Polsko-czeska wiosna literatury 2018

Polsko-czeska wiosna literatury 2018

Polsko-czeska wiosna literatury 2018

Udostępnij

1 marca rusza nowy cykl literacki Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum w Warszawie. Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to projekt dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba te narody.

 

W programie znalazły się spotkania z polskimi i czeskimi pisarzami, m.in.: Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, Radką Denemarkovą czy Mariuszem Suroszem (fragmenty ich książek przeczytają znani polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak). Wydarzenia odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią.

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech Mazowiecki Instytut Kultury, wraz z Czeskim Centrum w Warszawie, Instytutem Polskim w Pradze i Biblioteką Václava Havla, organizują dni kultury i literatury polsko-czeskiej w Warszawie i Pradze. Będą one poświęcone zarówno pisarzom współczesnym, jak też nieżyjącym Wielkim Mistrzom – wybitnym osobowościom twórczym XX wieku, takim jak: Vaclav Havel, Josef Škvorecký, Sławomir Mrożek i Leszek Kołakowski. Cykl będzie okazją do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur oraz do lepszego poznania kraju naszych sąsiadów z południa.

               

       Dorota Masłowska                                                                           Olga Tokarczuk

 

                              Radka Denemarková

W spotkaniach i dyskusjach wezmą udział znani twórcy z obu krajów – m.in. Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Radka Denemarková, Mariusz Surosz, Anna Janko, Adam Zagajewski. W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci – bardzo ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników przygotowały cenione wydawnictwa z Polski i Czech: Wytwórnia, Dwie Siostry i Baobab. Inauguracja programu 1 marca w Warszawie, w Domu Spotkań z Historią, będzie połączona z wieczorem poświęconym Oldze Havlovej z udziałem Anny Freimanovej z Biblioteki Vaclava Hávla w Pradze. Fragmenty utworów czytać będą znani polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak.

Wydarzenia w Warszawie odbędą się w Domu Spotkań z Historią w dniach od 1 do 18 marca, spotkania w Pradze zaplanowano w maju podczas targów książki. Część warszawska programu zakończy się 24 marca w Teatrze na Woli wieczorem Bohumila Hrabala, zorganizowanym z okazji 50. rocznicy spotkania autorskiego pisarza w Polsce.

Szczegóły na www.mik.waw.pl, www.warsaw.czentres.cz

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze
Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Biblioteka Václava Havla
Partner honorowy: Ambasada Republiki Czeskiej
Partnerzy: Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Wytwórnia, Wydawnictwo Baobab, Granda Produkcja Pomysłów
Patroni medialni: TVP Kultura, www.lubimyczytac.pl
Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Kurator programu: Elżbieta Szymańska, e.szymanska@teatrmazowiecki.pl

Program

Dom Spotkań z Historią w Warszawie, ul. Karowa 20
Wstę[ wolnyY

1.03 / czwartek
18.00 / inauguracja
Bohaterowie niepodlegli – Projekcja czeskiego dokumentu fabularyzowanego o Oldze Havlovej – Olga (reż. Miroslav Janek, 2014, 87 min.). Spotkanie z przyjaciółką i współpracownicą Havlów – ANNĄ FREIMANOVĄ (Biblioteka Václava Havla), rozmowę poprowadzi ANDRZEJ JAGODZIŃSKI. Listy do Olgi Václava Havla przeczyta ANDRZEJ MASTALERZ.

2.03 / piątek
18.00
Jednostka wobec historii – Spotkanie z czeską pisarką RADKĄ DENEMARKOVĄ i tłumaczką OLGĄ CZERNIKOW, rozmowę poprowadzi KAROLINA SULEJ. Fragmenty książki Przyczynek do historii radości Radki Denemarkovej przeczyta DOROTA LANDOWSKA .

3.03 / sobota
16.00
Jednostka wobec historii – Spotkanie z pisarką OLGĄ TOKARCZUK, rozmowę poprowadzi REMIGIUSZ GRZELA. Fragmenty prozy autorki przeczyta KATARZYNA HERMAN.

18.00
Spotkanie z pisarką DOROTĄ MASŁOWSKĄ oraz tłumaczką i pisarką BARBARĄ GREGOROVĄ, rozmowę poprowadzi AGATA GRENDA.

4.03 / niedziela
12.00
Dwanaście Światów. Wystawa czeskiej ilustracji książkowej dla dzieci – otwarcie wystawy prac nagradzanych czeskich ilustratorów. Wystawa czynna do 18.03.2018 roku.

13.00, 14.30
Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu – spotkania dla dzieci 6-10 lat
Warsztaty plastyczne wydawnictwa Wytwórnia promujące historię oraz teraźniejszość polskiego wzornictwa, a także współczesną polską grafikę książkową. Warsztaty poprowadzi EWA SOLARZ – autorka Ilustrowanego elementarza polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów. Warsztatom będzie towarzyszył kiermasz książek wydawnictwa Wytwórnia.

 

17.03 / sobota
16.00
100-lecie Mistrzów – Spotkanie poświęcone czeskiemu pisarzowi Josefowi Škvoreckiemu, rozmowę
z tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM poprowadzi wydawca Tomasz BRZOZOWSKI. Fragmenty Przypadków inżyniera ludzkich dusz Josefa Škvoreckiego przeczyta JACEK BRACIAK.

17.30
Jednostka wobec historii – Spotkanie z MARIUSZEM SUROSZEM – polskim pisarzem mieszkającym w Czechach, rozmowę poprowadzi TERESA DROZDA. Fragmenty książki Ach, te Czeszki Mariusza Surosza przeczyta DANUTA STENKA.

19.00
Bohaterowie niepodlegli – Projekcja polsko-czeskiego filmu o Karelu Krylu, bardzie czechosłowackiej opozycji – Braciszek Karel (2016, 56 min.). Spotkanie z reżyserką KRYSTYNĄ KRAUZE, rozmowę poprowadzi TERESA DROZDA.

18.03 / niedziela
12.00
Razem w ilustracji – Prezentacja i kiermasz książek polskiego wydawnictwa Dwie Siostry i czeskiego wydawnictwa Baobab z udziałem autorki książek dla dzieci OLGI ČERNEJ z FundacjI Miroslava Šaška.

13.00
Z czego cieszy się Cieszko? – spotkanie dla dzieci 6-10 lat
Warsztaty plastyczne wydawnictwa Dwie Siostry połączone z projekcją multimedialną i czytaniem przez aktorów książki Nowe ucieszki Cieszka Zdenka Svěráka. Warsztaty poprowadzi ilustratorka
EWA STIASNY.

14.30
Loteria – Poznaj świat! – spotkanie dla dzieci 6-10 lat
Warsztaty plastyczne czeskiego wydawnictwa Baobab połączone z grą i loterią dla dzieci, w której każdy los wygrywa – uczestnicy udadzą się w podróż i zbadają dalekie kraje na obrazach i w książkach Miroslava Šaška. Warsztaty prowadzi VA VOLFOVÁ .

 

24.03 / sobota
Wieczór Hrabala
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22

Wstęp z zaproszeniami

Wieczór Bohumila Hrabala, zorganizowany w 50. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które odbyło się 7 marca 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie – obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem Jiřego Menzla na podstawie opowiadania Hrabala.

19.00
Pociągi pod specjalnym nadzorem – spektakl w reż. Jakuba Krofty wg prozy Bohumila Hrabala.

20.40
Hrabal w Warszawie. 50 lat później
Spotkanie z twórcami spektaklu – reżyserem JAKUBEM KROFTĄ i pisarzem JANUSZEM ANDERMANEM. Rozmowę poprowadzi ALEKSANDER KACZOROROWSKI – tłumacz i autor książki biograficznej o Bohumile Hrabalu.

Podczas wieczoru zostanie zaprezentowana wystawa grafik z cytatami zaczerpniętymi z utworów Bohumila Hrabala pt. Ten świat jest opętańczo piękny.

Wstęp na spotkania jest wolny.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się