Wydawnictwo Jedność
"Sonet III" Marka Czuku Wierszem Roku 2019

"Sonet III" Marka Czuku Wierszem Roku 2019

"Sonet III" Marka Czuku Wierszem Roku 2019

Udostępnij

"Sonet III" autorstwa Marka Czuku został uhonorowany tytułem Wiersza Roku 2019 - poinformował w czwartkowym komunikacie Miłosz Kamil Manasterski, prezes Związku Pisarzy Katolickich, organizatora konkursu. Wyróżnienie przyznano po raz trzeci z okazji Światowego Dnia Poezji.

Jak napisano w komunikacie, "Sonet III" to utwór "aktualny, zwłaszcza teraz kiedy wierzący w Boga poddawani są wielu, zmasowanym próbom poddawania w wątpliwość Jego istnienia". "To, z czym zmierza się podmiot liryczny utworu, jest doświadczeniem milionów ludzi na całym świecie. Jednak dla autora kwestionowanie boskiego uczestnictwa jest nadmierną trywializacją tego, czego człowiek w ramach swojego poznania świata ma trudność w poznaniu i zgłębieniu. Marek Czuku dąży do prawdy i w tym, podobnie jak wierzący, jest bardzo szczery" - czytamy.

Zdaniem jury konkursowego, utwór Czuku jest wierszem "interesującym nie tylko pod względem treściowym, lecz również w aspekcie formalnym". "Klasyczna forma sonetu dla współczesnych poetów wydaje się zbyt restrykcyjna. Wymaga ona od autora bardzo dużej sprawności literackiej, doskonałego warsztatu i dyscypliny słowa. Z tych powodów jest obecnie mało popularna. Autorzy, którzy decydują się na ten gatunek poezji, często ponoszą porażkę. Marek Czuku ewidentnie odniósł sukces" - oceniono w komunikacie.

Wiersz Roku 2019 wybrało jury w składzie: prezes Związku Pisarzy Katolickich Miłosz Kamil Manasterski (przewodniczący), poeta i dziennikarz Tomasz Wybranowski, scenarzysta i publicysta Jerzy Mosoń, dokumentalista i pisarz Zbigniew Wacław Kowalewski, poeta i laureat nagrody Juliusz Erazm Bolek. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się jesienią.

Marek Czuku jest poetą, krytykiem literackim i publicystą. Ukończył Wydział Fizyki i Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorem trzynastu zbiorów wierszy, wśród nich "Facet z szybą", "Forever" i "Stany zjednoczone". Publikował także felietony, wywiady i recenzje. Jego teksty ukazywały się m.in. w czasopismach: "Więź", "Kwartalnik Artystyczny", "Pogranicza", "Fronda", "Arcana", "Nowe Książki" i "Akcent". Jest laureatem konkursów literackich, wśród nich XXVIII Łódzkiej Wiosny Poetów, a także VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Dać świadectwo".

Związek Pisarzy Katolickich to stowarzyszenie nawiązujące do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie - nieistniejącej w latach PRL. Związek m.in. promuje i popularyzuje literaturę o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych, organizując konkurs na Wiersz Roku. W poprzednich latach wyróżnieniem tym nagrodzono poemat "Corrida" Juliusza Erazma Bolka (2017 r.) oraz pieśń "Bogurodzica" (2018 r.).  (za: PAP)

 

Marek Czuku


Sonet III

 
A jeśli Boga nie ma, cóż nam pozostanie?

Czy nasza ziemska droga to tylko minuta

w falowaniu materii; ulica zasnuta

cieniem natrętnych myśli, że wszystko – mijanie?A jeśli zgaśnie Słońce, nasze w duszy granie

przepadnie, umrze atom i diabeł Boruta

(co i tak jest legendą)? Wątpliwości nuta

brzmi jak requiem dla świata i podważa trwanie.

A jeśli Boga nie ma, kto wymyślił miłość,

serca nićmi powiązał, zaszczepił sumienie,

zliczył liczby, napisał prawa, które siłą

spajają molekuły, gwiazdy i kamienie?

I kto by wtedy wątpił, gdyby nic nie było –

w dzień i noc, dawcę życia i w samo wątpienie?


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się