Poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2021

Poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2021

Poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2021

Udostępnij

W poniedziałek wieczorem dowiedzieliśmy się, kto zdobył Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w czterech kategoriach: muzyka, słowo, obraz oraz idea. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w gmachu Telewizji Polskiej.

"Muzyka płynęła z jego duszy"

Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podkreśliła, że Józefa Skrzeka charakteryzuje ogromna miłość do muzyki. "Jest oddany swojej pasji, swojej muzyce. Cała jego twórczość o tym świadczy. On cały jest muzyką i to słychać w jego twórczości" – mówiła Agnieszka Kamińska.

Laudację na cześć laureata wygłosiła piosenkarka Halina Frąckowiak, która wspominała pierwsze spotkanie z artystą. "Słuchałam Józka, który grał tak, że niebo się otwierało. Muzyka płynęła z jego duszy. Pamiętam, że ilekroć zasiadał do fortepianu, już po pierwszych granych przez niego dźwiękach miałam wrażenie, jakby świat się kończył. Józku, bardzo się cieszę i gratuluję. Życzę, aby twoja dalsza droga była tak piękna i pełna artystycznego ducha i harmonii" – mówiła Halina Frąckowiak.

Laureat nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem. "Dziękuję. Jesteście z miłości. Życzę wam spełnienia marzeń, muzyki, sztuki piękna, Oby te błogosławieństwa i te talenty istniały między wami po to, żebyście byli dla siebie kochani" – mówił Józef Skrzek.

Ambasadorowie kultury polskiej

Artystami nominowanymi do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Muzyka byli wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek, który otrzymał Nagrodę od Polskiego Radia.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że osoby nominowane w kategorii "Muzyka" to prawdziwi ambasadorowie polskiej kultury. – Ta nagroda honoruje artystów, którzy w najbardziej wartościowy sposób tworzą narodową kulturę poprzez tworzenie autorskiej muzyki. Ale tworzą ją w ten sposób, że przekraczają stylistyczne granice, łączą pokolenia – mówiła. – Jest to muzyka ambitna, nietuzinkowa. Nominowanych łączy wielki szacunek do muzyki i kultury narodowej, bo to są ambasadorowie nie tylko polskiej muzyki, ale też ambasadorowie Polski w świecie. W związku z tym ich przekaz, ich twórczość jest symbolem kategorii narodowej – tłumaczyła.

Nagrody w czterech kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez trzy instytucje publiczne. Oprócz Polskiego Radia wręcza je także Telewizja Polska, za osiągnięcia w dziedzinie obrazu, oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Oprócz Józefa Skrzeka laureatami Nagród Mediów Publicznych 2021 zostali Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka. Podczas uroczystej gali mówił o nich przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. – To są wybitne postacie polskiego dziennikarstwa. Proszę nie wierzyć tym, którzy mówią, że media są coraz gorsze. Dzięki takim postaciom są coraz lepsze. Kultywujmy i nagradzajmy tych ludzi takimi nagrodami – mówił szef Rady Mediów Narodowych.

Zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz 100 tys. zł. Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są: Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się