży.
Zapowiedź w naszej księgarni internetowej: zobacz zapowiedź
3 Edukacja równościowa. Tworzenie przestrzeni i warunków dla innego, Małgorzata Obrycka, Grzegorz Piekarski, Marta Anna Sałapata
Nota o książce:
Mamy przyjemność oddać w Wasze ręce kolejną publikację związaną z popularyzacją wiedzy oraz praktyki z zakresu edukacji równościowej.
Edukacja równościowa to interdyscyplinarny, ważny problem społeczny, rodzący – zwłaszcza dziś – nader pilną potrzebę prowadzenia debat o potrzebie i konieczności pracy na rzecz pogłębiania refleksyjności człowieka w złożonym świecie współczesnym, w którym równość oznaczać powinna nieredukowalne respektowanie niepodważalnych praw każdego człowieka, nie zaś ich redefiniowanie i określanie w zależności od potrzeby politycznej, czego skutkiem jest obserwowane kwestionowanie ochrony praw osób lub grup i tak zwykle narażonych na dyskryminację. Dlatego uznając, że konieczność szukania rozwiązań, docierania do istoty zjawisk i ochrony idei równościowych to również pilne zadanie dla przedstawicielek i przedstawicieli świata nauki, kultury, sztuki i organizacji pozarządowych, których głosu nie powinno i nie może zabraknąć w toczących się debatach publicznych, zdecydowaliśmy się wspólnie podjąć wyzwanie stworzenia tej monografii jako forum wymiany poglądów i doświadczeń, diagnozowania potrzeb oraz poszukiwania możliwości konstruktywnych rozwiązań skierowanych na przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji.
Fragment słowa wstępnego dr hab. Monika Jaworska-Witkowska, prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku:
"Problematyka niniejszej książki jest znacznie bogatsza i ważniejsza, niż mogłoby jednostronnie czytane sugerować określenie „dla Innego” w podtytule Tworzenie przestrzeni i warunków dla Innego. Każdy przecież może zadać pytanie, pozornie zaskakujące, mające rację bytu: A dlaczego to tworzenie „dla Innego” musi mnie zajmować? Da się zresztą tę zbuntowaną postawę dalej niuansować; rzeczywiście może to rodzić dla wielu kłopot. Co ja jestem winny/a Innemu, gdy go nie znam ani nawet nie chcę znać czy nie mam okazji do znajomości? Jestem kształtowany/a przez nieuchronne ograniczenia sfer typowej socjalizacji, pozbawionej różnorodności w obszarach źródeł dla tożsamości: w repertuarze dostępnych ról, w dominujących stereotypach czy przekonaniach światopoglądowych, religijnych czy obyczajowych, w nawykach i gestach, aż po rytuały. Po co mi Inny, gdy ja chcę być właśnie taki, a nie inny? I chyba mam do tego prawo? Bo kto mi zabroni? Chyba mogę być, jakim chcę być? Należy podejmować takie pytania oraz widzieć w nich wyzwania edukacyjne, kulturowe i rozwojowe, a w końcu i etyczne. Otóż to zaskakujące czy wręcz niewygodne dla wielu pytanie ma także zaskakujące i niewygodne dla sceptyków odpowiedzi, uwalniające od stereotypów, od nieartykułowanych często, ukrytych w nieświadomości wręcz przesłanek różnych form hejtu, nietolerancji, agresji, a przynajmniej obojętności i lekceważenia. Lista tych odpowiedzi może być długo rozbudowywana".
Zapowiedź w naszej księgarni internetowej: https://www.impulsoficyna.com.pl/publikacje-naukowe/2208-edukacja-rownosciowa-tworzenie-przestrzeni-i-warunkow-dla-innego.html