Poznaliśmy finalistów tegorocznej nagrody Hugo
Ogłoszono listę finalistów nagrody Hugo 2020. Zwycięzców tej jednej z najważniejszej nagród literackich w świecie fantastyki poznamy podczas tegorocznego WorldConu. Finałowa gala, z przyczyn związanych z koronawirusem, odbędzie się wirtualnie.
Aż trzy szanse na sięgnięcie po tegoroczną nagrodę Hugo (za powieść, opowiadanie i dla najlepszej serii) ma Seanan McGuire. Wśród innych wielokrotnie nominowanych twórców znajdują się Alix E. Harrow, Charlie Jean Anders i Ted Chiang.
Nominowani w kategorii powieść:
- „The City in the Middle of the Night”, Charlie Jane Anders
- „Gideon the Ninth”, Tamsyn Muir
- „The Light Brigade”, Kameron Hurley
- „A Memory Called Empire”, Arkady Martine
- „Middlegame”, Seanan McGuire
- „The Ten Thousand Doors of January”, Alix E. Harrow (pol. wyd. „Dziesięć tysięcy drzwi”, wyd. IUVI – patronat lubimyczytać.pl)
W kategorii najlepszej prezentacji dramatycznej o palmę pierwszeństwa walczą największe studia producenckie. W szranki stanęły między innymi filmy „Avengers: Endgame” i „Kapitan Marvel” (Marvel Studios), „Dobry Omen” (Amazon), „Star Wars: The Rise of Skywalker” (Walt Disney Pictures, Lucasfilm) i serial „Russian Doll” (Netflix).
Retro Hugo to nagroda przyznawana na konwencie odbywającym się 50, 75 czy 100 lat po WorldConie, na którym właściwa nagroda Hugo nie była wręczana. W tym roku wśród nominowanych w kategorii najlepsza powieść za 1945 rok znajdziemy:
- „Wyprawa po złote runo”, Robert Graves
- „Land of Terror”, Edgar Rice Burroughs
- „Shadow Over Mars (The Nemesis from Terra)”, Leigh Brackett
- „Syriusz”, Olaf Stapledon
- „Wiatr z księżyca”, Eric Linklater
- „The Winged Man”, A.E. van Vogt i E. Mayne Hull
Hugo Awards to amerykańska nagroda literacka przyznawana corocznie najlepszym dziełom z gatunków science fiction i fantasy. Przyznawana jest w wielu kategoriach, w tym za najlepszą powieść, nowelę, opowiadanie i miniaturę literacką. Liczba kategorii jest systematycznie rozszerzana – podczas tegorocznej edycji doceniane są również formy graficzne, fanziny i fancasty. Począwszy od 1961 przyznawana jest również nagroda za najlepszą prezentację dramatyczną, w 2003 roku rozbita na dwie osobne kategorie: dla krótkich i długich form – czyli dla filmów oraz seriali. Wśród dotychczasowych laureatów w najważniejszej z kategorii, powieści, znajdziemy nazwiska najważniejszych pisarzy gatunku, takich jak Kurt Vonnegut, Ursula K. Le Guin, Philip K. Dick, George R.R. Martin czy Cixin Liu.
Pełna lista nominowanych, w tym finalistów nagrody Retro Hugo za rok 1945, jest dostępna na stronach internetowych thehugoawards.org. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy na tegorocznym WorldConie.
źródłó: www.lubimyczytac.pl