9. Warszawskie Targi Książki 2018,  Instytut Książki

9. Warszawskie Targi Książki Instytut Książki

Spotkania Instytutu Książki na Warszawskich Targach Książki

Udostępnij

W ramach 9. Warszawskich Targów Książki odbyły się dwa spotkania, których organizatorem i gospodarzem był Instytut Książki.

W dyskusji "Mała książka - wielki człowiek", czyli o kampanii społecznej i wyprawkach czytelniczych Instytutu Książki udział wzięli prof. Grzegorz Leszczyński - literaturoznawca specjalizujący się w literaturze dla dzieci, Dariusz Jaworski - dyrektor Instytutu Książki, Ewelina Ewertowska - z Fundacji Metropolia Dzieci, Dorota Lipińska - Polska Sekcja IBBY oraz Katarzyna Humeniuk z Instytutu Książki. Spotkanie miało na celu podsumowaniem projektu bookstartowego, który od grudnia 2017 r. na oddziałach położniczych w całej Polsce realizuje Instytut Książki. Było też zapowiedzią kolejnego etapu projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym, który będzie realizowany w najbliższych miesiącach.

Dyrektor Instytut Książki, Dariusz Jaworski, wskazał, że realizacji pierwszego, ogólnopolskiego projektu bookstartowego, towarzyszyło głębokie przekonanie, że czytelnictwo powinno zaczynać się już od pierwszych miesięcy życia oraz że wspólna lektura buduje wyjątkową bliskość między dzieckiem a jego najbliższymi. Dyrektor opowiedział również o wizji rozwoju działań bookstartowych w perspektywie najbliższych lat i wyraził nadzieję, że tego typu projekty – uczące miłości do książek i czerpania przyjemności z czytania już od najmłodszych lat - przyczynią się do zmiany negatywnego trendu, jakim jest niski poziom czytelnictwa w Polsce.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” była również pretekstem do dyskusji z zaproszonymi ekspertami o kontekście międzynarodowym akcji i tradycji projektów bookstartowych na świecie, a także korzyściach wynikających z czytania małym dzieciom oraz znaczeniu czytania generacyjnego dla rozwoju więzi rodzinnych, bliskości i poczucia bezpieczeństwa dziecka. Goście spróbowali też podpowiedzieć rodzicom, jaka powinna być dobra książka dla malucha, czym kierować się przy jej doborze i jak zainteresować dziecko czytaniem.

Podczas niedzielnych warsztatów Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka. Warsztaty dla najmłodszych wszyscy uczestnicy, pod okien Anny Kaszuby-Dębskiej, wykonali własną spersonalizowaną książkę w formie leporello.

Prace uczestników były inspirowane ich marzeniami, doświadczeniami, ulubionymi bajkami i książkami, wykorzystywały technikę kolażu i fotomontażu oraz różne materiały i tworzywa.

fot. Daniel Bednarz


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się