PIK-owy Laur - Nominacje 2019

PIK-owy Laur - Nominacje 2019

PIK-owy Laur - Nominacje 2019!

Udostępnij

Szanowni Państwo, z przyjemnością umieszczamy infopremację o nominacjach w w 11-stej edycji konkursu PIK-owy Laur. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki, której członkowie już od 14 lat nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych.

Rola mediów w popularyzacji czytelnictwa jest w dzisiejszych czasach nie do przecenienia. Konkurs PIK-owy Laur to jedyna nagroda dla dziennikarzy, która docenia ten fakt oraz stymuluje swoimi zasadami jakość działań na tym ważnym polu. Konkurs powstał w celu podnoszenia rangi książki w środkach masowego przekazu, uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

Nagrodą wyróżniamy dziennikarzy, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

Tę różnorodność odzwierciedlają trzy kategorie, w których przyznajemy nagrody: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” i "Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie". W ramach konkursu przewidziana jest ponadto Nagroda Specjalna, jako wyróżnienie za szczególną działalność na rzecz promocji czytelnictwa.

Spośród zebranych kandydatur wyłanianych jest po trzech nominowanych w każdej kategorii, którzy podawani są do publicznej wiadomości. Zgłoszenia konkursowe ocenia Jury składające się z osobistości i ekspertów świata kultury i nauki, którzy spośród nominowanych wybierają po jednym laureacie w każdej kategorii. Dotychczas w pracach Jury wzięli udział między innymi: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca), prof. Janusz Fogler (prezes Stowarzyszenia ZAiKS), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Nasiłowska (krytyk literacki), dr Adam Pomorski (prezes Polskiego PEN Clubu) czy też prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki).
 
Jury obradowało w składzie: Włodzimierz Albin (PIK), Barbara Jóźwiak (PIK), Grzegorz Majerowicz (PIK), prof. Agnieszka Graff (UW), prof. Anna Nasiłowska (PAN), Izabela Sadowska (Lubimy Czytać), prof. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS).
 
Nominacje w 11-stej edycji konkursu PIK-owy Laur:

 
„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”:
 
„Zeszyty Literackie”, Monika Ochędowska, Tadeusz Lewandowski
 

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”:
 
„Piątka z literatury”, „Xięgarnia”, „Radiowy Klub Książki”
 

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie:
 
„Nowości Książkowe”, „Śląscy Blogerzy Książkowi”, „Granice.pl”
 
 Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 25 października 2019 r., o godzinie 19:30, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25.
 
Wstęp wolny!
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się