Jedność - Wakacje z książkami
  Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy

Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy

Premiera w Literackim: Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy

Udostępnij

16 października swoją premierę rynkową będzie miała publikacja Pawła Rzewuskiego pt."Grzechy "Paryża Północy".Mroczne życie przedwojennej Warszawy". Mroczne miasto bezdomnych, prostytutek i handlarzy kobiet.

Jaka była Warszawa międzywojnia? Czy romantyczny, ciepły obraz przedwojennego przestępcy ze stolicy ma coś wspólnego z ówczesną rzeczywistością?

Opierając się na wielu szerzej nieznanych źródłach historycznych, Paweł Rzewuski kreśli żywy portret warszawskiego marginesu. Opisuje przyczyny biedy i niektórych przestępstw, problem prostytucji oraz handlu kobietami, a także najgłośniejsze morderstwa, przestępstwa i oszustwa rozgrywające się w „Paryżu Północy”.

Wciągająca opowieść o niechlubnym życiu Warszawy, pełna wyrazistych postaci i wstrząsających historii. Czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną i kryminał w jednym.

Fragment książki:

Życie apasza, chociaż niebezpieczne i często krótkie, dla wielu było kuszące. Wymykało się prostej kategoryzacji, kontestowało utrwalony porządek, było pełne przygód, kobiet i — co tu wiele mówić — łatwo zdobywanego bogactwa. Rzecz jasna, z losem apasza, co zresztą znajdowało odbicie w popularnych balladach, wiązały się dramaty. Ostatnia zwrotka Losu apasza opowiada o jego końcu na szubienicy, Stach zabija swoją kochankę w szale, a bohater Syna ulicy zostaje złapany po zdradzie kochanki. Aby zrozumieć fenomen fascynacji apaszami i cały ów specyficzny folklor, trzeba prześledzić różne odmiany zbrodni, jakie popełniali, i tym samym zagłębić się w kolejne kręgi mrocznej strony „Paryża Północy”, świat żywy w podwórzowych pieśniach.

Kilka słów bo autorze:

Paweł Rzewuski (ur. 1990) – historyk, filozof, publicysta. Obok licznych artykułów opublikował książki Warszawa – miasto grzechu. Prostytucja w II RP oraz Filozofia Piłsudskiego. Mieszka na warszawskim Mokotowie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się