Przyznano Wrocławskie Nagrody Artystyczne

Przyznano Wrocławskie Nagrody Artystyczne

Przyznano Wrocławskie Nagrody Artystyczne

Udostępnij

Piotr Alexewicz i Giancarlo Guerrero w kategorii muzyka poważna, Marcin Cichy z Igorem Pudło w kategorii muzyka rozrywkowa, Agnieszka Kwietniewska i Jerzy Senator w kategorii teatr ora Beata Bartecka z Łukaszem Rusznicą w kategorii sztuki wizualne to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, którą w poniedziałek 6 grudnia odebrali w NFM z rąk wiceprezydenta Jakuba Mazura oraz Jerzego Pitraszka, dyrektora wydziału kultury.

W minionych latach przyznawane były Wrocławska Nagroda Muzyczna (od 2000 roku) i Wrocławska Nagroda Teatralna (od 2005 roku). W tym roku nie tylko dołączono nowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk wizualnych, ale przemianowano laur na Wrocławską Nagrodę Artystyczną.

Wyróżnienia przyznają wrocławscy dziennikarze, krytycy, kuratorzy, a otrzymują ją artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Zwycięzcy każdej z dziedzin otrzymują 10 tysięcy złotych i okolicznościową grafikę.
- Artyści to mieszkańcy miasta którzy tworzą jego klimat, to grupa najbardziej kreatywna innowacyjna, grupa odważnych ludzi którzy wybrali bardzo trudna drogę, która polega na ustawicznym stąpaniu po grząskim gruncie, wymaga niespotykanej w innych dziedzinach życia szczerości - mówił po wręczeniu nagród Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury. - Wrocławska Nagroda Artystyczna jest jedną z nielicznych okazji, aby uhonorować tych, którzy zostali docenieni przez sąd konkursowy, ale także przez publiczność. Dziękujemy za to, że chcecie mówić, czasem w sposób bezkompromisowy, o tym co w naszym życiu jest najważniejsze i często niewyrażane przez nikogo.

Nagrodzeni:

Teatr – przyznano dwie nagrody
Agnieszka Kwietniewska - za różnorodność głębokich kreacji scenicznych kobiet, matek i artystek w spektaklach: „Mojżesz”, „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie” oraz  „Planeta małp” w Teatrze Polskim w Podziemiu.

Jerzy Senator za fenomenalną, doskonale rezonującą ze współczesnością kreację skomplikowanej, uwikłanej w konwenanse i grę pozorów postaci Jörgena Hofmeestera w spektaklu „Tirza” w reż. Pawła Miśkiewicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Muzyka poważna – przyznano dwie nagrody

Piotr Alexewicz - za muzyczną wrażliwość i znakomite, głębokie interpretacje - nie tylko Chopinowskiej - muzyki fortepianowej.
Giancarlo Guerrero - za mistrzowskie rezultaty współpracy z NFM Filharmonią Wrocławską oraz doskonałe, dokonane wspólnie, nagrania płytowe: „Violin on stage” z udziałem Bomsori Kim (wydane przez Deutsche Grammophon) oraz „Brahms” (wydane przez NFM).

Muzyka rozrywkowa

Marcin Cichy i Igor Pudło – zespół Skalpel za płytę „Highlight” – harmoniczne bogactwo, oryginalność i nieustanne poszukiwanie brzmień.


Sztuki wizualne

Beata Bartecka i Łukasz Rusznica – za niespotykaną wnikliwość i wrażliwość w wykorzystaniu archiwalnych zdjęć i ich publikację w formie artystycznej książki „How to look natural in photos” (2021, wyd. OPT & Palm* Studios).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się