Polskie historyczne powieści graficzne na Międzynarodowym Festiwal Komiksu w Angoulême

Polskie historyczne powieści graficzne na Międzynarodowym Festiwal Komiksu w Angoulême

Polskie historyczne powieści graficzne na Międzynarodowym Festiwal Komiksu w Angoulême

Udostępnij

Wczoraj na 47. Międzynarodowym Festiwal Komiksu w Angoulême, największym festiwalu komiksowym w Europie, odbył się panel pod tytułem „Polish historical graphic novels” (Polskie historyczne powieści graficzne), w którym wzięli udział Marek Oleksicki oraz Paweł Piechnik.

Marek Oleksicki, autor rysunków do „Bradla”, powiedział, że promocja polskiej historii przez komiks doskonale się sprawdza, bo jest prostsza i tańsza niż realizacja filmów czy seriali. Jego zdaniem to także szansa na upowszechnianie wiedzy o polskiej historii czasów II wojny światowej, która jest mniej znana niż historia innych krajów z tego okresu.

Paweł Piechnik, autor albumu „Chleb wolnościowy”, opowiadał z kolei o koncepcji tworzenia komiksu dla Muzeum w Majdanku. Jego zdaniem „Chleb wolnościowy” to historia uniwersalna, która może zainteresować czytelników na całym świecie. Praca nad tym projektem, opartym na prawdziwych relacjach więźniów obozu, była dla niego trudnym przeżyciem od strony emocjonalnej. „Chleb…” planowany był jako tryptyk. Kolejne części miały się rozgrywać w teraźniejszości i przyszłości. Piechnik chciałby kontynuować dzieło we współpracy z Muzeum na Majdanku.

Oleksicki dodał, że „Bradl” jest zaplanowany na jeszcze pięć zeszytów (dotychczas ukazały się cztery). Zapowiedział również publikację spin offa, którego bohaterem będzie przedwojenna Warszawa.

Obaj autorzy podkreślili zaangażowanie muzeów, które były sponsorami ich komiksów, w promocję historii. Celem komiksów było dotarcie do osób młodych, dla których może to być początek zainteresowania historią własnego kraju.

Na pytanie, czy podjęliby się pracy nad innymi projektami komiksów historycznych, Oleksicki odpowiedział, że bardzo chętnie, pod warunkiem że bohaterem będzie równie ciekawa postać jak Kazimierz Leski (czyli komiksowy Bradl), a autorem scenariusza Tobiasz Piątkowski (scenarzysta Bradla). Piechnik z kolei uznał swoją przygodę z komiksem historycznym za wydarzenie jednorazowe, podkreślając że głównym tematem jego twórczości jest człowiek.

Spotkanie poprowadził Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu, a jego organizatorami były Instytut Książki, Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Instytut Polski w Paryżu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się