Salon Tłumaczy 17: Krystyna Bratkowska

Salon Tłumaczy 17: Krystyna Bratkowska

Salon Tłumaczy 17: Krystyna Bratkowska "O przekładzie z perspektywy redaktorki i mini wydawnictwa"

Udostępnij

W siedemnastym Salonie Tłumaczy, zaproszona tłumaczka Krystyna Bratkowska będzie opowiadać  "O przekładzie z perspektywy redaktorki i mini wydawnictwa".

Krystyna Bratkowska będzie opowiadać o swoich doświadczeniach ze zdobywaniem praw do wydania przekładu, a przede wszystkim o pracy nad samym tekstem tłumaczenia.  O tym, na ile możliwe jest zredagowanie przekładu, jeśli nie zna się języka oryginału. Bo  w przypadku języków mało znanych bywa to niestety koniecznością. Przedstawi kilka fragmentów tekstu/tekstów przed i po redakcji posługując się przede wszystkim przykładami z książki Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" przełożonej na polski z języka jidysz przez prof. Monikę Adamczyk-Garbowską.

Krystyna Bratkowska - absolwentka lingwistyki stosowanej na UW, porzuciła tłumaczenie dla redagowania podziemnego dwutygodnika i już nigdy nie udało jej się uwolnić z niewdzięcznej roli redaktorki. Od 15 lat wydaje, co jej się podoba, we własnym  Wydawnictwie Nisza. Dumna z sukcesów swoich autorów zdobywających rozmaite nagrody i nominacje. Do nabardziej uhonorowanych należą Piotr Paziński (Paszport Polityki, Nagroda Literacka UE, nominacja do Nike, Nagroda im. Boya-Żeleńskiego za przekład noblisty Agnona...) i Michał Sobol (Nagroda Gdynia, Nagroda Fundacji im. Zbigniewa Herberta, nominacje do Nagrody im Wisławy Szymborskiej...). Nie dość często odmawia wydania książek skazujących na straty finansowe.

=====
Po tej "części oficjalnej" jak zwykle luźne konwersacje okołotłumackie i nie tylko przy winku i przysłowiowych "słonych paluszkach". -- prosimy przybądźcie licznie, zaproście przyjaciół i znajomych. Nasze potkania są otwarte dla publiczności, zależy nam, żeby uczestniczyli w nich nie tylko tłumacze, ale wszyscy, którym bliska jest literatura.

Kiedy: piątek, 4. października 2019, od  18:00.

Gdzie: ul. Sienna 41 m. 29, Warszawa

Kontakt: Gwido - email: flv@vigodapress.com; tel. 664 399 644.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się